Dobré noviny
Ľudia sa sťažujú na televízie, vadia im vulgarizmy a reklama
SITA
SITA

Ľudia sa sťažujú na televízie, vadia im vulgarizmy a reklama

Na Licenčnú radu sa ľudia obracajú aj so sťažnosťami, ktoré nemôže riešiť, lebo nejde o porušenie zákona, časté sú ponosy na nízku úroveň reality show a tzv. infotainment.

BRATISLAVA 29. decembra - Vulgárnosť a množstvo reklám dominovali sťažnostiam, ktoré v končiacom sa roku 2012 dostala Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Ako pre agentúru SITA povedal predseda RVR Miloš Mistrík, podľa počtu sťažností dominovali tri okruhy problémov.

Prvým bolo nedodržiavanie zákonných pravidiel o ochrane maloletých a ochrane ľudskej dôstojnosti. V tomto prípade sa ľudia licenčnej rade sťažovali najmä na množstvo vulgarizmov, násilia, sexuálneho správania a požívania alkoholu vo vysielaní televízií. "Išlo o relácie Hotel Paradise, Farma a Farmár hľadá ženu, ako aj niektoré zahraničné filmové diela," spresnil šéf licenčnej rady Mistrík.

Rada pre vysielanie a retransmisiu zaznamenala i nárast sťažností na anglo-americké, ale v ostatnom čase aj slovenské pesničkové hity, v ktorých sa objavujú vulgárne texty. "Napokon tretím boli neustále sa vyskytujúce sťažnosti na nadmernú dĺžku vysielaných reklám, prípadne aj časté prerušovania programov komerčnými komunikátmi," doplnil Miloš Mistrík.

Okrem spomínaných sťažností licenčnej rade písali aj o nespokojnosti s inými javmi vo vysielaní, ktoré však zákon nezakazuje a rada ich preto nemohla riešiť. "Išlo hlavne o nedodržiavanie vysielacích časov, vyjadrovali nespokojnosť s celkovo nízkou úrovňou vysielaných programov - hlavne v kontexte nekonečných a otravných reality show a nového javu tzv. infotainmentu, keď sa seriózne spravodajstvo mení na zábavné. Potom nás upozorňovali na pochybnú prax v audiotextových hrách a v reláciách typu veštiareň, žiadali bezplatný príjem signálu televíznych staníc," dodal pre agentúru SITA predseda RVR Miloš Mistrík.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…