Dobré noviny
Muž nepolieval rastlinu už 40 rokov. Napriek tomu sa jej výborne darí
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Muž nepolieval rastlinu už 40 rokov. Napriek tomu sa jej výborne darí

Muž nepolieval túto rastlinu už viac ako 40 rokov.
Muž nepolieval túto rastlinu už viac ako 40 rokov. — Foto: reprofoto/mymodernmet

Muž zasadil rastlinu do uzavretej sklenenej fľaše, no nemal ani tušenia, ako sa jej bude dariť. Nepolieval ju už vyše 40 rokov a rastlina si žije ako vo vlastnom svete. Ako je to možné?

NEW YORK 8. júla - Verili by ste, že táto záhrada uzavretá vo fľaši nebola polievaná už viac ako 40 rokov? Znie to ako poriadna záhada, ale príroda má na to svoje vysvetlenie, ako je možné, že sa jej napriek tomu tak darí. Rastlinu do "terária" vytvoreného z prázdneho demižónu zasadil muž menom David Latimer ešte v roku 1960. Pred desiatkami rokov veľkú sklenenú fľašu naplnil kompostom a do hliny potom nasadil nenáročnú rastlinu, ktorá patrí medzi vždyzelené listnaté dekoratívne trvalky. Po zasadení ju polial, umiestnil na slnečné miesto v dome a fľašu uzavrel zátkou. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sme nevedeli, že ju naposledy polial pred viac ako 40 rokmi. Fľašu totiž otvoril v roku 1972, aby rastlinu trochu zalial, no odvtedy si žije samostatným vlastným životom vo svojom mikrosvete. Ako je možné, že sa jej tak darí?

Unikátna záhrada vo fľaši

Napriek tomu, že je rastlina akoby odrezaná od vonkajšieho sveta, vo fľaši si vytvorila svoj vlastný ekosystém a všetko to funguje prostredníctvom fotosyntézy. Rastlina si vo fľaši tvorí všetok potrebný kyslík a vlhkosť. Pritom sa voda vyparuje a naspäť na ňu dopadá ako keby v podobe "dažďa", čím sa zavlažuje. Jediné čo na to potrebuje je slnečné žiarenie, aby mohol celý tento proces fungovať. Pestovateľ ju ani nikdy nestrihal, rastlina jednoducho rastie toľko, ako jej to fľaša dovoľuje. Sám však nemôže uveriť tomu, čo sa mu podarilo vypestovať. 80-ročný pán je na svoj pestovateľský kúsok hrdý a rád by ho odovzdal svojim deťom, ktoré budú v pestovaní rastliny pokračovať.

Pozrite si video, ktoré odhaľuje, ako funguje mikrosvet tejto rastliny:

Už ste čítali?