Svet zabavili kuriozity, aj v roku 2012 ich bolo neúrekom
SITA
SITA

Svet zabavili kuriozity, aj v roku 2012 ich bolo neúrekom

V Nórsku líška ukradla iPhone, prijala hovor a dokonca z neho poslala textovú správu, istý muž sa predávkoval ružičkovým kelom. Prinášame výber tých najzaujímavejších príbehov uplynulého roka.

BRATISLAVA 2. januára - Aj rok 2012 priniesol na celom svete množstvo kurióznych udalostí. Agentúra SITA prináša výber tých najzaujímavejších: 

Poliak tajne vystavil svoju tvorbu v múzeu

Poľský študent výtvarného umenia Andrzej Sobiepan nechcel čakať na uznanie svojej tvorby desiatky rokov a tak jedno zo svojich diel tajne vystavil v meste Wroclaw. Zeleno-biely obraz, na ktorom je padajúci list agátu, umiestnil na stenu Národného múzea v časti súčasného poľského umenia, keď sa člen strážnej služby pozeral iným smerom. V múzeu si to všimli až po troch dňoch. 

Policajt 22 rokov jazdil bez vodičského preukazu

Nemecký policajt robil 22 rokov obhliadky v policajnom aute bez vodičského preukazu. Vodičák policajta z bývalého NDR mu povoľoval len šoférovanie traktorov a motocyklov. Policajný hovorca Bernard Wessner povedal, že na omyl prišli, až keď si spomínaný policajt musel zmeniť vodičák, pretože začal nosiť okuliare. "Muž bol v polícii počas komunizmu, keď policajti nemuseli nevyhnutne robiť obhliadky v autách. Po páde Berlínskeho múru si nikto nevšimol, že nemá vodičák," uviedol hovorca polície. 

Lietadlo núdzovo pristálo pre zapáchajúcu plienku

Lietadlo Boeing 767 austrálskej spoločnosti Qantas muselo začiatkom februára núdzovo pristáť pre zapáchajúcu plienku na palube. Lietadlo bolo na ceste z Darwinu do Brisbane, keď sa cestujúci začali sťažovať na zápach. V takejto situácii musia lietadlá spoločnosti pristáť hneď, ako sa dá. Po pristátí sa zistilo, že výpary pochádzali z mimoriadne zapáchajúcej plienky, ktorú niekto vopchal do toalety. 

Škót sa stal milionárom vďaka štekajúcemu psovi

Istý Škót vyhral 5,1 milióna libier v online hre vďaka štekajúcemu psovi. Ten ho v noci zobudil a keďže nemohol znovu zaspať, rozhodol sa zabaviť sa na internete. Na portáli Betfred.com stavil jednu libru na virtuálnom hracom automate. Po niekoľkých kolách už mal na konte 250 libier (300 eur). Vtedy sa rozhodol pre hru Beach Life s veľkým jackpotom, ktorý už po šiestich kolách získal a vďaka hlučnému psovi sa stal milionárom. 

Vďaka upratovaniu získal bohatstvo

Devätnásťročný Ryan Kitching zo škótskeho mesta Penicuik našiel výherný žreb v hodnote 53-tisíc libier po tom, ako ho matka prinútila upratať si izbu. Tínedžer počas upratovania narazil na 12 starých žrebov, z ktorých jeden mu priniesol nečakanú výhru. "Nemám slov. Bol to asi najšťastnejší deň môjho života," uviedol chlapec. "Chcel som ich vyhodiť, ale v poslednej chvíľu som začal mať taký zvláštny pocit, že by som ich mal skontrolovať. Keď ma mama bude nabudúce otravovať s upratovaním izby, nemusí mi to vravieť dva razy," dodal.

Kurací medailónik predala za vyše 8 tisíc dolárov

Rebekah Speight z Nebrasky predala v marci tri roky starý vyprážaný kurací medailónik, ktorý nápadne pripomínal profil amerického prezidenta Georgea Washingtona. Neznámy záujemca ho získal v dražbe na portáli eBay za 8100 dolárov. Speight našla zvláštny medailónik pred troma rokmi v jednej z reštaurácií siete rýchleho občerstvenia McDonald's. Keď šla vyhodiť zvyšky, ktoré jej deti nevládali zjesť, všimla si podobnosť vyprážanej 'nugetky' s prvým prezidentom Spojených štátov amerických. "Rozhodla som sa, že ju vezmem domov a tento šialený nález ukážem manželovi. Neveril vlastným očiam. Nasmiali sme sa na tom, že to dáme na eBay," vysvetlila vo svojej ponuke na portáli. 

Životné úspory minula na liečenie jaštera, ten prežil

Britka Lizzie Griffiths sa rozhodla odložiť plánovanú svadbu, aby mohla našetrené peniaze použiť na chemoterapiu pre svoju agamu bradatú menom George. Griffiths zistila, že Georgeovi na tvárovej časti rastú nádory len niekoľko mesiacov po tom, ako si ho zaobstarala. Dva razy zaplatila za liečbu, ale opäť narástli. Po tom, ako sa dozvedela o možnosti chemoterapie, rozhodla sa minúť na ňu svoje úspory v hodnote tritisíc libier, vďaka čomu sa jašter definitívne vyliečil. 

Najkurióznejšie pôrody

Manželia Billy a Amanda Prenticeovci z Tennessee sa tešili z dieťatka už päť hodín po tom, ako sa dozvedeli, že budú rodičmi. O potomka sa pritom snažili štyri roky, no keďže sa Amande Prentice nedarilo otehotnieť, s manželom už pomýšľali na adopciu. Amandu niekoľko dní pred pôrodom začali trápiť záchvaty, a preto ju hospitalizovali. Dva dni nebola pri vedomí a keď sa prebrala, lekári ju informovali, že zdravotné problémy súvisia s tehotenstvom. Ona im prekvapene odpovedala, že vôbec netušila, že čaká dieťa.

Istá Austrálčanka zas porodila vo svojom aute na čerpacej stanici po tom, čo počas cesty do nemocnice uviazla v dopravnej zápche v meste Mosman severne od Sydney. Pracovníčka stanice Reddy Dutam pre denník The Daily Telegraph uviedla, že ju šokovalo, keď dnu vbehol jeden zo zákazníkov a povedal jej, že vonku v aute rodí nejaká žena. Žene po pôrode zavolali paramedikov, ktorí ju a jej novorodeného syna previezli do miestnej nemocnice.

Neobvyklý pôrod zažila aj Donna Keenan z Veľkej Británie, ktorá v rozpätí necelých dvoch hodín priviedla na svet dvojčatá v dvoch rôznych krajinách. Keenan najprv 1. júla o 22:00 porodila doma v severoanglickom mestečku Wooler syna Dylana Josepha a po prevoze do nemocnice v škótskom meste Melrose potom o 23:39 dcéru Hannah Rose. Keenan a jej priateľ Joe Fox práve pozerali finálový zápas majstrovstiev Európy vo futbale, keď začala rodiť. Krátko predtým sa pritom vrátila z nemocnice, kde absolvovala bežnú kontrolu. 

Najhlúpejšie lúpeže

Osemnásťročného Dallasa Naljahiha z Utahu obvinili z lúpeže po tom, čo si na mieste činu zabudol svoju domácu úlohu. Naljahih sa vlámal do domu staršieho manželského páru, majiteľ domu ho však pri lúpeži pristihol. Zlodej na muža zaútočil a ušiel, na mieste činu si však zabudol batoh, v ktorom bol USB kľúč. Ten okrem iného obsahoval aj dokument s jeho domácou úlohou. 

Podobne nešikovní boli aj dvaja muži z Kolumbie, ktorí vylúpili internetovú kaviareň. Dvojica sa v internetovej kaviarni najprv venovala surfovaniu na internete. Po chvíli ale vstali a so zbraňami v ruke si vypýtali všetky peniaze z pokladne. Jeden z nich sa však pri odchode z miesta činu zabudol odhlásiť zo sociálnej siete Facebook, a polícia ich tak na základe osobných údajov veľmi ľahko našla a následne zatkla. 

Čínski policajti z rozbúrenej rieky zachraňovali nafukovaciu pannu

Osemnásť policajtov zachraňovalo v čínskej provincii Šan-tung nafukovaciu pannu v domnení, že ide o topiacu sa ženu. Záchrannú akciu odštartovali v stredu 11. júla po tom, čo dostali správu, že v jednej z riek sa topí nejaká žena. Ihneď vyrazili na miesto, kde na vyslobodzovaní pracovali takmer hodinu.

Záchrannej akcii na brehoch rieky sa prizeralo asi tisíc divákov, ktorí dokonca požiarnikom zablokovali príjazdovú cestu. Keď policajné zložky napokon zistili, že nejde o človeka, ale o sexuálnu pomôcku, ukázali ju ľuďom. Mnohí rodičia hneď zakryli oči svojim neplnoletým potomkom a urýchlene opustili miesto udalosti. 

V reštaurácii si kúpili homárov za 500 eur, potom ich pustili na slobodu

Nemecký pár si počas dovolenky na talianskom ostrove Sardínia kúpil v reštaurácii homárov, aby ich následne pustil na slobodu. Dvojica za morských živočíchov určených na konzumáciu zaplatila 500 eur. "Keď tá žena prišla do reštaurácie, zbadala pred sebou homárov. Spýtala sa ma, či sú stále nažive a či si ich môže kúpiť," povedal šéfkuchár luxusnej reštaurácie Mama Latina Giuseppe Demuro. Jeden zo zákazníkov ženu upozornil, že návrat do mora by živočíchy nemuseli prežiť a navyše ich opäť niekto môže uloviť, no napriek tomu žena trvala na svojom. "Dali sme ich do špeciálnej škatule, aby si ich mohli zobrať. Som tu už desať rokov a nikdy predtým som nič podobné nezažil," uviedol majiteľ reštaurácie Roberto Paci. 

Rybár strávil 26 hodín na mori v nádobe na ryby

Americký rybár Ryan Harris z aljašského mesta Sitka strávil v septembri 26 hodín na otvorenom mori v plastovej nádobe na ryby po tom, čo sa jeho čln potopil. Devätnásťročný Harris vyplával na more spolu s kamarátom Stoniem Huffmanom, krátko na to sa však ich čln začal potápať. Huffmanovi sa v potápajúcom člne podarilo nájsť záchranný skafander, ktorý si obliekol a bezpečne doplával na breh, kde zavolal pomoc. 

Harris však zostal na mori v spomínanej nádobe na ryby, pričom v noci si spieval, aby nezaspal. Taktiež si opakoval vetu: "Som Ryan Hunter Harris a nezomriem tu". Po približne 26 hodinách ho objavila posádka rybárskej lode, ktorá zavolala pobrežnú stráž. Tá vyslala po Harrisa helikoptéru, ktorá ho dopravila na pevninu. 

Telefónny účet na takmer 12 biliárd eur

Istej Solenne San Jose z francúzskeho mesta Pessac dostala telefónny účet vo výške 11,721 biliardy eur. Stalo sa tak po tom, čo predčasne ukončila zmluvu s telefónnou spoločnosťou Bouygues Telecom. Žene povedali, že za predčasné ukončenie kontraktu bude musieť zaplatiť poplatok, ktorý bude započítaný do jej poslednej faktúry. Keď jej však táto faktúra došla, San Jose zistila, že má zaplatiť spomínaných 11,721 biliardy eur. 

Aj keď jej bolo hneď jasné, že musí ísť o chybu, spoločnosť spočiatku trvala na zaplatení tejto astronomickej sumy. Neskôr sa jej však podarilo predstaviteľov Bouygues Telecom presvedčiť, že ide o omyl, a tí jej následne poslali opravenú faktúru vo výške 117,21 eura. Podľa nich išlo o tlačovú chybu a žene nakoniec celú sumu odpustili. 

Líška prijala hovor a poslala SMS

Mladíci z Nórska si chceli zblízka pozrieť a nakrútiť líšku a ako návnadu použili iPhone, na ktorom pomocou aplikácie zapli zvuky imitujúce králika. Na ich prekvapenie zviera smartfón chytilo do tlamy a ušlo s ním preč. Jeho majiteľ Lars Andreas Bjercke preto líške ihneď zavolal. Zviera hovor prekvapujúco dokázalo prijať, no počas ich päťminútovej "konverzácie" líšku nepresvedčil, aby mu iPhone vrátila. Ešte väčší šok čakal majiteľa po tom, čo mu jeho kamarát na sociálnej sieti Facebook na druhý deň napísal, že mu od neho prišla SMS so zhlukom písmen a znakov. 

Muž sa predávkoval ružičkovým kelom

Istého Škóta prijali do nemocnice v meste Clydebank po tom, ako skonzumoval priveľa ružičkového kelu. Ten totiž obsahuje veľké množstvo vitamínu K, ktorý podporuje zrážanlivosť krvi, a teda negatívne ovplyvňuje účinnosť liekov zvaných antikoagulanty pôsobiacich opačne. Tomuto mužovi ich predpísali po vlaňajšom zlyhaní srdca a lekár každý týždeň kontroloval, či je dávka liekov postačujúca. Podľa odborníkov šlo o prvý prípad "predávkovania sa" ružičkovým kelom. 

Zdroj: archív agentúry SITA.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…