Dobré noviny
Neviete sa zbaviť pesničky v hlave? Takto by si s tým poradil Mozart
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Neviete sa zbaviť pesničky v hlave? Takto by si s tým poradil Mozart

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Viete, prečo vám niekedy v hlave uviaznu neodbytné melódie a ako sa ich najľahšie zbavíte? Vysvetlenie je celkom jednoduché a máme pre vás aj niekoľko tipov, čo vtedy robiť. A možno vás prekvapí, že s týmto fenoménom zápasil aj hudobný velikán Wolfgang Amadeus Mozart.

HANOVER 14. júla - Poznáte to, keď sa vám z ničoho nič začne "prehrávať" v hlave nejaká pesnička? Verte, že ne ste jediní. Táto situácia sa nevyhýba azda nikomu, a tak sa stáva, že si občas "musíme" pohmkávať pesničku, ktorú napríklad ani nemáme radi alebo si z nej pamätáme iba jednu vetu, no napriek tomu sa jej nevieme zbaviť. Otázka znie, prečo nám pieseň dokáže takto uviaznuť v hlave, aj napriek tomu, že sa o to vôbec nesnažíme?

Uviaznuté melódie

Odborníci z Darthmoudskej univerzity tvrdia, že na vine sú "ušné zvukové červy", píše portál Science. Nemusíte však mať obavy, nejde o žiadne parazity ani červy v pravom zmysle slova, je to iba metafora. V mozgu sa vytvára určitá potreba doplniť zvyšok piesne, ktorú ste zachytili, a mozog ju chce dokončiť. Parazitom je to teda iba v tom zmysle, že sa tieto informácie uložia vo vašej hlave a spôsobia v mozgu malý kognitívny rozruch, čo vyúsťuje k tomu, že vám v hlave začne "hrať" nejaká pesnička.

Keď počujete nejakú pesničku, spúšťa to u vás časť mozgu, ktorá sa nazýva sluchová kôra. Práve tá má na svedomí to, že sa snaží doplniť chýbajúce časti pesničky, na ktorú ste si práve spomenuli, a preto sa dokáže vo vašom mozgu ešte dlho udržať a vy si ju spievate ešte dlho potom ako odznela.

Podľa inej teórie je táto situácia podobná tomu, keď sa chceme potlačiť nejakú myšlienku, ktorá nám bezprostredne napadla a snažíme sa na ňu nemyslieť. Akurát, že čím viac sa na ňu snažíme nemyslieť, tým viac si nemôžeme pomôcť. Iní zase tvrdia, že tieto piesne, ktoré sa správajú ako "ušné červy", sú spôsobom, ako sa mozog udržiava niečím zamestnaný, keď je práve ako keby na "voľnobehu" a nemá práve nič lepšie "na práci".

Kto najľahšie podľahne?

Podľa univerzitného profesora Jamesa Kellarisa sú na uviaznutie kúskov pesničiek v mysli najviac náchylné ženy, hudobníci, neurotici, ale aj ľudia, ktorí sú unavení alebo v strese, stať sa to však môže komukoľvek a kedykoľvek. Odpoveď na to, prečo niektoré pesničky zostávajú takto v hlave viac ako ostatné tkvie pravdepodobne v ich mimoriadne chytľavých rytmoch či textoch, a to už bez ohľadu na to, či sa nám páčia alebo nie. Môže ísť pokojne o celkom jednoduché texty, ktoré sa rytmicky opakujú alebo o nezvyčajné melódie. No napriek tomu, že je všeobecne rozšírený názor, že sa nám v hlave "zachytia" najmä piesne, ktoré nemáme radi, prieskum ukázal, že viac ako polovica ľudí považuje pesničky, ktoré im uviaznu v hlave, za príjemné.

S tým, že sa nevieme zbaviť pesničky, ktorá nám S tým, že sa nevieme zbaviť pesničky, ktorá nám "hrá" v hlave, sa stretávame všetci. Foto: Pexels

Ako ich dostať z hlavy

Bohužiaľ, neexistuje nejaká zaručená metóda, ktorá vám nechcenú pesničku vyženie z mysle. Môžete však vyskúšať tieto jednoduché spôsoby, ktoré vám s tým môžu trochu pomôcť: začnite si spievať úplne inú pieseň alebo si pustite nejaké skladby, aby sa vám mozog "naladil" na inú hudbu, prepnite na činnosť, ktorá vás dostatočne zamestná, napríklad si môžete zacvičiť alebo si pieseň pustite a celú si ju vypočujte.

Už za čias Mozarta

Tento problém vôbec nevznikol iba v našej modernej dobe plnej hudby všade okolo nás. Neodbytné melódie sú fenoménom, ktorý poznali napríklad aj Mozart ešte v 18. storočí. Podľa portálu Exploratium ho privádzalo k šialenstvu, keď jeho deti začali na klavíri hrať nejakú skladbu a nedokončili ju. Aby sa melódie zbavil, musel sa sám posadiť za klavír a skladbu dokončiť.

Už ste čítali?