Češky vymysleli náhradu za mikroténové vrecká. Zmení ich vynález svet?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Češky vymysleli náhradu za mikroténové vrecká. Zmení ich vynález svet?

Plasty predstavujú pre túto planétu čoraz väčší problém, no, našťastie, čoraz viac ľudí prichádza s praktickými riešeniami, ako ich nahradiť. Dobyť svet chcú teraz aj dve Češky, ktoré prišli so skvelým a pritom jednoduchým nápadom.

Ilustračné foto — Foto: adn

PRAHA 5. augusta - V čom si odnášate ovocie, zeleninu či pečivo vy? Pravdepodobne sú to plastové či mikroténové vrecká, ktoré potom buď ešte párkrát využijete, alebo zahodíte. Dve české študentky Hanu Němcovú a Terezu Dvořákovú to však hnevalo a preto sa rozhodli s tým aj niečo robiť.

Samozrejmosť namiesto mikroténových sáčkov

Faktom totiž je, že ľudia dennodenne nanosia domov množstvo plastových „sáčkov“, pričom nemyslia na to, akú záťaž predstavujú pre našu planétu. Češky – študentky medicíny z Karlovej univerzity v Prahe – si však myslia, že ľudia si pri vyhadzovaní množstva plastových vreciek aj pomyslia, že sú úplne zbytočné, no stále ich nosia domov. Vyriešiť to má nápad s názvom Frusack.

„Keď existujú znovupoužiteľné tašky namiesto igelitiek, prečo nemôže existovať aj alternatíva k mikroténovým sáčkom?“ pýta sa Hana v kampani na webe HitHit.cz. Keďže nenašla nič uspokojujúce, riešenia sa chytila sama a potom sa k nej pridala aj Tereza. „Povedali sme si, že Frusak by nemal byť len znovupoužiteľný, ale aj kompostovateľný, aby to bolo to najekologickejšie riešenie,“ dodala. Koncept tejto alternatívy k plastovým vreckám predstavili na veľtrhu v Prahe, kde bol oň taký záujem, že sa mohli ihneď pustiť do práce.

Frusak sa z prevažnej časti vyrába v Česku a produkty šijú v chránenej dielni. Základom je kompostovateľná tkaniva z PLA, čiže s polymliečnej kyseliny. Objem jedného sáčku je 0,5 litra, nosnosť 1,5 kilograma a životnosť 2 roky. „V celom projekte sme nechali kus srdca a našli skutočnú vášeň pre to, čo robíme,“ konštatovali dievčatá, ktoré aj napriek začiatočným prekážkam dokázali Frusack premeniť na realitu. „Chceme, aby bol Frusack rovnakou samozrejmosťou, ako sú mikroténové sáčky dnes. S tým rozdielom, že ho budete používať s radosťou,“ prezradili svoje plány.

Plávajúce v rieke, zamotané v kríkoch

Jedno unikátne vrecúško by totiž dokázalo hravo nahradiť niekoľko mikroténových, ktorých denne skončí v koši nekonečné množstvo. Nehovoriac o tom, že mnoho z nich ani neskončí v triedenom odpade. Ešte horšie je, keď sa vám zapletú pod nohy na ulici a ničím výnimočným nie je, ani keď ich zazriete v jazere či prírode. Na to upozorňujú aj tvorkyne projektu Frusack. „Plastové sáčky predstavujú pre svet obrovskú ekologickú záťaž a ohrozujú najmä život v oceánoch. More u nás nestretneš. Ale na plastový odpad plávajúci v riekach, sáčky zamotané v konároch stromov a poletujúce po ulici sa musíme pozerať každý deň,“ upozornili a my musíme uznať, že majú krutú pravdu. Ľudia si totiž zrejme myslia, že tráva, voda, kríky či asfalt sáčky „pohltia“, no v skutočnosti sú nielen neestetické, ale ešte aj škodia tejto planéte.

Dievčatá chcú so svojím nápadom preraziť aj za hranicami Českej republiky. Ich cieľom je okrem toho i redukcia jednorazového odpadu. Po nemožnosti dostať igelitovú tašku v obchodoch zadarmo tak tieto Češky vytvorili ďalšiu nádej, že ľudia si osvoja ekologickejšie správanie. Zároveň tak dokázali, že zmeniť svet dokážu aj mladí ľudia, študenti. Stačí len chcieť a urobiť pre to všetko, čo je vo vašich silách. Na rozšírenie výroby si pomocou crowfundingovej stránky HitHit.cz zarobili už 271 130 korún českých, čo je v prepočte 10-tisíc eur. Čoskoro by tak mali byť dostupné aj na špeciálnom e-shope.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…