India schválila najväčšiu daňovú reformu od vyhlásenia nezávislosti
Indická vláda chce zavedením GST vytvoriť jednotný trh. V súčasnosti musia firmy pri predaji tovaru zápasiť s viacerými daňami, ktoré si stanovujú jednotlivé štáty a regióny.
Naí Dillí 4. augusta (TASR) - Horná komora indického parlamentu schválila dlhoočakávanú daňovú reformu, najväčšiu od vyhlásenia nezávislosti pred takmer 70 rokmi. Informoval o tom server BBC.
Cieľom novej dane známej ako daň z tovarov a služieb (GST - Goods and Services Tax) je zjednodušenie vysoko fragmentovaného daňového systému, po čom už roky volajú mnohé indické firmy. Nová jednotná daň by mala výrazne znížiť ich náklady, najmä pri dodávkach tovarov cez hranice jednotlivých indických štátov.
Ak bude reforma, o ktorej by mali ešte diskutovať samotné indické štáty, úspešná, malo by pod ňu spadať okolo 7,5 milióna podnikov. Aj preto niektorí ekonómovia tvrdia, že úspešné fungovanie GST bude možné považovať za menší zázrak.
Indická vláda chce zavedením GST vytvoriť jednotný trh. V súčasnosti musia firmy pri predaji tovaru zápasiť s viacerými daňami, ktoré si stanovujú jednotlivé štáty a regióny. Napríklad tovar, ktorý putuje zo severoindického štátu Harijána do mesta Čennaí v juhoindickom štáte Tamilnádu, je zdaňovaný v šiestich rôznych štátoch Indie. To výrazne zvyšuje administratívne náklady firiem.
Nová daň by mala okrem zníženia nákladov firiem aj zefektívniť výber daní, a tým podporiť ekonomický rast krajiny. Optimistické odhady uvádzajú, že GST by mohla súčasný hospodársky rast Indie zvýšiť o ďalšie vyše 2 %. India pritom už prekonala v tempe rastu ekonomiky svojho najväčšieho rivala, Čínu, a stala sa najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta.