Veci, ktoré by ste nemali zatajovať svojmu gynekológovi
SITA
SITA

Veci, ktoré by ste nemali zatajovať svojmu gynekológovi

Prehliadka u gynekológa nepatrí k tým najpríjemnejším a môžu za to aj lekárove otázky. Nebojte sa ich, chce vám len pomôcť.

BRATISLAVA 3. januára – Je úplne pochopiteľné, že niektoré veci by ste si u gynekológa najradšej nechali pre seba. Intímne záležitosti cudziemu človeku prezradíte len s ťažkosťami, no v niektorých prípade si tajnostkárstvom môžete spôsobiť poriadne problémy.

Pamätajte, lekári sa vás svojimi za iných okolností možno i opovážlivými otázkami nesnažia uviesť do rozpakov, vaše odpovede skutočne potrebujú.

Gynekológovi by ste nemali zatajovať nezvyčajný výtok – ten totiž môže signalizovať pohlavnú chorobu, napríklad chlamýdie, herpes alebo kvapavka.

O sexuálnom styku bez ochrany sa vám zrejme veľmi nechce rozprávať s lekárom, no mali by ste k nemu zamieriť čo najrýchlejšie. Alebo chcete skutočne čakať na to, či príde menštruácia alebo či na sebe spozorujete príznaky pohlavnej choroby?

V prípade nečakaného alebo silného krvácania môžete mať hormonálne problémy, myóm maternice či cystu na vaječníku. V žiadnom prípade ho neberte na ľahkú váhu.

Trápi vás nadúvanie a zvyknete v oblasti panvy cítiť tlak alebo bolesť? Toto môže byť symptómom množstva vecí, no ak kombinácia týchto dvoch problémov trvá neprestajne viac ako dva týždne, mali by ste to prezradiť svojmu gynekológovi.

Ten totiž musí skontrolovať, či náhodou nemáte rakovinu vaječníkov.

Mimoriadne bolestivú menštruáciu možno vyriešite niekoľkými tabletkami, no ak vám býva každý mesiac až do plaču, možno máte endometriózu.

Tá je totiž pomerne bežná a pritom ľahko liečiteľná, takže ak sa menštruácie pre veľkú bolesť vždy obávate, lekár vám môže pomôcť.

Ak už tušíte, že ste zrejme tehotná, návštevu u gynekológa neodkladajte. Čakajú vás viaceré testy a o bábätko sa treba poriadne starať už v brušku, takže vám lekár poradí, aké vitamíny by ste mali užívať a aké zmeny vás vo vašom živote čakajú.

Ďalším riešiteľným problémom je, ak vás sex bolí a vôbec si ho nedokážete užiť. Možno máte vulvodýniu, ktorú pritom možno liečiť viacerými spôsobmi od zmeny stravovania cez injekcie po operáciu.

Predtým, ako vám gynekológ predpíše antikoncepciu či iné lieky, by mal vedieť o tom, či ste nedávno radikálne nezmenili životný štýl. Ak držíte diétu, prípadne ste náhle výrazne pribrali, treba mu to povedať, keďže tieto zmeny ovplyvňujú vylučovanie hormónov, krvný tlak či hladinu cholesterolu.

Rozhodne by ste nemali zatajovať vedľajšie príznaky pri užívaní antikoncepcie. Ak vám z nej býva nevoľno, krúti sa vám hlava, cítite v podbrušku abnormálny tlak alebo mávate kŕče, možno jednoducho potrebujete iný druh tabletiek.

Našli ste si na prsníku hrčku no hovoríte si, že o nič nejde, keďže ste mladá? To je chyba, rakovina prsníka môže postihnúť ženy i dievčatá. Síce nemusí ísť o nič vážne, no lepšie je ubezpečiť sa o tom.

Gynekológovi tiež pomôže, ak mu prezradíte, či niekto z vašej rodiny trpel alebo trpí rakovinou. Vďaka tomu môže vybrať vhodné preventívne vyšetrenia. Skorá diagnóza vám môže zachrániť život.

Zdroje: health.com, empowher.com

Myslite na svoje zdravie na Facebooku.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…