Dobré noviny
Z tanierov do oceánu: Mnísi kúpili stovky homárov, aby im dali slobodu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Z tanierov do oceánu: Mnísi kúpili stovky homárov, aby im dali slobodu

Mníchom sa podarilo zachrániť tisícky homárov, ktoré vypustili na slobodu.
Mníchom sa podarilo zachrániť tisícky homárov, ktoré vypustili na slobodu. — Foto: reprofoto/twitter/JDorriaBrownCBC

Tieto homáre ušli z jedálenských stolov iba "o chlp". Zachránili ich mnísi, ktorí ich odkúpili, aby im darovali slobodu. Za ich gestom však bolo viac, ako sa zdá.

OTTAWA 12. júla - Budhistickí mnísi vo východnej Kanade sa rozhodli vziať situáciu s homármi, ktoré mali putovať "na tanier", do vlastných rúk. Kedže boli proti tomu, aby si na nich ľudia pochutnávali, kúpili homáre určené na jedálenské stoly, aby im mohli darovať slobodu.

Gesto malo hlbší zmysel

"Dúfajme, že nájdeme miesto, kde na ne nečakajú žiadne klietky," vyslovil sa jeden z mníchov pre televíziu CBS. Mnísi zachránili až 8 prepraviek živých homárov, ktoré vypustili naspäť do oceánu. Dokopy išlo o 272 kilogramov týchto kôrovcov, na ktorých záchranu investovali prostriedky, aj energiu. Týmto gestom však mnísi nechceli presviedčať ľudí ku tomu, aby sa stali vegetariánmi či vegánmi. Ako píše portál The Huffington Post, dúfali, že tým ľudí povzbudia k súcitu, ktorý chceli vo svete rozšíriť. Oslovený mních sa vyjadril, že účelom ich akcie bolo vypestovať u druhých práve tento pocit súcitu, na ktorý chceli upriamiť pozornosť. Chceli tým ukázať, že človek by si nemal všímať iba seba a svoje potreby, ale mal by myslieť aj na druhých a byť všímavý aj k ostatným živým tvorom, nech ide o ktorékoľvek. Napríklad by sa to mohlo prejavovať tým, že by na cestách dávali väčší pozor, aby ich neprešli autom.

Život je hodnotný

Nebolo to prvýkrát, kedy takýmto činom chceli budhistickí mnísi zachrániť živé tvory. Aj v roku 2011 istí mnísi pri severnom pobreží štátu Massachusetts vykúpili podobné množstvo homárov na slobodu a vrátili ich do oceánu, ktorý je ich prirodzeným životným prostredím. Samozrejme, aj vtedy, aj dnes, sú si vedomí toho, že tieto živočíchy vďaka ich činu neprežijú navždy. Keďže však okrem záchrany sledovali aj vyššie ciele, tento fakt akceptujú a vidia to inak. Ako povedal bývalý riaditeľ centra pre tibetské budhistické štúdiá, tešia sa z toho, že takto mali homáre aspoň dlhší život. Cieľom akcie bolo teda poukázať aj na to, že život každého živého tvora je hodnotný a mali by sme mať súcit k ostatným tvorom na tejto planéte, či už ide o ľudí alebo zvieratá.

Už ste čítali?