Dobré noviny
Najväčšie eko-mesto v púšti zíva prázdnotou. Prečo v ňom takmer nik nežije?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najväčšie eko-mesto v púšti zíva prázdnotou. Prečo v ňom takmer nik nežije?

Obrovské ekologické mesto je veľmi tiché a zatiaľ takmer prázdne.
Obrovské ekologické mesto je veľmi tiché a zatiaľ takmer prázdne. — Foto: reprofoto/theinsider

Obrovské mesto malo byť domovom tisícok obyvateľov, no momentálne pripomína skôr zabudnuté mesto duchov. Má však skvelý koncept - žiť tak, aby životné prostredie vôbec netrpelo. Malo by byť najekologickejším moderným mestom na svete.

ABÚ ZABÍ 19. júla - Naša planéta to s nami nemá jednoduché, a aj preto sa ľudia v rôznych častiach sveta snažia reagovať na potrebu udržiavania nášho životného prostredia, aby trochu vykompenzovali, čo mu ľahostajnosť ľudstva spôsobila. Verili by ste, že aj v ďalekej arabskej púšti je mesto, ktoré malo byť veľkým ekologickým projektom? V súčasnosti je však opustené, napriek tomu, že malo slúžiť stovkám ľudí. Prečo?

Plánovanie tohto projektu bolo v rukách predstaviteľov mesta Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Keď preň v roku 2008 pripravovali pôdu, chystali sa vybudovať mesto s najväčšou udržateľnosťou životného prostredia na svete. Žiadne emisie, autá, ani odpad. Presne také malo byť mesto Masdar - bez všetkého, čo znečisťuje našu planétu. Napriek tomu však malo plniť všetky potreby svojich občanov pre život a malo byť celkom sebestačné, najmä čo sa týka energie. Podľa pôvodných plánov mala byť výstavba tohto mesta dokončená už tento rok, avšak zdá sa, že optimistické plány realita trochu zabrzdila.

Najekologickejšie mesto

Výstavba mesta ide pomalšie, než sa predpokladalo a mesto zatiaľ nespĺňa ciele, ktoré si stanovilo. Napríklad energia z obnoviteľných zdrojov by zatiaľ vystačila iba polovici mesta. V meste, ktoré by malo byť v budúcnosti ekologickou metropolou, žije zatiaľ iba 300 ľudí a dátum dokončenia mesta je teraz stanovený až na rok 2030. Už dnes je však ekologickým priekopníkom, ktoré si odvážne razí cestu k mimoriadne ekologickému životu. A hoci v sebe spája starodávne arabské architektonické techniky, ktoré využíva pri stavbe, kombinuje ich s modernými technológiami, ktoré sa majú postarať o ekologický život v meste.

Mesto využíva energiu z obnoviteľných zdrojov.Mesto využíva energiu z obnoviteľných zdrojov. Foto: reprofoto/theinsider

Budujú ho pre 40-tisíc ľudí

Aj počas leta, kedy je obvykle veľmi teplo, je toto miesto prirodzene trochu ochladzované, pretože zachytáva veternú energiu, ktorá tam prevláda. Využíva však aj slnečné žiarenie a premieňa ho na čistú energiu, ktorú generujú strešné solárne technológie. Tisícky žijúcich a pracujúcich obyvateľov v meste Masdar sú však zatiaľ iba vzdialenou víziou, ktorú by chceli dosiahnuť. No aj napriek tomu, že je ešte iba na začiatku svojej cesty, pokračuje v budovaní inovácií, podnikov, škôl, reštaurácií či bytov, aby sa z neho stalo vyspelé moderné mesto so všetkým, čo ku tomu patrí. Výsledne by v ňom malo bývať 40-tisíc ľudí.

Mesto zíva prázdnotou

Neviete si predstaviť, ako takéto mesto môže vyzerať? Nevedel to ani francúzsky fotograf Etienne Malapert, ktorý sa rozhodol zájsť na toto miesto a zachytiť fotoaparátom jeho architektúru, námestia a ulice. Bol však veľmi prekvapený tým, aký bol v týchto tichých uliciach osamelý a prázdnota mesta ho naozaj zaskočila. zatiaľ vraj pripomína skôr "mesto duchov". "V uliciach je iba zopár ľudí, inak je všade ticho. Ľudia, ktorí tam pracujú, sú väčšinu dňa v budovách," cituje ho portál Insider.

Ulice mesta sú zatiaľ prázdne, v budúcnosti by ich mali zaplniť tisíce ľudí.Ulice mesta sú zatiaľ prázdne, v budúcnosti by ich mali zaplniť tisíce ľudí. Foto: reprofoto/theinsider

Už ste čítali?