Dajte si na štedrý večer lososa – najzdravšiu rybu na svete!
SITA
SITA

Dajte si na štedrý večer lososa – najzdravšiu rybu na svete!

Rybu zásadne nevyprážajte - urobte viac pre svoje zdravie a pečte či grilujte.

BRATISLAVA 24. decembra – Hoci je pre slovenské domácnosti typické dať si na Vianoce vyprážané rybie filé alebo kapra, množstvo žien sa už obzerá aj po iných rybách a iných spôsoboch prípravy. Aj odborníci na zdravú výživu tvrdia, že najlepšou cestou, ako na Vianoce nepribrať či udržať si hmotnosť a hlavne dobrú kondíciu, je trošku upraviť tradície.

Aj keď sa experti na zdravé stravovanie v mnohých názoroch líšia, v niektorých veciach sa zhodnú určite. Jednou z nich je fakt, že ryby sú zdravé a všetci, aj deti či tehotné ženy, by ich mali konzumovať viac ako raz do týždňa. V tomto sú nám naše vianočné zvyky naklonené, existuje totiž na svete len málo krajín, kde je hlavným chodom sviatočnej večere práve ryba. Ale prečo zabíjať túto našu prednosť vyprážaním? A prečo si nevybrať rovno najzdravšiu rybu na svete?

Najzdravšia ryba na svete

Mnoho odborníkov neuvádza lososa len ako najzdravšiu rybu na svete, ale dokonca spolu s čučoriedkami ako najzdravšiu potravinu. Prečo? Pretože ide o najlepší zdroj omega-3 mastných kyselín na tejto planéte. Je tiež zdrojom plnohodnotných bielkovín. Porcia 85 gramov divého lososa dodáva viac než 18 gramov prvotriednych bielkovín, nehovoriac o 360 miligramoch draslíka a o takmer polovici dennej dávky dôležitého protirakovinového selénu. Obsahuje aj vyše polovice denného príjmu vitamínu B12 a 30 percent dennej potreby niacínu. Je preplnený určitým druhom tuku, ktorý má viac zdravotných účinkov ako akákoľvek iná samostatná potravina na svete.

Pozor! Nie je losos ako losos

Všetky vyššie spomenuté benefity však v sebe ukrýva len divý losos , ktorý žije vo voľnej prírode a živí sa prirodzenou stravou. Losos z farmového chovu je totiž celkom odlišná ryba. Aj tu platí pravidlo, „Ste to, čo jete,“. Losos má svoje zdraviu prospešné látky zo svojej potravy. Pri farmovom veľkochove sú ryby natlačené jedna vedľa druhej ako sardinky, v takýchto podmienkach sa medzi nimi ľahko šíria rôzne choroby.

Losos je mäsožravá ryba – živí sa makrelami, sardinkami či pancierovkami. Vo veľkých chovoch ich však kŕmia obilím, čím sa ich tuk stáva celkom iným ako vo voľnej prírode. Obilie totiž nie je prirodzenou potravou pre ryby, rovnako ako pre hydinu či dobytok.

Okrem toho, losos získava svoje krásne ružové zafarbenie vďaka konzumácii pancieroviek a kreviet, ktoré majú vysoký obsah pigmentu s názvom astaxantín. Ten patrí do skupiny zdravých karotenoidov a má desaťkrát vyššiu antioxidačnú aktivitu ako betakarotén. Farmový losos však svoje zafarbenie získava rozhodnutím chovateľov – tí si môžu vybrať z celej palety farieb a ryby zafarbia tak, aby jeho mäso vyzeralo celkom ako mäso divého lososa.

Keď si v obchode chcete kúpiť divého lososa a nie toho z farmového chovu, vo väčšine prípadov nájdete túto informáciu uvedenú priamo na balení. Na naše pomery nejde o lacnú záležitosť, ale raz za čas si priplatiť za kvalitu, zdravie a skutočne hodnotnú potravinu nemusí byť až také náročné. Čo tak napríklad na Vianoce?

Nepokazte to vyprážaním

Či už si kúpite lososa alebo inú rybu, zabudnite na vyprážanie. Ak sa rozhodnete piecť alebo grilovať, majte na mysli, že ste urobili viac pre seba a celú svoju rodinu a že ste ďalší krok na ceste k tej správne životospráve.

Zdroj: publikácia 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Sledujte novinky z oblasti zdravia na Facebooku!

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…