Jediná farba zmiatla celý internet. Dokážete vyriešiť celosvetovú dilemu?
Optická ilúzia, ktorá sa rozšírila po internete, sa stala veľkým hitom. Ľudia sa nevedia dohodnúť, aká farba je na obrázku. Akú farbu vidíte vy?
LONDÝN 13. júla - Ešte minulý rok všetci riešili šaty, ktorých farbu niektorí ľudia videli úplne inak, ako ostatní. Dilema rozdeľovala ľudí ma dva tábory, podľa toho, či sa im šaty zdali byť bielo-zlaté alebo modro-čierne. Tento rok je tu podobná otázka, prečo až 32% ľudí nedokáže určiť, aká farba je na obrázku. To opäť dokazuje, že naše vnímanie farieb je odlišné. A hoci sa na svoj zrak veľmi spoliehame, je to aj ukážkou toho, že je možné ho "oklamať" optickými ilúziami a rôznymi trikmi.
Farebná ilúzia zmiatla celý svet
Táto jednoduchá farebná ilúzia vznikla ako experiment organizovaný spoločnosťou Optical Express a vyskúšať si ho môžete aj vy. Aká farba je podľa vás na obrázku? Modrá alebo zelená?
Farba zmiatla celú verejnosť a ľudia sa nevedia dohodnúť, aká farba to v skutočnosti je. Viac ako 60% ľudí ju považovalo za zelenú, okolo 30% za modrú, a to sa do oficiálneho prieskumu zapojilo tisíc respondentov, no odhadnúť farbu sa snažili aj tisíce ďalších používateľov internetu.
Keď potom umiestnili farbu medzi dve ďalšie farby, ktoré sú jednoznačne modré, mnohí ľudia zmenili názor. Aká sa vám zdá byť farba uprostred teraz?

Medzi farbami ju už väčšina ľudí označila za zelenú a v podstate mali pravdu, že je táto farba viac zelená ako modrá. Z technického hľadiska podľa farebného modelu RGB medzi hodnotami tejto farby bol nameraný zelený odtieň so stupňom 122, modrý odtieň s hodnotou 116, takže výsledky boli tesné, no napriek tomu bol zelený odtieň tejto farby dominantnejší. Podľa zaradenia v systéme farieb sa teda nachádza medzi farbami zelenou a modrou, zelená však prevláda.
Prečo vidíme farby odlišne?
O tom, že každý z nás vidí farby trochu inak, svedčí aj vyjadrenie riaditeľa spoločnosti Optical Express, Stephena Hannana: "Každý človek je jedinečný, výsledkom čoho je, že aj náš mozog spracováva informácie odlišne. Preto jeden človek môže vidieť farby trochu iným spôsobom, ako druhý, ktorý sa na ne pozerá tiež. Svetlo vstupuje do oka a narazí na sietnicu v zadnej časti oka, ktorá je citlivá na svetlo. Toto svetlo je potom spracované na elektrický signál, ktorý sa prenáša do mozgu. Mozog potom jedinečným spôsobom spracuje a interpretuje informáciu," cituje denník Daily Mail.