Detský ombudsman bude, dostal aj podporu z parlamentu
SITA
SITA

Detský ombudsman bude, dostal aj podporu z parlamentu

Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová podporuje, aby detským ombudsmanom bolo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

BRATISLAVA 13. júna – Podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Renáta Zmajkovičová podporila iniciatívu Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) stať sa „detským ombudsmanom“ a zastrešiť tak inštitucionálne komplexnú ochranu práv detí.

Zmajkovičová to uviedla dnes pre agentúru SITA po stretnutí s výkonným riaditeľom Slovenského národného strediska pre ľudské práva Jurajom Horváthom, ktorý varoval pred tretím a neželaným napomenutím OSN za nesplnenie jej odporúčaní na zvýšenie ochrany práv detí.

Slovensko by malo plniť medzinárodné záväzky

Horváth kriticky hodnotil, že Slovensko si neplní medzinárodné záväzky zriadiť pod jednou strechou nezávislú inštitúciu na komplexnú ochranu práv detí, tzv. „ombudsmana pre práva detí“.

Horváth pre agentúru SITA zdôraznil, že najlepším rozhodnutím bude poveriť ochranou detí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. „Stredisko ako inštitúcia pôsobiaca pod vlajkou OSN je pripravené za podpory výkonnej a zákonodarnej moci splniť tento medzinárodný záväzok,“ povedal.

Zmajkovičová sa s Horváthom zhodli, že je neakceptovateľné, aby webová stránka www.detskyombudsman.sk , ktorú zriadil bývalý verejný ochranca práv, bola nefunkčná. Za viac ako dva roky odpovedali deťom právnici anonymne aj na ich skryté problémy, s ktorými by sa pravdepodobne nikomu nezverili.

Podpredsedníčka parlamentu sľúbila projektu podporu

Deti si tak na tejto stránke mohli prečítať odpovede na svoje otázky, ale aj na otázky a veľmi vážne a smutné problémy svojich rovesníkov. Tento rok je poslednou aktualitou želanie do roku 2012 od starého vedenia úradu, pričom došlo k vymazaniu viac ako 1 500 užitočných odpovedí a rád deťom.

Horváth osobitne upriamil pozornosť aj na katastrofálny stav ochrany ľudí so zdravotným postihnutím na Slovensku a vyjadril kritiku neplnenia Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Horváth požiadal zástupkyňu predsedu slovenského parlamentu o podporu iniciatíve strediska stať sa nezávislým mechanizmom na presadzovanie, ochranu a monitorovanie vykonávania Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, ako aj pri presadzovaní opatrení na zvýšenie ochrany ľudských práv a základných slobôd a plnenie medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. Podpredsedníčka Zmajkovičová mu podporu prisľúbila.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…