Dobré noviny
Video: Čínsky farmár postavil auto poháňané vetrom
SITA
SITA

Video: Čínsky farmár postavil auto poháňané vetrom

Myšlienku, ktorú farmár nosil v hlave takmer 30 rokov, sa mu nakoniec podarilo premeniť na realitu za necelé tri mesiace. Číňan dúfa, že jeho vynález raz zaplaví všetky cesty.

Čínsky farmár Tang Zhengping prišiel s unikátnym vynálezom, ktorý funguje na alternatívnych zdrojoch energie. Vo svojej dielni za tri mesiace vyvinul auto, ktoré je poháňané vetrom. Tri metre široké a meter vysoké vozidlo však nie je len amatérska hračka pre deti – auto dokáže dosiahnuť rýchlosť až 140 km za hodinu a 55-ročný rodák z Pekingu tvrdí, že vydrží oveľa dlhšie ako elektrické autá. 

„Pri rýchlosti asi 60 km za hodinu dokáže vietor vytvoriť až 1,21 gigawattov, čo stačí na dobitie batérie. Životnosť batérie je teda asi trojnásobne dlhšia ako pri elektrických autách,“vysvetlil farmár.

Vozidlo poháňajú elektrické generátory a batérie, ktoré získavajú energiu z pohybu veľkého ventilátora umiestneného v prednej časti auta. K jeho pohonu prispievajú aj dve solárne krídla v zadnej časti. Kým jedna sústava generátorov poháňa auto, druhá sa dobíja a naopak. Batérie stačí podľa Zhengpinga, vymieňať každé dva dni.

Číňan, ktorý zbožňuje prácu s elektronikou už od detstva, nosil myšlienku na zostrojenie alternatívneho vozidla v hlave už od svojich 25 rokov. Postupne zbieral staré súčiastky vrátane „veternej turbíny“, ktorú získal z nefunkčného grilu. Zhengping teraz dúfa, že nájde človeka ochotného investovať do veľkovýroby. Na zostrojenie auta, ktoré mu trvalo len pár týždňov, potreboval asi 1200 eur a tvrdí, že by mu stačilo aj menej. „Mojím snom je prispieť spoločnosti. Chcel by som vidieť ľudí, ako jazdia mojím autom na cestách,“ dodal farmár.

Video nie je možné otvoriť.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…