Dobré noviny
Rus sa vydal na cestu okolo sveta v balóne. Chce pokoriť rekord
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Rus sa vydal na cestu okolo sveta v balóne. Chce pokoriť rekord

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Flickr

Ambiciózny ruský cestovateľ chce obletieť Zem v teplovzdušnom balóne za rekordne krátky čas. Jeho predchodcovi sa to podarilo za 13 dní, on by ho chcel prekonať. Ako vyzerá jeho cesta?

MOSKVA 19. júla - Pred 14 rokmi sa letec s dušou dobrodruha Steve Fossett stal prvým človekom, ktorý sa vydal sám na nepretržitú cestu okolo sveta v teplovzdušnom balóne, ktorá mu zabrala iba 13 dní. Tento rok sa našiel ďalší dobrodružný muž, ktorý by chcel jeho úspech prekonať.

Trasa dobdrodružnej cesty

Fiodor Koňuchov z Ruska sa snaží prepísal rekord v Guinnessovej knihe rekordov a chcel by v balóne menom Morton obletieť zemeguľu za kratší čas, ako jeho predchodca. Spolieha sa pritom aj na to, že technológie za tie roky pokročili a aj materiály sú kvalitnejšie, takže by sa mu to mohlo podariť. Už 12. júla opustil Austráliu, preletel ponad Tasmanské more a Nový Zéland a jeho ďalším plánom bolo preletieť ponad Tichý oceán a cez Južnú Ameriku, konkrétne ponad Čile a Argentínu. Odtiaľ by chcel pokračovať ponad Flaklandy, prekonať vzdialenosť cez Atlantický oceán a letieť ponad Južnú Afriku a Mys Dobrej nádeje. Ďalej by mal preletieť ponad Indický oceán a v Austrálii by mal opäť ukončiť svoju cestu.

Cez Tichý oceán za 3 dni

Takáto náročná cesta vyžaduje veľké skúsenosti aj odvahu, ruského pilota balónu pritom neodradil ani jeho vek, hoci má už 64 rokov. Ako však zdieľal na svojej webovej stránke, jeho cesta je zatiaľ úspešná, aj keď komplikáciám sa celkom nevyhla. Keď mieril k oblasti nad pobrežím Južnej Ameriky, narazil na sneh, ľad a turbulencie. Takúto cestu si my ani nevieme predstaviť. Našťastie aj cez oblasť s takýmito nepriaznivými podmienkami bezpečne preletel a prejsť cez "Pacifik" mu trvalo iba tri dni.

Fiodor Koňuchov chce prekonať rekord a obletieť zemeguľu za menej ako 13 dní.Fiodor Koňuchov chce prekonať rekord a obletieť zemeguľu za menej ako 13 dní. Foto: reprofoto/flyfedor

Musí obetovať spánok

Dobrodružstvo však nie je zadarmo, no teraz hovoríme najmä o energii a námahe, ktorú musí do splnenia svojho sna investovať. Počas letu môže spať približne iba 3 až 4 hodiny denne, aj to má spánok rozdelený na úseky po 30 až 45 minút. Musí byť totiž v strehu, aby sa nevyklonil z trasy a zároveň aby bezpečne preletel každým územím. Pravidelne musí čistiť ľad a neustále musí kontrolovať horák. Všetko toto musí zvládať vo výške 5 až 10 metrov nad zemou, pri rýchlosti 100 až 200 km/hodinu, no v silnom vetre plánuje ísť rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu. Poveternostné podmienky sú však často veľmi chladné a teplota vzduchu miestami dosahuje až mínus 40 stupňov Celzia. Počas cesty je však neustále v kontakte s kontrolným strediskom v Belgicku, odkiaľ má informácie o počasí.

Svojimi úspechmi je známy

Koňuchov má dobrodružstvo v génoch a preslávil sa už viacerými zaujímavými cestovateľskými úspechmi. Do povedomia ľudí sa dostal vďaka plavbe okolo sveta, aj vďaka chôdzi na severný i južný pól. Vystúpil tiež na majestátnu horu Mount Everest a sám prevesloval 16-tisíc kilometrov cez Tichomorie za 160 dní. Zdá sa, že rekordy ho naozaj lákajú a pevne veríme, že aj svoj let balónom zavŕši úspechom.

Už ste čítali?