Novým riaditeľom SND bude zrejme režisér Chudovský
SITA
SITA

Novým riaditeľom SND bude zrejme režisér Chudovský

Výberová komisia odporučila na post riaditeľa SND režiséra Martina Chudovského. Musí ho ešte schváliť minister kultúry.

BRATISLAVA 13. júna – Výberová komisia, ktorá je poradným orgánom ministra kultúry, odporúča na post generálneho riaditeľa SND operného a televízneho režiséra Mariána Chudovského. „Získal potrebných sedem hlasov z jedenástich,“ povedala novinárom vedúca komisie Janka Motyčková.

Protikandidátom Chudovského bol v dnešnom druhom kole voľby dirigent a občiansky aktivista Anton Popovič. Komisia rozhodla po tom, čo oboch vypočula. Kandidáta na riaditeľa prvej divadelnej scény na najbližších päť rokov musí ešte odobriť minister Marek Maďarič, ktorý ho plánuje prijať v krátkom čase.

Ako uviedla Motyčková, v prospech Chudovského rozhodlo viacero parametrov – jeho skúsenosť z predchádzajúceho pôsobenia v SND či prezentovaný tím renomovaných spolupracovníkov. „Rozhodla aj predstava o ďalšom smerovaní divadla, rozhodlo poznanie procesov v divadle a vôbec marketingová stratégia,“ uviedla Motyčková.

Podľa jej slov by sa mohol nový riaditeľ ujať funkcie od novej sezóny, ktorá sa začne v septembri. Chudovský už v minulosti viedol Operu SND (2002 - 2006) a krátko v roku 2006 dočasne celé SND.

Chudovský chce vrátiť opere disciplínu a morálku

Chudovský dnes komisii predstavil plány, podľa ktorých chce na čelo Baletu SND postaviť Mária Radačovského a riaditeľom Činohry SND bude Roman Polák. Obaja viedli tieto súbory aj v čase, keď SND riadila Silvia Hroncová. Nová tvár by mala obsadiť vedúcu stoličku v Opere SND, na ktorú plánuje Chudovský posadiť známeho dirigenta Friedricha Haidera.

„V posledných rokoch sa na vedúce posty angažovalo viacej ľudí, ktorí divadlu nerozumejú a tým trpí značka SND. Chýba profesionalita, vytratil sa morálny kredit SND,“ povedal Chudovský komisii na dnešnom vypočutí.

Pri prezentácii hovoril o núdzovom stave v SND, najmä opernému súboru je potrebné vrátiť pracovnú disciplínu a morálku. „Značka SND sa v poslednom období výrazne spájala s prvkami klientelizmu, korupcie a dokonca krádeží, keďže sa v denníkoch a bulvároch pretriasali rozbité krištáľové lustre,“ konštatoval Chudovský. Verí, že situáciu môže zmeniť transparentnejšia komunikácia SND, podrobná prezentácia výsledkov kontrol.

Chcel by SND transformovať na holding

Podľa Chudovského je potrebné vypracovať nový pracovný poriadok s presne zadefinovanými zodpovednosťami. Chudovský zopakoval svoju predstavu, že by sa prvá slovenská scéna mohla transformovať do podoby holdingu. Každý z troch súborov, činohra, balet a opera, by mali vlastný rozpočet, umeleckú suverenitu a generálny riaditeľ by nemal možnosť preferovať jeden súbor na úkor iných. Holdingové vedenie divadla je podľa Chudovského v zahraničí vyskúšané. V divadle však chce zachovať tri nezávislé súbory.

Operný a televízny režisér Marián Chudovský je absolventom opernej réžie a má 53 rokov. V minulosti pôsobil ako režisér, dramaturg a neskôr i ako umelecký šéf v Opere Štátneho divadla, tiež ako umelecký šéf a neskôr aj ako riaditeľ Opery SND v Bratislave a ako umelecký šéf a režisér Opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici.

Okrem spomenutých súborov režíroval v bratislavskej Komornej opere, v Opere Štátneho divadla v Ostrave, v Opere pražského Národného divadla i v Janáčkovej opere Národného divadla Brno. Jeho inscenácie uviedli na festivaloch a prehliadkach v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Švajčiarsku a Japonsku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…