Dobré noviny
Dnes je medzinárodný deň piva. Koľko ho ročne vypijú Slováci?
TASR
TASR

Dnes je medzinárodný deň piva. Koľko ho ročne vypijú Slováci?

Prvý piatok v mesiaci august každoročne patrí pivu, ktoré v tento deň oslavuje svoj medzinárodný sviatok. Viete, aké pivo máme na Slovensku najradšej a koľko ho ročne dokážeme vypiť?

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
 

Santa Cruz/Mníchov/Praha 5. augusta (TASR) - Medzinárodný deň piva, pripadajúci na prvý piatok v auguste, je oslavou tohto nápoja v mnohých krajinách sveta. Koná sa všade, kde sa podáva pivo - teda v pivárňach, baroch, puboch, reštauráciách a iných pohostinských zariadeniach. Tohtoročný Medzinárodný deň piva sa bude 5. augusta pripomínať aj na Slovensku. Agentúre TASR to potvrdila prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.

Okrem prvého piatku v auguste sa konajú pod rôznymi názvami a v iných termínoch ďalšie podujatia venované pivu, ale aj pivovarníkom a ďalším pracovníkom v rezorte pivovarníctva. Mníchovský Oktoberfest, ktorého 183. ročník sa uskutoční v dňoch 17. septembra až 3. októbra 2016, je považovaný za najväčší pivný sviatok na svete. Do bavorskej metropoly naň prichádza okolo šesť miliónov návštevníkov - nielen z Nemecka, ale aj z mnohých iných európskych aj mimoeurópskych krajín.

Počiatky Oktoberfestu siahajú do roku 1872. Začína sa v sobotu, trvá spravidla 16 dní a končí sa v prvú októbrovú nedeľu. Pravda, ak na ňu nepadne 1. či 2. október, v takom prípade totiž festival pokračuje až do 3. októbra - Dňa nemeckej jednoty (Tag der Deutschen Einheit), ktorý je štátnym sviatkom Spolkovej republiky Nemecko.

Tradičné pivné slávnosti Oktoberfest v Mníchove. Foto: TASR/AP Photo
 

Iný charakter má Deň pivovarníkov v Ruskej federácii. Je stanovený na druhú júnovú sobotu a jeho hlavným cieľom je vytváranie ruskej tradície pivovarníctva, upevňovanie a zvyšovanie prestíže profesie pivovarníkov a v neposlednom rade aj rozvoj konzumácie piva v Rusku. Počas Dňa pivovarníkov odmeňujú najlepších spomedzi pracovníkov tohto odvetvia, organizátori pre nich pripravujú kultúrny, zábavný a športový program.

V Českej republike majú svoje Dni českého piva, ktoré sa v roku 2016 začnú 23. septembra. Pivo v ČR spojilo ľudí aj do politickej strany. Pod názvom Strana priateľov piva (SPP) ju 16. januára 1990 založili študenti plzenskej Pedagogickej fakulty. Pôvodne mala mať strana recesistický charakter a išlo o istú formu odpovede na množstvo nových politických strán v krajine. Pre členov SPP je 16. január Dňom všeobecného veselia. V súčasnosti sa SPP zaoberá pivovarníctvom, chmeliarstvom, sladovníctvom, pivovarmi, pivom a pohostinstvami.

V bývalom Česko-Slovensku sa tradoval výrok: Vláda, ktorá zdraží pivo, padne. Ide o vetu z humoristického románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka (1921-1923), ktorá v bývalom spoločnom štáte Čechov, Moravanov a Slovákov opakovaním napokon nadobudla ľudový ráz.

Ako vznikol svetový deň piva?

Späť k Medzinárodnému dňu piva. Je to deň milovníkov toho moku na svete a stoja za ním stratég, podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov, ktorý v roku 2007 založil túto tradíciu spolu s Evanom Hamiltonom, Aaronom Arakim a Richardom Hernandezom zo Santa Cruz v Kalifornii (USA). Hlavné ciele a dôvody na slávenie tohto dňa zakladatelia zhrnuli do troch bodov - radosť priateľov zo spoločného vychutnávania piva, ďalej ocenenie práce mužov a žien, čo pivo servírujú, a napokon ochutnávanie a spoznávanie piva z iných krajín, národov a kultúr spolu s priateľmi.

Prečítajte si tiež:

Nepriberá sa z neho a chráni pred rakovinou. Čo všetko ste o pive nevedeli?

 

Prečo sa oslavuje práve v auguste?

Prvýkrát sa Medzinárodný deň piva slávil v roku 2008 a augustový termín Avshalomov s Hamiltonom vybrali preto, lebo v auguste je pekné letné počasie a konkrétny termín je pomerne dostatočne vzdialený od iných pivných osláv, uvádza sa na webovej stránke Medzinárodného dňa piva. Pre zaujímavosť, v roku 2011 sa konalo počas tohto dňa 278 oficiálnych osláv v 138 mestách 23 štátov.

Salón piva v košickom Dome techniky sa konal 1. a 2. apríla 2016. Na druhom ročníku Salónu piva sa prezentovalo 60 malých remeselných pivovarov, ktoré návštevníkom ponúkli vyše 200 druhov piva. Foto: TASR/Milan Kapusta
 

Český zväz pivovarov a sladovní (ČSPS) na svojej webovej stránke pivo definuje ako slabo alkoholický nápoj, v ktorom tvorí 92 až 93 percent voda, štyri percentá alkohol, 0,5 percenta oxid uhličitý a 2,5-3,5 percenta zvyškový extrakt, ktorý obsahuje látky z východiskových surovín (sladu a chmeľu) a tiež produkty metabolickej činnosti kvasníc. Zloženie piva závisí od množstva a kvality pridávaných surovín a od spôsobu ich spracovania.

Odborníci v pive zistili vyše 3000 chemických látok, z nich vyše 800 bolo identifikovaných. Pivo obsahuje alkohol, ale aj ďalšie látky, z ktorých sú viaceré pre organizmus človeka prospešné. Odborníci i lekári vyzdvihujú nízku energetickú hodnotu piva, ako aj obsah minerálov, najmä draslíka, horčíka, vápnika a fosforu, rozpustnej vlákniny, antioxidantov a vitamínov.

Lekári upozorňujú, že pivo má aj negatívne účinky, ktoré sa prejavia pri väčšom pití - ide o ovplyvnenie psychiky, vytvorenie návyku, vznik toxických látok pri metabolizme. Preto odporúčajú piť "rozumné" množstvo piva, čo znamená jedno až dve veľké pivá denne pre mužov a jedno až dve malé pivá pre ženy.

Pozitívne účinky piva sa dajú zhrnúť do desiatich bodov: podporuje dobré trávenie, zaisťuje vyššiu hladinu "dobrého" cholesterolu, oproti iným nápojom, okrem vody, má menej kalórií, alkohol rozširovaním ciev znižuje riziko vzniku mozgovej mŕtvice, prispieva k zníženiu tlaku a posilňuje kosti.

Aké pivo majú Slováci najradšej?

Slováci stále uprednostňujú svetlé pivá, zároveň radi skúšajú rôzne pivné špeciality a limitované edície pív aj s vyššou stupňovitosťou. Najobľúbenejším pivom Slovákov je 10-percentný ležiak. Pri príležitosti Medzinárodného dňa piva, ktorý pripadá na prvý piatok v auguste, o tom dnes informovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu.

O tom, že pre Slovákov je pivo obľúbený nápoj, svedčí neustály nárast počtu pivovarov. V súčasnosti ich je na Slovensku 60, a to v zastúpení štyri veľké a malé a 56 reštauračných a remeselných pivovarov. Ich produkcia spoločne predstavuje takmer tri milióny hektolitrov piva ročne. O kvalite a obľube piva svedčí aj jeho spotreba: 73 litrov na hlavu za rok, čo radí Slovákov k národom so silnou stále sa rozvíjajúcou pivnou kultúrou.

Kedy vypijeme najviac piva?

"Najviac piva, až 60 percent celoročného objemu, vypijú obyvatelia Slovenska počas leta. Na jednej strane má pekné počasie na spotrebu piva pozitívny vplyv, na druhej strane počas extrémnych horúčav sa toľko piva nepredáva. Avšak minuloročné dlhé a slnečné leto môžeme pokojne označiť za jeden z faktorov, vďaka ktorým pivný trh na Slovensku opäť po niekoľkých rokoch stagnácie rástol," uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd. "Rast spotreby podporuje rôznorodosť ponuky na Slovensku. Jeho obyvatelia síce stále dávajú prednosť svetlému pivu, ale zároveň radi skúšajú rôzne pivné špeciality a limitované edície pív aj s vyššou stupňovitosťou," konštatovala.

O tom, že na Slovensku máme naozaj čo ponúknuť, hovorí aj rekordný počet súťažiacich - 152 vzoriek pív z 29 pivovarov - v tohtoročnej degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka. Na nej sa už desať rokov oceňujú najlepšie slovenské pivá," dodala Jana Shepperd.

Spotreba svetlého 10-percentného ležiaka predstavuje takmer dve tretiny (64,3 percenta) spotreby piva na Slovensku. Nasledujú pivá s vyššou stupňovitosťou, ktoré tvoria 18,5 percenta. Úspešný radler segment má v súčasnosti 10-percentný podiel na celkovom pivnom trhu. Trendom, ktorý stále rastie, je obľuba nealkoholických pív, či už ochutených alebo neochutených. Tie sa stávajú súčasťou životného štýlu aktívnych ľudí ako plnohodnotná alternatíva do práce, k šoférovaniu či pri športe, uvádza zdroj.

Majú radi pivo aj slovenský ženy?

Špeciálny prieskum Slovenského združenia výrobcov piva a sladu zameraný na vzťah slovenských žien nad 18 rokov k pivu ako nápoju ukázal, že Slovenky pivo obľubujú. Pije ho 80 percent opýtaných respondentiek. Prieskum ďalej ukázal, že Slovenky preferujú svetlé pivo (53,3 percenta), ale aj tmavé pivo (23,1 percenta) a radler (15,3 percenta) má medzi Slovenkami pevné miesto. Prieskum združenie uskutočnilo v štvrtej dekáde 2014 na vzorke 406 žien nad 18 rokov.

Tendencie ukazujú, že Slováci vychutnávajú pivo najviac doma, na chatách alebo v kruhu priateľov. Podľa združenia je spotreba čapovaného piva v reštauráciách či pohostinstvách na úrovni 37 percent a predaj piva v obchodoch predstavuje 63 percent.

"Združenie už niekoľko rokov v spolupráci s políciou organizuje Deň zodpovednosti, ktorým sa snažíme zvýšiť povedomie o zodpovednej konzumácii piva z pohľadu zdravia aj bezpečnosti na cestách," zdôraznila Jana Shepperd. "Koncom augusta pripravujeme už piatykrát Deň zodpovednosti a veríme, že aj týmto projektom prispievame nielen k šíreniu dobrého mena slovenského piva vo verejnosti, ale zároveň robíme prevenciu proti jeho zneužívaniu," podčiarkla.

Už ste čítali?