Dobré noviny
Češky vymysleli náhradu za mikroténové vrecká. Zmení ich vynález svet?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Češky vymysleli náhradu za mikroténové vrecká. Zmení ich vynález svet?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: adn

Plasty predstavujú pre túto planétu čoraz väčší problém, no, našťastie, čoraz viac ľudí prichádza s praktickými riešeniami, ako ich nahradiť. Dobyť svet chcú teraz aj dve Češky, ktoré prišli so skvelým a pritom jednoduchým nápadom.

PRAHA 5. augusta - V čom si odnášate ovocie, zeleninu či pečivo vy? Pravdepodobne sú to plastové či mikroténové vrecká, ktoré potom buď ešte párkrát využijete, alebo zahodíte. Dve české študentky Hanu Němcovú a Terezu Dvořákovú to však hnevalo a preto sa rozhodli s tým aj niečo robiť.

Samozrejmosť namiesto mikroténových sáčkov

Faktom totiž je, že ľudia dennodenne nanosia domov množstvo plastových „sáčkov“, pričom nemyslia na to, akú záťaž predstavujú pre našu planétu. Češky – študentky medicíny z Karlovej univerzity v Prahe – si však myslia, že ľudia si pri vyhadzovaní množstva plastových vreciek aj pomyslia, že sú úplne zbytočné, no stále ich nosia domov. Vyriešiť to má nápad s názvom Frusack.

„Keď existujú znovupoužiteľné tašky namiesto igelitiek, prečo nemôže existovať aj alternatíva k mikroténovým sáčkom?“ pýta sa Hana v kampani na webe HitHit.cz. Keďže nenašla nič uspokojujúce, riešenia sa chytila sama a potom sa k nej pridala aj Tereza. „Povedali sme si, že Frusak by nemal byť len znovupoužiteľný, ale aj kompostovateľný, aby to bolo to najekologickejšie riešenie,“ dodala. Koncept tejto alternatívy k plastovým vreckám predstavili na veľtrhu v Prahe, kde bol oň taký záujem, že sa mohli ihneď pustiť do práce.

Frusak sa z prevažnej časti vyrába v Česku a produkty šijú v chránenej dielni. Základom je kompostovateľná tkaniva z PLA, čiže s polymliečnej kyseliny. Objem jedného sáčku je 0,5 litra, nosnosť 1,5 kilograma a životnosť 2 roky. „V celom projekte sme nechali kus srdca a našli skutočnú vášeň pre to, čo robíme,“ konštatovali dievčatá, ktoré aj napriek začiatočným prekážkam dokázali Frusack premeniť na realitu. „Chceme, aby bol Frusack rovnakou samozrejmosťou, ako sú mikroténové sáčky dnes. S tým rozdielom, že ho budete používať s radosťou,“ prezradili svoje plány.

Plávajúce v rieke, zamotané v kríkoch

Jedno unikátne vrecúško by totiž dokázalo hravo nahradiť niekoľko mikroténových, ktorých denne skončí v koši nekonečné množstvo. Nehovoriac o tom, že mnoho z nich ani neskončí v triedenom odpade. Ešte horšie je, keď sa vám zapletú pod nohy na ulici a ničím výnimočným nie je, ani keď ich zazriete v jazere či prírode. Na to upozorňujú aj tvorkyne projektu Frusack. „Plastové sáčky predstavujú pre svet obrovskú ekologickú záťaž a ohrozujú najmä život v oceánoch. More u nás nestretneš. Ale na plastový odpad plávajúci v riekach, sáčky zamotané v konároch stromov a poletujúce po ulici sa musíme pozerať každý deň,“ upozornili a my musíme uznať, že majú krutú pravdu. Ľudia si totiž zrejme myslia, že tráva, voda, kríky či asfalt sáčky „pohltia“, no v skutočnosti sú nielen neestetické, ale ešte aj škodia tejto planéte.

Dievčatá chcú so svojím nápadom preraziť aj za hranicami Českej republiky. Ich cieľom je okrem toho i redukcia jednorazového odpadu. Po nemožnosti dostať igelitovú tašku v obchodoch zadarmo tak tieto Češky vytvorili ďalšiu nádej, že ľudia si osvoja ekologickejšie správanie. Zároveň tak dokázali, že zmeniť svet dokážu aj mladí ľudia, študenti. Stačí len chcieť a urobiť pre to všetko, čo je vo vašich silách. Na rozšírenie výroby si pomocou crowfundingovej stránky HitHit.cz zarobili už 271 130 korún českých, čo je v prepočte 10-tisíc eur. Čoskoro by tak mali byť dostupné aj na špeciálnom e-shope.

Už ste čítali?