Najúspešnejšia slovenská plavkyňa Moravcová ukončila kariéru
SITA
SITA

Najúspešnejšia slovenská plavkyňa Moravcová ukončila kariéru

Piešťanská rodáčka Moravcová získala počas kariéry na OH, majstrovstvách sveta a Európy v krátkom a dlhom bazéne dovedna 68 medailí - 29 zlatých, 27 strieborných a 12 bronzových.

BRATISLAVA 20. decembra - Najlepšia plavkyňa v dejinách samostatnej Slovenskej republiky Martina Moravcová (nar. 16. januára 1976) vo štvrtok 20. decembra slávnostne ukončila dlhoročnú bohatú a úspešnú kariéru.

Šesťnásobná najlepšia športovkyňa SR už začiatkom leta 2012 po opakovaných neúspešných pokusoch kvalifikovať sa na rekordné šieste olympijské hry predznamenala koniec aktívnej športovej činnosti.

K Barcelone 1992, Atlante 1996, Sydney 2000, Aténam 2004 a Pekingu 2008 nepribudol do jej osobného "inventáru" olympijských účastí aj Londýn 2012.

Piešťanská rodáčka Moravcová získala počas kariéry na OH, majstrovstvách sveta a Európy v krátkom a dlhom bazéne dovedna 68 medailí - 29 zlatých, 27 strieborných a 12 bronzových. Mimoriadne cennými úlovkami sú dva kovy strieborného lesku z OH v Sydney 2000 - na krauliarskej dvojstovke aj motýľkarskej stovke.

Moravcová je autorka 207 rekordov SR. V júni 2010 v manželstve s právnikom Martinom Valkom sa stala mamičkou dcérky, ktorá dostala meno Karolína. O účasť na OH 2012 bojovala popri plnení materských povinnosti, napokon splnila B-limit na 50 m voľný spôsob (26,15) časom 25,95 s.

"Rozhodla som sa, že definitívne skončím. V slovenskom plávaní som strávila dlhé roky a myslím si, že všetkým som priniesla veľa radostných chvíľ. Som presvedčená, že mojou výkonnosťou som posunula latku náročnosti mimoriadne vysoko," skonštatovala Moravcová.

"Verím však, že postupne prídu plavci, ktorí pomôžu zabudnúť na moje rekordné výkony. Osobne si však myslím, že to vzhľadom na podmienky, ktoré slovenské plávanie má, tak skoro nebude," otvorene pomenovala Moravcová zložité pomery v druhom najvýznamnejšom olympijskom športe.

Martina sa pri tejto príležitosti nevyhla ani otázkam okolo jej najbližšej budúcnosti. "Vzhľadom na to, že väčšinu roka žijem v americkom Dallase, ako by som mohla pôsobiť v slovenskom plávaní? Navyše, kým je moja dcérka Karolína malá, dám si od plávania pauzu. Som však rada, že nášmu plávaniu môžem pomôcť aspoň organizovaním tradičných letných kempov v Piešťanoch a takto prispejem k výchove nejakých talentov," zdôraznila Moravcová.

Keďže účastníčka piatich OH sa v tomto roku pokúšala aj o londýnsku účasť, padla aj otázka, či neľutuje, že sa jej tento sen nepodarilo naplniť.

"Úprimne sa priznám, že nič z toho, čo som doteraz urobila, neľutujem. Predpokladala som, že nominačné kritériá asi nesplním. Vedela som to aj preto, lebo som si dobre spočítala, aké podmienky a koľko času budem mať na prípravu. Samozrejme, šiesta olympiáda bol môj sen, ale vzhľadom na okolnosti som rada, že to nakoniec takto dopadlo. Ak niečo v mojom živote ľutujem, tak je to to, že som neodišla trénovať do zámoria už skôr. Keby som odišla do USA skôr, možno aj moje výsledky na OH 1996 v Atlante by boli iné."

S Martinou Moravcovou sa vo štvrtok v jednom z luxusných bratislavských hotelov lúčila celá plavecká rodina. Po videozázname jej kariéry ľudia v sále vstali a zaznel dlhotrvajúci aplauz. Moravcová sa v príhovore poďakovala všetkým, ktorí pri nej stáli počas kariéry. Pohnutým hlasom, keď len ťažko zadržiavala slzy, povedala: "Ďakujem, že ste mi pomáhali."

Moravcová oznámila, že končí svoju kariéru listom už 31. júla. Čas na oficiálnu rozlúčku však prišiel až teraz.

Martina Moravcová - profil:

dátum narodenia: 16. januára 1976, klub: ŠKP Kúpele Piešťany/Dallas Mustangs, tréneri: Steve Collins (USA), Darina Moravcová

Medailová bilancia:

OH 2 (0 - 2 - 0)

MS v dlhom bazéne: 5 (0 - 3 - 2)

MS v krátkom bazéne:17 (7 - 5 - 5)

ME v dlhom bazéne: 14 (3 - 10 - 1)

ME v krátkom bazéne:30 (19 - 7 - 4)

--------------------------------

celkovo: 68 (29 - 27 - 12)

Umiestnenia a disciplíny Moravcovej na OH (1992 - 2008):

Barcelona 1992

100 m voľný spôsob: 18. miesto

100 m motýlik: 19. miesto

Atlanta 1996

200 m voľný spôsob: 9. miesto

100 m voľný spôsob: B-finále

200 m polohové preteky: B-finále

Sydney 2000

50 m voľný spôsob: 5. miesto

100 m voľný spôsob: 5. miesto

200 m voľný spôsob: 2. miesto

100 m motýlik: 2. miesto

Atény 2004

100 m voľný spôsob: 7. miesto

200 m voľný spôsob: 12. miesto

100 m motýlik: 6. miesto

Peking 2008

50 m voľný spôsob: 27. miesto

100 m voľný spôsob: 23. miesto

100 m motýlik: 25. miesto

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…