Dobré noviny
Na informatizáciu Slovensko vyčerpalo už 230 miliónov eur
SITA
SITA

Na informatizáciu Slovensko vyčerpalo už 230 miliónov eur

Podarilo sa tým splniť záväzok pre rok 2012 a z prostriedkov, ktoré boli pre OPIS vyčlenené na rok 2012, neprepadne ani jediné euro.

BRATISLAVA 20. decembra - Ministerstvo financií ako sprostredkovateľský orgán Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) vyčerpalo od apríla tohto roka sumu 230,4 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).

Ako ďalej informuje rezort financií, podarilo sa tým splniť záväzok pre rok 2012 a z prostriedkov, ktoré boli pre OPIS vyčlenené na rok 2012, neprepadne ani jediné euro. Čerpanie prioritnej osi 1 programu OPIS dosiahlo hodnotu 186,2 mil. eur.

V apríli 2012 bol podľa ministerstva financií OPIS v katastrofálnom stave. "Predchádzajúca vláda za takmer dva roky nezazmluvnila ani jeden nový projekt informatizácie na Slovensku a čerpanie finančných prostriedkov v rámci programu bolo len na úrovni 112 mil. eur," uvádza MF SR.

Malo tak hroziť prepadnutie 118 mil. eur na elektronizáciu verejnej správy. Štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini zastáva názor, že okrem nízkeho čerpania patrila medzi problémy OPIS aj pomalá a nezvládnutá príprava nových projektov.

Od apríla pripravil rezort financií dvanásť štúdií uskutočniteľnosti pre nové projekty v celkovom objeme 279 mil. eur, a taktiež rovnaký počet zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP) v celkovom objeme 240 mil. eur. MF SR s cieľom urýchliť čerpanie finančných prostriedkov pripravilo 23 dodatkov k zmluvám o poskytnutí NFP.

Do realizácie sa dostali významné projekty ako Elektronické služby spoločných modulov ÚPVS a prístupových komponentov a projekt Elektronických služieb Finančnej správy – Oblasť daňová. Kľúčovým cieľom pre rok 2013 je spustenie prvých elektronických služieb, ktoré uľahčia komunikáciu občanov a podnikateľov s úradmi a znížia ich administratívnu záťaž.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…