Dobré noviny
Začínajúci učitelia by mohli časom zarábať asi 650 eur
SITA
SITA

Začínajúci učitelia by mohli časom zarábať asi 650 eur

V súčasnosti začínajúci učiteľ podľa školských odborárov štartuje na sume 508,50 eur. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča by bolo ideálne, keby to bolo aspoň 650 eur.

BRATISLAVA 29. decembra – Začínajúci učiteľ by mohol v ideálnom prípade za štyri až päť rokov zarábať približne 650 eur.

Myslí si to minister školstva Dušan Čaplovič, podľa ktorého majú nízke platy nielen začínajúci učitelia, ale napríklad aj mladí vysokoškolsky vzdelaní vedeckí pracovníci.

V súčasnosti začínajúci učiteľ podľa školských odborárov štartuje na sume 508,50 eur. “Ideálne by bolo, keby sme mohli ísť aspoň na tých 650 eur. Osemsto eur je nereálna cifra, pretože každý štát si môže dovoliť len to, na čo má,” povedal minister v rozhovore pre agentúru SITA.

Pripomenul, že v krajinách, kde učitelia zarábajú viac, ide do školstva aj viac peňazí, pretože sú tam vyššie dane aj odvody. Na sumu 650 euro by sa však začínajúci pedagógovia mohli dostať najskôr za štyri až päť rokov. Čaplovič pripomenul, že čo sa za 20 rokov zanedbalo, nemožno tak rýchlo dobehnúť.

Minister financií Peter Kažimír koncom roka vyhlásil, že priemerný plat učiteľov za prvé tri štvrťroky 2012 dosiahol 840 eur a na budúci rok sa vďaka päťpercentnému zvýšeniu a zmene vládneho nariadenia zvýši priemerne o 94 eur.

Viacerí učitelia však reagovali s prekvapením, že keby toľko zarábali, nemali by dôvod protestovať. Minister školstva zdôraznil, že 840 eur je priemerný plat na základných a stredných školách, “Ja za to nemôžem, že jedna škola má vysoký priemer platov a iné majú nižšie priemery platov,” poznamenal.

Čaplovič zároveň pripomenul, že koncom minulého roku sa priemerný plat pohyboval od 790 do 804 eur, čo podľa neho vzniklo aj preto, že priemerná odmena učiteľa za minulý rok bola 700 eur. “Budem zvedavý, koľko si rozdelili učitelia na odmenách, ja o tom budem vedieť na konci roka. Ale nezávidím im to, zaslúžia si to,” dodal minister.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…