Dobré noviny
Bratislavské letisko malo náročný rok, potešil nový terminál
SITA
SITA

Bratislavské letisko malo náročný rok, potešil nový terminál

Vyjednanie podmienok úverového financovania stavby bude mať významný vplyv na financie letiska nielen v terajšom, ale aj v nasledujúcich rokoch.

BRATISLAVA 28. decembra - Trendy vývoja v Európe potvrdili očakávania bratislavského letiska, že tento rok bude pre malé regionálne letiská, ktoré ročne vybavia menej ako 5 mil. cestujúcich, veľmi náročný.

"Tak sa aj stalo. Viac ako 50 % európskych letísk zažíva momentálne medziročný pokles počtu cestujúcich, vrátane Bratislavy,“ zhodnotil pre agentúru SITA končiaci sa rok výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika-Airport Bratislava, a.s. Maroš Jančula.

Najväčšie domáce letisko v tomto roku napríklad dokončilo výstavbu nového terminálu. Cestujúci na prílete aj odlete tak podľa šéfa bratislavského letiska získali nové zážitky z cestovania a ich pozitívne reakcie považuje za najkrajšie poďakovanie.

"V súvislosti s výstavbou by som zároveň spomenul ako významný moment vyjednanie podmienok úverového financovania stavby, ktoré bude mať významný vplyv na financie letiska nielen v tomto, ale aj v nasledujúcich rokoch,“ uviedol Jančula. Letisko použije na dofinancovanie výstavby nového terminálu úver vo výške 42 mil. eur so splatnosťou tridsať, resp. pätnásť rokov.

"Som rád, že rok 2012 priniesol prvé skutočné ovocie nového motivačného programu pre leteckých dopravcov v podobe prepojenia bratislavského letiska s medzinárodnými prepravnými uzlami Kodaň a Oslo prostredníctvom nováčika na našom trhu – nórskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle,“ dodal Jančula. Pravidelné linky do dánskej a nórskej metropoly začali fungovať v marci, resp. máji tohto roka, pričom počas terajšieho zimného letového obdobia je v prevádzke iba spojenie do Osla.

"Rok 2012 bol rokom výziev, ale i rokom dobrých správ. Letisko Bratislava sa nám podarilo opäť spojiť so svetom,“ povedal pre agentúru SITA obchodný a marketingový riaditeľ bratislavského letiska Tomáš Kika. Spomínané linky do Osla a Kodane boli podľa neho počas letnej sezóny obsadené na vyše 83 %.

"Pestrá paleta nadväzných spojení, denná frekvencia a vysoký štandard produktu podporili rastúci trend spojenia na moskovské letisko Vnukovo a dnes sa tešíme z faktu, že z Bratislavy lieta do Moskvy s UTairom viac slovenských cestujúcich ako z Viedne s Austrian Airlines,“ priblížil Kika.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…