80-ročný pár oslávil výročie svadby spoločným maratónom, ako pred rokmi
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

80-ročný pár oslávil výročie svadby spoločným maratónom, ako pred rokmi

Títo manželia sú neuveriteľní. Vo svojich 80. rokoch sa rozhodli osláviť svoju lásku spoločným maratónskym behom. Pomáhalo im, keď sa držali za ruky a sú úžasnou inšpiráciou pre nás všetkých.

Dvojica oslávila 57. výročie svadby maratónskym behom. — Foto: reprofoto/mymodernmet

LONDÝN 16. júla - Títo dvaja ľudia sú ukážkovým príkladom súdržnosti a odhodlania. Popierajú, že vek je pre človeka obmedzením a ich príbeh dokazuje, že história sa môže opakovať.

V roku 1986 manželia Joe a Kay O´Reganovci bežali spolu ruka v ruke svoj prvý maratón. Keď po tridsiatich rokoch oslavovali 57. výročie svadby, rozhodli sa, že ho oslávia ďalším spoločným behom v írskom meste Cork, ktorý bol pre nich nesmiernym zážitkom. Od zopakovania si maratónu ich neodradilo ani to, že im medzičasom pribudol vek a dnes sú z nich už 80-tnici. No ako sa hovorí, v zdravom tele, zdravý duch. Cieľovú čiaru aj tohto roku prekročili spoločne držiac sa za ruky a tento beh je pre nich zároveň symbolom toho, ako spoločne idú aj životom, bok po boku toho druhého.

Sila vzájomnej lásky

Odhliadnuc od toho, že týmto pôsobivým spôsobom oslávili výročie spečatenia svojej lásky, najinšpratívnejším je azda to, ako sa držali za ruky. Okrem toho, je aj výskumom dokázané, držanie sa za ruky je spúšťačom uvoľňovania oxytocínu v mozgu, ktorý je známym hormónom šťastia. Pre našu psychiku má však ešte väčší pozitívny vplyv, ako si myslíme. Podporuje nielen lepší pocit na duši, ale posilňuje aj dôveru, súcit a veľkorysosť, pričom znižuje pocity strachu a úzkosti. Vzájomný dotyk plný lásky má silu znížiť stres a zaplaví človeka pokojom a dokáže byť veľkou podporou. Aj preto je pre nás dôležitá blízkosť druhého človeka a držanie sa za ruky má aj väčší zmysel ako iba vyjadrenie toho, že ku sebe dvaja patria. Aj tu to zohralo svoju úlohu.

Súdržnosť a spokojnosť tohto manželského páru vidno na prvý pohľad.Súdržnosť a spokojnosť tohto manželského páru vidno na prvý pohľad. Foto: reprofoto/mymodernmet

80-tnici v špičkovej kondícii

No hocijaká dvojica by takýto beh nezvládla, ale títo manželia sú na beh zvyknutí, a aj preto si mohli dovoliť takú odvahu, že sa vo svojom veku pustili do takéhoto behu. Pre Kay to bol v poradí už 113. maratón, takže jej kondícia na tom bola naozaj dobre. Čerpali však silu aj z toho, že sa do behu pustili spoločne. Počas behu Joe chytil Kay za ruku a ako sa jeho manželka vyjadrila v rozhovore pre Runner´s World: "Zdalo sa, že vtedy chytil druhý dych. Naozaj sme dobehli do cieľa. Boli sme schopní šprintovať," uviedol portál My Modern Met.

Aj vo svojich 80. rokoch sršia energiou.Aj vo svojich 80. rokoch sršia energiou. Foto: reprofoto/mymodernmet

A hoci to znie nepredstaviteľne, táto dvojica naozaj zvládla prebehnúť približne 40 kilometrov dlhú trať. A aj napriek tomu, že nepokorili rekord najstaršej dvojice, ktorá zabehla maratón, a do Guinnessovej knihy sa svojím obdivuhodným výkonom nezapísali, môžu byť pre všetkých veľkou inšpiráciou. Nielenže vyhrali vo svojej vekovej kategórii s časom 5 hodín a 25 minút, ale vďaka tomuto závodu sa Kay stala najrýchlejšou 80-ročnou ženou Spojeného Kráľovstva. Nebolo to však iba o medailách a výhrach a to vidno aj z ich usmiatych tvárí. Zdá sa, že kľúčom ku šťastiu je aj to, keď robíte to, čo milujete, s tými, ktorých milujete. A ako úsmevne doplnila Kay, oni sa držia hesla: "Tí, ktorí bežia spolu, zostávajú spolu."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…