Dobré noviny
V deň konca sveta sa podáva aj apokalyptické víno
SITA
SITA

V deň konca sveta sa podáva aj apokalyptické víno

Posledný deň pred údajným zánikom ľudstva si možno vychutnať na rôznych miestach. Múzeum v Moskve dokonca ponúka úkryt v pozemnom bunkri sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina.

BRATISLAVA 21. decembra - Hoci Mayovia nikdy nepovedali, že 21. decembra 2012 nastane koniec sveta, mnohé náboženské sekty v piatok očakávajú zánik ľudstva. Vytvorili preto zoznam lokalít, kde sa dá koniec súčasnej civilizácie pokojne prežiť.

Na týchto miestach sa postupne zhromažďujú tisícky náboženských fanatikov a zvedavcov, aby sa presvedčili, či nastane avizovaný koniec sveta.

Bugarach, Francúzsko

Dedina Bugarach s 200 obyvateľmi, tak ako aj hora Pic de Bugarach, sú považované za magické. Panuje presvedčenie, že oblasť je obklopená magnetickou silou. Má ísť o miesto, kde sú skryté mimozemské základne a dokonca sa v nej má nachádzať podzemný prístup do iného sveta.

Predstaviteľ miestnej samosprávy Eric Freysselinard informoval, že v oblasti nasadia asi 100 policajtov, ktorí zabránia ľuďom vo výstupe na horu. "Očakávame veľký počet zvedavcov, najmä novinárov," povedal. Miestni obyvatelia sú skeptickí a hovoria o narušení súkromia. Podľa nich nastalo v dedine a jej okolí "mediálne šialenstvo."

Moskva, Rusko

Moskovské múzeum ponúka úkryt pred koncom sveta v pozemnom bunkri bývalého sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina. Bunker sa nachádza približne 65 metrov pod zemou a bol navrhnutý tak, aby vydržal aj nukleárny útok. Sú v ňom zásoby vody, jedla a generátor na výrobu elektrickej energie. Ľudia si mohli kúpiť "prežitie piatkovej apokalypsy" v bunkri v prepočte za vyše 1132 eur.

Stonehenge, Veľká Británia

Stovky ľudí sa vybrali sledovať zánik civilizácie k britskému Stonehange. V piatok navyše nastane deň zimného slnovratu a toto miesto je tradičným symbolom pre vyznávačov druidizmu a nielen ich. Každoročne prichádzajú v tento dátum do Stonehange tisíce ľudí, aby sa zúčastnili na tradičných obradoch vítania Slnka.

Najznámejší britský druid Arthur Uther Pendragon však nesúhlasí s názormi, že nastáva koniec sveta. Podľa jeho slov ide iba o cyklus, kedy sa jedno obdobie ukonči a ďalšie začne. "Pozeráme sa na to s nádejou, ako na nový začiatok," dodal. Pri tejto príležitosti sa zase v Londýne uskutočnia stovky rôznych "Koniec sveta party".

Rtanj, Srbsko

V okolí vrchu Rtanj na juhovýchode Srbska sa sústreďujú zahraniční návštevníci, ktorých neobvyklý počet je spájaný s nadchádzajúcim termínom údajného konca mayského kalendára. Hlavným dôvodom ich príchodu je zrejme štvordňová konferencia organizovaná združením Duch Rtanja, ktorí sa hlásia k hnutiu New Age. Stretnutie má byť venované zisteniam, podľa ktorých je vrch v tvare pyramídy zdrojom zvláštnych elektromagnetických vĺn.

Konferencia má trvať do 23. decembra a je tak zrejmé, že organizátori neveria v nadchádzajúci koniec sveta. Rtanj, ležiaci približne 250 kilometrov východne od Belehradu, je inokedy tichým zimným strediskom, ktoré navštevujú prevažne výletníci a horolezci z iných častí Srbska.

Şirince, Turecko

Neďaleko tureckého egejského pobrežia sa nachádza dedina Şirince, kde má prevládať pozitívna energia. Dôvodom je rozšírené tvrdenie, že blízko dediny vstúpila do neba Panna Mária, čo má turistom v prípade apokalypsy zabezpečiť ochranu. Obyvatelia obce so 600 obyvateľmi sa už niekoľko mesiacov pripravovali na prílev turistov a ľudí veriacich v apokalypsu. Vo štvrtok tam však bolo podľa agentúry AP viac novinárov ako veriacich. Tamojší podnikateľ si pre návštevníkov dokonca pripravil aj špeciálne "apokalyptické víno".

Cisternino, Taliansko

Talianska dedina Cisternino, ktorá sa nachádza na juhu krajiny, pripravila pre domácich a turistov veľkú balónovú prehliadku spojenú s party na hlavnom námestí. Obec má byť ďalším miestom, kde sa dá prežiť posledný deň mayského kalendára. "Aj tak nikto nebude chcieť ísť spať, lebo každý očakáva koniec sveta," vysvetlil dôvody na oslavy tamojší starosta Donato Baccaro. Hoci samotný starosta neverí v zánik sveta, stovky ľudí si už na piatok rezervovali izby v miestnych hoteloch.

Yucatánsky polostrov, Mexiko

Približne 1000 ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú veštci, šamani, astrológovia a prívrženci sekty New Age sa zhromaždili na Yucatánskom polostrove, kde sa nachádzalo jedno z najznámejších mayských miest Chichén Itzá, ktoré dnes pripomínajú už len ruiny pyramíd.

"Očakávame, že príde až 20-tisíc návštevníkov," povedal pre agentúru AP hovorca mexického Národného ústavu antropológie a histórie. Väčšina z nich si počas "posledného dňa civilizácie/ plánuje spáliť prst v ohni na slávnostnej ceremónii. Posvätný oheň stráži Gabriel Lemus v kongresovom centre približne 90 minút cesty od pyramíd.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, denníka New York Daily News, portálu rt.com.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…