Dobré noviny
Malí Slováci sa najčastejšie volajú Jakub alebo Sofia
SITA
SITA

Malí Slováci sa najčastejšie volajú Jakub alebo Sofia

Slovenskí rodičia pri výbere mien stavili na klasiku, avšak nechýbali ani exotické mená ako Onur, Afrodita, či Zeus.

BRATISLAVA 26. decembra - Najpoužívanejším dievčenským menom roku 2012 je Sofia, tým chlapčenským Jakub. Slovenskí rodičia teda stavili aj tento rok na klasiku a tradíciu a exotické mená sú skôr kuriozitou, než pravidlom.

Pre agentúru SITA to uviedla redaktorka portálu Najmama.sk Martina Smatanová, ktorý v spolupráci s matrikami uskutočnil prieskum.

V súvislosti s chlapčenskými menami, prvé miesto s jasným predstihom obsadilo aj tento rok meno Jakub. "Nielenže viedlo pri zápisoch v matrikách viacerých krajov, ale zároveň sa aj najčastejšie objavovalo v ich top päťke," priblížila.

Na druhom mieste sa umiestnil Lukáš a tretím najobľúbenejším menom je Samuel. Do top sedmičky sa postupne dostali aj mená Michal, Šimon, Adam a uzavrel ju Martin.

Emy a Laury sú tiež obľúbené

V tejto kategórii sa podľa Smatanovej oproti minulému roku z top sedmičky vytratilo meno Tomáš, ktoré minulý rok obsadilo tretiu priečku, naopak meno Lukáš sa z piateho presunulo rovno na druhé miesto.

Meno Jakub je roky v obľube zrejme aj pre svoj význam. Má totiž hebrejský pôvod a dva významy - druhorodený a držiaci sa za pätu. Muži s týmto menom sú priebojní, nezľaknú sa žiadnej prekážky a ukrýva sa v nich veľká sila. Väčšina z nich je výrečná, úspešná a radi sa spoliehajú na vlastné úsilie. "Negatívnou vlastnosťou je práve veľká vášeň, ktorú vkladajú do všetkých činností a to môže byť až na ťarchu," vysvetlila pre agentúru SITA Martina Smatanová.

Americká obdoba tohto mena - Jacob je v posledných rokoch mimoriadne populárna aj v Amerike. U dievčat sa prvé miesto oproti posledným rokom takisto nezmenilo. Prvenstvo obhájila Sofia, ktorá sa zároveň stala aj najpoužívanejším menom vôbec. Zvíťazila na východe i západe Slovenska a obsadila najviac prvých miest.

Na druhej pozícii sa ocitla Ema a tretia je Laura. Do top trojky sa tesne nedostali Nela, Michaela, Nina a Viktória, ktoré mali v jednotlivých krajoch pomerne rovnaké výsledky. Oproti minulému roku sa tak podľa jej slov trochu prepadla Viktória, ktorá sa po druhom mieste zrazu ocitla až na siedmom.

Telenovely majú stále silný vplyv na výber mien

Úspech naopak zaznamenala Ema, ktorá zo šiestej priečky vyletela hneď na druhú. "Aj u dievčat zrejme víťazí pozitívny význam mena, pretože Sofia má grécky pôvod a znamená múdrosť. Jej nositeľky musia mať stále pocit, že sú milované a taktiež sú veľmi priebojné a vždy sa angažujú v mnohých aktivitách," uviedla a dodala, že sú zároveň príjemnými spoločníčkami a rady sa zabávajú.

Každý rok prichádzajú na matriku rodičia aj s kurióznymi požiadavkami. Inšpiráciu na mená nachádzajú v televízii, histórii, ale čoraz častejšie aj v zahraničí. Niekedy však treba na vybratie takejto alternatívy skutočne odvahu. Napríklad v bratislavskom kraji dostali deti aj také mená, ako Afrodita, Zeus a Herkules.

"Zrejme v týchto končinách obľubujú viacerí rodičia mytológiu. Na východe našej krajiny ešte stále cítiť vplyv obľúbenej telenovely Tisíc a jedna noc, keďže majú aj Onura, či iné exoticky znejúce mená ako Sarita, Raymond, Thea, Neita, Atanas, Soraya alebo Xavier," uzavrela Martina Smatanová.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…