Viete, čo robí váš pes, keď nie ste doma? Experti to zanalyzovali z kamery
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Viete, čo robí váš pes, keď nie ste doma? Experti to zanalyzovali z kamery

Chceli by ste vedieť, čo robí vaše zvieratko, keď nie ste doma? Ľudia, ktorí investovali do šikovnej kamery, to už vedia. A odborníci radia, čo s tým.

Čo dnes vyvediem? — Foto: Repro/Daily Mail

LONDÝN 18. júla - Mnoho ľudí má svojich domácich miláčikov vnútri domu či bytu úplne samotných počas toho, keď sú v práci. Určite by však chceli vedieť, čo ich zvieratko stvára a prečo to vlastne robí. Niektoré záznamy sa teraz rozhodli preskúmať odborníci, aby majiteľom psov či mačiek pomohli niektoré výstrednosti ich zvierat v čase ich neprítomnosti skorigovať alebo vysvetliť.

Psy inú vôňu vycítia

Nechať pobehovať psa či mačku v prázdnom byte môže byť aj celkom riskantné, a to jednak pre zviera samotné, ale aj pre majiteľa z hľadiska majetku. Ako totiž odhalili zábery z kamier Nest Cam, niektoré psíky sa rozhodnú počas čakania na pána ocikať kvetináč či zašantiť si na gauči, s čím je spojené aj trhanie. 

Niektorí majitelia si možno myslia, že ich miláčik celý deň len smutne preleží a prespí. No v skutočnosti toho stihne počas jeho prítomnosti viac než dosť. Správanie sa zvierat osamote odhalila nová generácia kamier, ktoré monitorujú príbytok, a pre Mail Online ho zanalyzoval expert, a to hlavne z hľadiska toho, čo môžu majitelia robiť, keď vidia, že ich zvieratko sa nespráva práve najpríkladnejšie.

Kamery, ktoré snímajú aj interiér, získavajú na popularite, no zábery dokážu ľudí poriadne prekvapiť. Veď ako inak možno reagovať, keď vidíte, že váš roztomilý psík sťa plyšová hračka príde po zistení, že je sám doma, ku kvetináču, pri ktorom je zamaskovaná kamera, ktorý si následne označkuje? Ešte ho aj ovonia a spokojne odkráča preč. Podľa Adea Howeho, experta na správanie zvierat, však ide o jednoduché značkovanie si svojho teritória. „Vie, že v miestnosti je iná vôňa,“ vysvetľuje Howe s tým, že okolie tohto miesta najprv ovonia, potom označkuje a zase ovonia. Uistí, sa tak že kvet, s ktorým bolo očividne manipulované a slúži ako kamufláž, má jeho vôňu a odkráča preč. Zároveň je to jediný predmet, ktorý sa nachádza priamo pri mieste, kde je niečo cudzie, teda kamera.

Pozor na úzkosť

Na ďalšom zábere zase vidno iného psa, ktorý vystrája na pohovke a zubami naťahuje čalúnenie. Za toto si však podľa experta môžu majitelia sami. „Ak dovolíte svojmu psovi ostať na pohovke, nečakajte, že ju nájdete po príchode domov v pôvodnom stave,“ varuje. Pes si s ňou nedá pokoj hlavne preto, že si chce urobiť pohodlie, ale podľa všetkého sa aj veľmi nudí. Ale toto chovanie môže byť dokonca aj prejavom úzkosti. Ak sa k tomu pripojí napríklad aj slintanie, ide o jasný náznak separačnej úzkosti. Tá sa spustí vtedy, keď sa pes ocitne bez svojich ľudí, na ktorých je naviazaný.

Ďalší prípad, ktorý môže súvisieť s úzkosťou vyvolanou odlúčením, je aj záber, na ktorom vidieť psa, ktorý sa pokúša dostať sa zo svojej ohrady v dome. To sa mu nakoniec aj podarí. „Chce sa dostať niekam inam, pretože si myslí, že tam budú jeho majitelia. Bariéru vníma ako výzvu,“ uviedol na správnu mieru Howe.

Aby mačky zo schodov nepadali

Niektoré psy si ale nudu a samotu vynahrádzajú aj iným spôsobom. Napríklad ako istý nemecký ovčiak, ktorý vyskočí na pohovku, začne sa točiť a popritom hádzať vankúše okolo seba. To môže byť podľa odborníka jasným signálom toho, že pes sa nudí a vymyslel spôsob, ako sa zabaviť. To je typické hlavne pre mladé psy, ktoré zvyknú skúmať svet okolo seba. Ak chcete mať svojho psa pod kontrolou aj počas vašej neprítomnosti a prihovoriť sa mu, aby nebol smutný, prípadne ho trochu zabaviť, môžete investovať aj do geniálneho vynálezu Furbo, o ktorom sme písali minule. 

Odporúčame:

Fantastický vynález umožní hrať sa psom, aj keď nie ste doma

 

Alebo zabezpečiť váš dom či byt tak, aby ste eliminovali škody, ktoré zvieratko narobí, prípadne zabránili tomu, aby si ublížilo. Pretože na jednom zábere vidno mačku, ktorá počas obedňajšieho „šlofíka“ spadne zo schodov. Keďže však mačky majú povestných deväť životov, v tomto prípade všetko dobre dopadlo. Na Youtube začali ľudia pridávať plno vtipných scénok z toho, čo ich zvieratá robia, keď sú majitelia preč. Presvedčte sa o tom sami.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…