Dobré noviny
Svet s nadšením privítal Nový rok 2013
SITA
SITA

Svet s nadšením privítal Nový rok 2013

Pozrite si, ako vyzerali oslavy príchodu roka 2013 vo svete.

BRATISLAVA 31. decembra - Ľudia na celom svete, od Nového Zélandu po Spojené štáty americké, sa lúčia s rokom 2012 a postupne vítajú rok 2013.

Ako prví tak urobili obyvatelia tichomorských ostrovných štátov Tokelau a Samoa.

Na Samoe zmenili pred dvomi rokmi časové pásmo pre zlepšenie obchodovania s Austráliou a Novým Zélandom a na rozdiel od predchádzajúcich rokov tak Nový rok privítali ako prví a nie poslední.

Tradične veľkolepým ohňostrojom privítali Nový rok v Sydney v prístave Harbour Bridge.

Celkovo stáli oslavy v austrálskom veľkomeste takmer 6,9 milióna dolárov (viac ako 5,2 milióna eur). Hlavnou hviezdou bola popová speváčka Kylie Minogue, ktorá úchvatnú svetelnú šou odštartovala . Mnoho ľudí sledovalo ohňostroj nad budovou známej opery priamo z lodí alebo člnov v prístave. Tamojšia radnica predpokladá, že sa na oslavách zúčastnilo okolo 1,5 milióna ľudí.

Oslavy v znamení krízy

Rok 2013 privítali aj tisíce Rusov a návštevníkov Moskvy na Červenom námestí. Svetelnú šou však skomplikovala hmla. Ruský prezident Vladimir Putin v príhovore k národu vyzval občanov k jednote.

Španieli v Madride vyšli so šampanským, pohármi a snahou aspoň na chvíľu zabudnúť na ekonomickú krízu na námestie Puerta del Sol. Približne 22-tisícovému davu však zábavu mierne skomplikoval aj dážď.

Päťdesiatjedenročná Manuela Ibanezová z Barcelony dorazila na oslavy do centra mesta so svojimi dvomi deťmi.

"V týchto okamihoch zabúdame na krízu," povedala pre agentúru AFP a dodala: "Napijeme sa spoločne z jednej fľaše, vybozkávame a zaprajeme si veľa zdravia a šťastia do budúceho roka. Na chvíľu zabudneme na naše problémy. A to je najdôležitejšie."

S rokom 2012 sa rozlúčil aj Londýn. Mesto v lete hostilo olympijské hry, na čo je mnoho Britov doteraz veľmi hrdá. Pri brehoch rieky Temža sa zhromaždilo podľa odhadov 250-tisíc ľudí, ktorý si vychutnali novoročnú svetelnú šou. "Úžasný záver neuveriteľného roka," precitol počas príhovoru starosta Londýna Boris Johnson. V Berlíne zahrala pre Brandenburskou bránou skupina Pet Shop Boys.

"Musíme vedieť, ako sa zastaviť a premýšľať. Iba tak sa môže duša uzdraviť z nevyhnutných rán každodenného života," odkázal v pondelok veriacim pápež Benedikt XVI.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…