Na Červenom kláštore budú môcť návštevníci stretnúť netopierov
TASR
TASR

Na Červenom kláštore budú môcť návštevníci stretnúť netopierov

Podujatie v spolupráci s múzeom pripravila Správa Pieninského národného parku a Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku.

Ilustračná snímka Foto: FOTO TASR - Milan Kapusta
 

Červený Kláštor 27. júla (TASR) – Na hradnom nádvorí Múzea Červený Kláštor sa v sobotu 30. júla uskutoční piaty ročník podujatia Noc netopierov v Pieninách. Návštevníci akcie sa budú môcť dozvedieť nielen informácie o tomto druhu zvierat, ale budú mať príležitosť ich aj naživo vidieť.

„Počas kultúrneho a edukačného podujatia sa budú môcť návštevníci dozvedieť zaujímavosti zo života netopierov. Aj o tých, ktoré sa nachádzajú v pivničných priestoroch národnej kultúrnej pamiatky v kláštore kartuziánov,“ uviedla riaditeľka múzea Červený Kláštor Jana Sofková. Od 18.00 h sú pre návštevníkov pripravené aktivity pre najmenších, o hodinu neskôr začne prednáška, ktorá bude venovaná práve netopierom. Od 20.30 h bude prebiehať ukážka ich odchytu do sietí.

Ako informovala Sofková, vstup na podujatie je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa časť programu uskutoční v konferenčnej miestnosti na prvom nádvorí múzea. Podujatie v spolupráci s múzeom pripravila Správa Pieninského národného parku a Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku.

V roku 2015 múzeum navštívilo viac ako 61.790 turistov, pričom najviac platiacich ľudí pochádzalo z Poľska, za nimi nasledovali Slováci. Ako pre TASR uviedla Sofková, najvyššia návštevnosť bola v letných mesiacoch. „Oproti roku 2014 ide o takmer 17-percentný nárast návštevnosti, v roku 2014 múzeum navštívilo viac ako 52.860 turistov,“ dodala Sofková.

História kláštora sa začala písať v roku 1319, keď na miesto prišli prví mnísi, kartuziáni, ktorí pochádzali z prvého kartuziánskeho kláštora na Slovensku, dnešného Kláštoriska v Slovenskom raji. Neskôr v 18. storočí v ňom pôsobili kamaldulskí mnísi. V polovici 20. storočia prešiel kláštor do vlastníctva štátu. V roku 1970 bol Kláštor kartuziánov vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Samostatné Múzeum Červený Kláštor vzniklo až v roku 2011.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…