Koncom júna budú v Bratislave korunovať Eleonóru
SITA
SITA

Koncom júna budú v Bratislave korunovať Eleonóru

Korunovačný obrad sa uskutoční na Hlavnom námestí v Bratislave a v hlavnej úlohe sa predstaví herečka Lucia Komorovská.

BRATISLAVA 13. júna - V nedeľu 24. júna vyvrcholí 10. ročník Korunovačných slávností, ktoré budú tento rok venované mantovskej princeznej Eleonóre z rodu Gonzaga.

Korunovačný obrad sa uskutoční o 15:00 na Hlavnom námestí v Bratislave. V hlavnej úlohe Eleonóry sa predstaví herečka Lucia Komorovská, jej manžela Ferdinanda III. si zahrá Filip Tůma. "Veľmi sa na to teším. Je to zodpovedná úloha a tak sa k tomu snažím pristupovať. Keď som dostala túto ponuku, tak som si samozrejme o nej snažila niečo zistiť. Prišla som na to, že máme niečo spoločné, venovala sa tiež umeniu a na svojom kráľovskom dvore podporovala balet," povedala Komorovská na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Divadelné predstavenie priblíži korunováciu Eleonóry zo 6. júna 1655. Eleonóra bola korunovaná vo veku 24 rokov ako tretia manželka Ferdinanda III. - kráľa a cisára rímskeho, kráľa uhorského, chorvátskeho a českého a markgrófa moravského.

Kráľovná dostane od kaločského arcibiskupa Jána Püskyho, druhého najvyššieho arcibiskupa v Uhorsku, korunovačné insígnie jablko a žezlo. Svätoštefanskú korunu jej na pravé plece dá jej manžel Ferdinand III. V čase jej korunovácie žili aj jej dve deti - dvojročná Eleonóra Mária Jozefa, neskoršia poľská kráľovná, a ročná Mária Anna Jozefa, neskoršia manželka kurfirsta Jána Viliama. Obrad sa uskutoční v latinčine a slovenčine.

"Budeme sa snažiť byť čo najreálnejší, najhistorickejší. Vychádzame z reálnych historických prameňov, ktoré sú písané v latinčine. Momentálne sa trápime s prekladom. Máme reálne pramene, v ktorých sú opísané reálne osoby a akcie v rámci samotnej korunovácie. Vieme, že pri korunovácii bola napríklad aj taká krásavica ako Anna Mária Séčiová - muránska venuša," načrtol prípravy režisér Roman Bajzík, ktorý program pripravoval aj vlani.

Novinkou a lákadlom tohoročných slávností bude okrem priblíženia autentického obradu korunovácie manželky uhorského kráľa aj priblíženie priamych aktérov - uhorskej šľachty - a ich úlohy a role počas korunovačných slávností 6. júna 1655. Ďalším doplnkom bude priblíženie symboliky a úkonov počas korunovačného obradu.

Hlavní účinkujúci budú mať kostýmy, ktoré reprezentujú polovicu 17. storočia. Kostým pre kráľovnú Eleonóru bol špeciálne ušitý pre toto podujatie. Kulisu pódia bude opäť tvoriť veľký baner korunovačného oltára, ktorý pre Dóm sv. Martina zhotovil významný rakúsky sochár Georg Rafael Donner.

Prvýkrát bude súčasťou Korunovačných slávností festival frankovky modrej, ktorého ôsmy ročník sa bude konať od 22. do 24. júna na Primaciálnom námestí. Návštevníci festivalu budú mať priestor na ochutnávku obľúbeného nápoja Márie Terézie od malých aj veľkých producentov s možnosťou zakúpenia.

Od 22. do 24. júna sa na Hviezdoslavovom námestí uskutoční aj Bratislavský jarmok dobových remesiel. Korunovačné slávnosti otvoria Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2012 v Bratislave.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…