10 faktov o čítaní kníh: Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

10 faktov o čítaní kníh: Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo

Rovnako ako akýkoľvek iný sval v tele, aj mozog potrebuje cvičenie. Poznáte jeho 10 najväčších výhod, ktoré so sebou prináša?

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 12. júla -  Čítanie kníh so sebou prináša veľké množstvo benefitov, o ktorých mnohí ani netušia. Niekomu sa zdá táto činnosť nudná, iní zase vedia oceniť dobrú knihu a na čítanie nedajú dopustiť. Faktom je, že na čítanie kníh by sme si pravidelne mali nájsť čas, pretože pre našu myseľ má čítanie kníh podobný účinok, ako pre naše telo cvičenie. Ak teda chcete mozog udržiavať v kondícii a fit, neváhajte siahnuť po dobrej knihe. Čítanie človeku prospieva a o niektorých jeho výhodách ste pravdepodobne ani nevedeli. O toto prichádzate, ak sa nečítate knihy:

1. Čítanie znižuje stres

Keď sa začítate do zaujímavého príbehu, zabudnete na problémy a starosti bežných dní. Bez ohľadu na to, koľko stresu prežívate, kniha vám pomôže odpútať sa od neho, napätie sa uvoľní a vy môžete pokojne relaxovať. Nie nadarmo sa hovorí, že keď sa "ponoríte" do knihy, dokáže vás preniesť do celkom iného sveta mimo reality.

2. Zlepšuje analytické schopnosti

Knihy, a najmä detektívne príbehy, vám často postupne odhaľujú množstvo detailov, ktoré nútia vašu myseľ kriticky premýšľať nad celou situáciou a keď sa snažíte vyriešiť záhadu, rozvíjate tým svoje analytické schopnosti. Túto schopnosť vašej mysle posilňujete aj vtedy, keď máte na knihu vyjadriť svoj názor, hodnotíte či bola dobre napísaná a analyzujete aspekty s ňou spojené. Preto je užitočné si o prečítanej knihe s niekým podiskutovať.

3. Znižuje krvný tlak

Máte vysoký krvný tlak? Čítajte knihy. Pri čítaní niektorých upokojujúcich kníh človek často dosiahne taký vnútorný pokoj a pohodu, že to môže dokonca znižovať aj krvný tlak. Okrem toho dokáže pomôcť zbaviť sa zlej nálady a je preukázané, že čítanie kníh pomohlo aj ľuďom, ktorí trpeli nejakými psychickými problémami.

4. Zlepšuje pamäť

Počas čítania knihy sa často zoznamujete s mnohými postavami, dozvedáte sa veľa o ich charakteristikách, aj o ich životoch. Mozog si pritom tieto informácie obvykle triedi s úplnou ľahkosťou a precvičujete si tým pamäť bez toho, aby vás to stál nejakú námahu. Aj tieto zapamätané spomienky vytvárajú v mozgu nové spojenia a upevňujú tie, ktoré už existujú a pomáhajú krátkodobej pamäti, keď si ich potrebuje vyvolať.

5. Posilňuje sebavedomie

Pri čítaní kníh nevyhnutne platí, že čím viac čítate, tým viac slov získavate do svojej slovnej zásoby, a tie si takto bezprostredne "prerazia" cestu do vášho bežného "slovníka", ktorým sa vyjadrujete. Vyjadrovacie schopnosti pritom dokážu posilniť aj vašu sebaúctu a sebavedomie, ktoré sa vám neraz zídu, keď máte v rozhovore s niekým argumentovať alebo prezentovať svoje názory.

Čítanie má pre myseľ človeka veľký význam.Čítanie má pre myseľ človeka veľký význam. Foto: Pexels

6. Rozširuje vám obzory

Pri čítaní kníh sa dozvedáte množstvo informácií a nikdy neviete, kedy sa vám môžu zísť. Získavate vďaka tomu prehľad v mnohých oblastiach, a to rozhodne nie je na škodu. Čítanie kníh má tiež veľký význam, pri učení cudzích jazykov. Ak sa chcete naučiť plynulejšie rozumieť cudzej reči a hovoriť ňou, čítanie textov v tomto jazyku vám pomôže vnímať slová priamo v kontexte, čo vám v tomto veľmi pomôže.

7. Zabraňuje vzniku Alzheimerovej choroby

Viaceré štúdie dokázali, že čítanie prispieva k mentálnej stimulácii, čo slúži ako prevencia voči Alzheimerovej chorobe a demencii, a minimálne dokáže spomaliť priebeh týchto zdravotných ťažkostí. Keď budete udržiavať svoj mozog aktívny, logicky bude dlhšie fit.

8. Zlepšuje schopnosť koncentrácie

V dnešnom modernom svete sme čoraz častejšie pohltení "multitaskingom". Stíhame pracovať, pritom sledovať emaily, sociálne siete, aj mobil. Kniha vás vedie k tomu, aby ste sa sústredili výlučne na jeden príbeh a netriešti vašu pozornosť na všetky strany. keď vás kniha pohltí, sústredíte sa na jednu vec a všetko s ňou súvisiace, a takýto tréning je veľmi užitočný. Schopnosť sústrediť sa pozdvihne aj vašu produktivitu.

9. Prináša lacnú zábavu

Knihy nemusia byť iba drahou záležitosťou. Ak napríklad začnete navštevovať miestnu knižnicu, dostanete sa za "malý peniaz" k úžasnej nízkorozpočtovej zábave. Vďaka knihám sa dostanete na miesta, na ktoré by ste sa inak nedostali a dokážu vás preniesť takmer kamkoľvek, či už je o reálny alebo fiktívny svet. Vaša myseľ si tým doplní energiu, ktorú pri počítači nenájdete.

10. Zlepšuje váš písomný prejav

Čítanie kníh ide ruka v ruke s budovaním vašich vyjadrovacích schopností, a to sa odrazí aj na vašom písomnom prejave. A to využijete v bežnom živote, aj vtedy, keď budete chcieť napísať niečo tvorivé. Čítaním diel iných zlepšujete aj vlastné zručnosti v tvorbe textov.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…