Dobré noviny
Majme radi Slovensko, bude nám tu lepšie
Radovan Choleva
Radovan Choleva

Majme radi Slovensko, bude nám tu lepšie

Slovensko má už 20 rokov. Pre človeka je to prechod od tínedžera do dospelosti. Pre spoločnosť je to jedna generácia. Pre krajinu je to jedna malá etapa, ktorú už ale možno hodnotiť. A v prípade Slovenska sa rozhodne nie je za čo hanbiť, skôr naopak.

Hlavným problémom našej krajiny je to, že ju má veľmi málo ľudí rado. Či už to nazveme nacionalizmus, vlastenectvo alebo patriotizmus, toto nám Slovákom chýba, s výnimkou niekoľkých dní v roku, keď sa darí našim športovcom. Keby sme mali našu krajinu úprimne radi, neokrádali a neničili by sme si ju.

(Pojem nacionalizmus je na Slovensku žiaľbohu na úrovni nadávky a patriotizmus sa nám spája s USA, takže budem používať už iba vlastenectvo.) Vlastenectvo nie je iba spievanie hymny po semifinálovom zápase s Čechmi alebo vešanie vlajok na autá, keď vyhrá Sagan šiestu etapu Tour deFrance. Je to aj pocit hrdosti na svoj národ, jeho dejiny a kultúru. Slovenská republika vznikla pred 20 rokmi, ale slovenský národ tu bol už niekoľko storočí. Takmer vždy bol pod niekoho nadvládou, a to je prvý dôvod, prečo sa veľa Slovákov nerado hlási k histórii nášho národa. To by ale práve naopak mal byť dôvod hrdosti – niekoľko storočí boli Slováci utláčaní, asimilovaní a ohrozovaní, a aj tak sme nielenže stále tu, ale už máme 20 rokov aj vlastný štát a dodnes sme si zachovali naše tradície a kultúru!

Druhý, a asi hlavný dôvod, ktorý ľuďom bráni byť hrdými na svoju vlasť, sú politici. To, že všetci kradnú a klamú je klišé, ale do veľkej miery, žiaľ, pravdivé. Mnohí by to však určite nerobili, keby svoju krajinu a jej národ mali radi. Rovnako ako asi neukradnú svojej matke baterky z diaľkového ovládača, keď k nej prídu na Vianoce. Títo ľudia jednoducho necítia k Slovensku a k Slovákom spätosť, prípadne nimi ešte pohŕdajú. Viete kto boli skutoční vlastenci? Ľudia, ktorí boli pred necelým rokom na námestiach v 15-stupňových mrazoch na protestoch Gorila. Už sa asi nikdy nedozvieme kto a prečo to celé zorganizoval, ale tí ľudia, ktorí tam prišli protestovať zistili, že ich niekto dlhé roky klamal a okrádal. Áno, niekto ich zmanipuloval a použil pre svoje záujmy, ale ten pocita túžba s tým niečo urobiť boli autentické.

Samozrejme, niektorí politici si z nacionalizmu urobili biznis, ale to ešte neznamená, že každý, kto prejaví lásku k vlasti, musí byť hneď „hejslovák“, mečiarovec alebo slotovec. A nie každý, komu sa nepáči, že nám ju jedno etnikum ničí, je hneď fašista. Vlastenectvo je totiž zdieľanie základných hodnôt, územia, jazyka a mentality nejakého národa. Je to však zároveň aj zodpovednosť za svoju krajinu. A nikto, kto ju má rád, by ju neokrádal a neničil. Je to vlastne veľmi jednoduchá myšlienka, ktorú pochopili a pestujú vo všetkých vyspelých krajinách, počnúc USA, pokračujúc Nemeckom,škandinávskymi krajinami, či Švajčiarskom a končiac Japonskom, ale už aj niektorými rozvinutými ázijskými krajinami.

Preto si Vás dovolím, aspoň v čase 20. narodenín našej vlasti, požiadať o zamyslenie sa nad jej významom pre Váš život.Každý, kto cestoval po svete vie, že je v porovnaní  s inými krajinami dokonca ešte aj veľmi pekná a až keď ju opustia, zisťujú ako veľmi im chýba. Naopak, pre niektorýchmienkotvorných ľudí  tu na Slovensku je ešte stále veľmi „cool“ všetko slovenské kritizovať, ale uvidíte, že ak tomuto trendu nepodľahneme, budeme sa tu mať všetci o trochu lepšie.

Už ste čítali?