Dobré noviny
Bojovala v mori o život, teraz bojuje o olympijskú medailu. Príbeh utečenky inšpiruje svet
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Bojovala v mori o život, teraz bojuje o olympijskú medailu. Príbeh utečenky inšpiruje svet

Jusra Mardiniová.
Jusra Mardiniová. — Foto: Twitter/Michel Mompontet

Hrdinská utečenka Jusra Mardiniová sa prebojovala na olympiádu v Riu a má za sebou už aj olympijský úspech. Na prestížnej súťaži však posledné slovo ešte nepovedala.

RIO DE JANEIRO 8. augusta - Utečenci absolvujú mimoriadne nebezpečnú cestu cez more do Európy. Hoci si mnohí mylne myslia, že je to hlavne kvôli štedrému sociálnemu systému, Jusra Mardiniová je jasným príkladom túžby utiecť pred vojnou a zverstvami Islamského štátu. To sa jej nielenže podarilo, ale zachránilo aj niekoľko ďalších životov. Vďaka jej plaveckému nadaniu.

Žije svoj olympijský sen

Práve plavecký talent, ktorý sa ukázal mimoriadne potrebný počas dramatickej plavby po Egejskom mori, ju katapultoval medzi elitných športovcov, ktorí súťažia na Letných olympijských hrách v brazílskom veľkomeste Rio de Janeiro. Jusra je súčasťou tímu utečencov, ktorí nemôžu súťažiť pod svojimi národnými tímami. A za svoje doterajšie účinkovanie sa rozhodne nemusí hanbiť.

Mladá 18-ročná Sýrčanka vyhrala cez víkend rozplavbu v pretekoch žien na 100 metrov motýlik. Umiestnila sa síce na 41. mieste, no vzhľadom na otrasné podmienky v jej rodnej krajine, pre ktoré musela často prerušiť tréning, ako aj krátkemu času na prípravu v nemeckom Berlíne, kde žije teraz, to vôbec nie je najhorší výsledok. Ďalšie preteky ju čakajú o dva dni, v stredu, keď bude súťažiť na 100 metrov vo voľnom štýle.

Jusra je súčasťou 10-členného tímu utečencov, ktorý počas otváracieho ceremoniálu zožal veľký aplauz. To, čo obnáša život utečenca, dokážu pochopiť len tí, ktorí si tým prešli. Títo športovci rozhodne nemali v rámci prípravy na súťaž rovnaké podmienky ako ostatní reprezentanti národných tímov. Rio im umožňuje, aby sa aspoň na chvíľu ocitli v inej realite a žili si svoj olympijský sen.

Sme normálni a máme svoje sny

Jusra patrila už v Sýrii k výborným národným plavkyniam, zlá situácia ju však vyhnala z krajiny. Podobne ako ďalší utečenci sa dostala do tábora v Nemecku. Skončila v Berlíne a vďaka tlmočníkovi sa dostala k nemeckému plaveckému klubu, kde mohla pokračovať v trénovaní. Už skôr sa dostala medzi 43 športovcov – utečencov, z ktorých sa mal vybrať výsledný tím. Napokon sa jej podarilo splniť prísne kritériá. „Vo vode neexistuje rozdiel. Či ste utečenec, Sýrčan, alebo Nemec,“ vyhlásila pred pár mesiacmi, keď sme o nej informovali prvý raz.

Odporúčame:

Zo Sýrie do Ria: Hrdinská utečenka sa môže dostať na olympiádu

 

Jej aktuálnym mottom je túžba reprezentovať všetkých utečencov, „pretože chcem všetkým ukázať, že po bolesti a búrke prídu dni pokoja“. Jusra a jej príbeh fascinujú všetky zahraničné médiá. Ona a jej sestra totiž zachránili 20 životov, keď skočili do mora a hodiny tlačili čln k brehu. To sa im podarilo vďaka tomu, že obidve sú výborné plavkyne. Z predstavy, ako by to dopadlo, keby sa na lodi nenachádzali tieto dievčatá, mrazí. Znepokojujúci je hlavne fakt, že loď bola určená pre šesť ľudí, no v skutočnosti sa ich na nej nachádzalo trikrát viac. 

Aj napriek tomu, že ju viacerí označili za hrdinku a teraz je stredobodom pozornosti oveľa viac ako ostatní súťažiaci-utečenci, uvedomuje si, aký je postoj Európanov k ľuďom ako ona. Má preto pre nich jasný odkaz. „Chcem, aby všetci považovali utečencov za normálnych ľudí, ktorí mali svoje domovy a stratili ich, no nie preto, že sa chceli stať utečencami, ale pretože mali svoje životné sny a jednoducho museli odísť,“ cituje ju The Independent. A podobne ako mnoho iných migrantov aj ona dúfa a verí v to, že raz bude v jej rodnej krajine panovať mier a možno sa tam vráti. „Možno si budem budovať život v Nemecku a keď budem stará, tak sa vrátim do Sýrie a budem ostatných učiť mojim skúsenostiam,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…