Dobré noviny
8 najväčších záhad, ktoré nedokážu vysvetliť ani renomovaní vedci
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

8 najväčších záhad, ktoré nedokážu vysvetliť ani renomovaní vedci

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Napriek tomu, že už o nich dlhé roky vieme, stále nie sú vedecky vysvetlené. Odborníci sa síce dohadujú, čo je možnou príčinou týchto javov, no stále pre nás zostávajú veľkými záhadami. Toto je 8 najväčších záhad ľudstva, s ktorými sa mnohí ľudia stretávajú vo svojom živote úplne bežne, no nikto presne nevie, ako je to možné.

Vo svete sa občas vyskytujú záhadné javy, ktoré pútajú našu pozornosť, no ani veda ich nedokáže uspokojilo vysvetliť. Ide síce o natoľko fascinujúce a často až mysteriózne javy, že sa nimi vedci zaoberajú a dohadujú sa, čo ich zapríčiňuje. Existujú o nich však skôr rôzne hypotézy, než overené teórie, ktoré by s istotou mohli tvrdiť, ako to je. S niektorými ste sa už určite stretli aj na vlastnej koži, o niektorých ste iba počuli, ale určite by sme sa zhodli na tom, že sú to veľké záhady ľudstva.

1. Déjà vu

Pomenovanie tohto javu pochádza z fancúzštiny a znamená "už videné". Niekedy sa človeku stane, že má z ničoho nič intenzívny pocit, že niečo, čo zažíva, už niekedy predtým prežil, videl či počul. Je to zvláštny nevysvetliteľný jav, kedy máme pocit, že sa nejaká situácia presne zopakovala, no zdá sa nám to zvláštne a je to až trochu tajomné. Dve tretiny populácie však priznávajú, že už aspoň raz tento pocit zažili.

2. Intuícia

Intuícia je schopnosť, s ktorou sa človek narodí, no nie každý ju vie správne využívať. Hovorí sa, že tento takzvaný 6. zmysel majú najmä ženy. Keď sa nad tým však zamyslíte, ako funguje? Kde sa v človeku berie ten pocit, ktorý mu radí niečo intuitívne urobiť alebo sa intuitívne rozhodnúť?

3. Duchovia

Veci medzi nebom a zemou sa vysvetľujú obzvlášť ťažko, a aj tu veda zlyháva. Duchmi sú inšpirované mnohé filmy, niektoré dokonca podľa skutočných udalostí. Viacerí ľudia tvrdia, že duchov videli, prípadne majú nejaké skúsenosti s duchmi, či už s dobrými alebo zlými. Svoje by o tom rozhodne vedeli rozprávať aj exorcisti. Z tejto témy "dýcha" nadprirodzenosť a duchov veru vysvetliť nevieme. Čo sú to za bytosti, kde sa tu berú, a prečo ich niektorí ľudia vidia?

4. Jamais vu

Ďalšia psychologická záhada. Je to v podstate opak vyššie spomínaného javu déjà vu, ktorý dokonca ešte zvláštnejší. V tomto prípade môžete mať pocit, že nejakú celkom bežnú a dobre známu situáciu, ktorú človek už robil nespočetne veľakrát, no napriek tomu nadobudne pocit, že to robí po prvý raz. Človek má vtedy pocit, že situáciu vidí alebo zažíva prvýkrát, hoci rozum mu jasne hovorí, že to tak nie je a už to videl alebo zažil.

5. Placebo efekt

Medicína sa snaží už dlhé roky prostredníctvom rôznych pokusov vysvetliť, prečo niekedy dokážu u pacienta zabrať aj pilulky, ktoré nemajú žiaden účinok a obsahujú iba cukor. Vieme o sile mysle a autosugescie, ale napriek tomu si vedci nie sú celkom istí tým, prečo tento efekt funguje.

6. Prečo je viac pravákov ako ľavákov

Väčšina sveta, približne 9 z 10 ľudí, má dominantnú pravú ruku, niektorí ľudia sú však od prírody ľaváci. Vedci vedia, že to súvisí s naším mozgom a hemisférami, z ktorých každá má na starosti iné aktivite. Prečo je ale väčšina ľudí pravákov a ľavákov je omnoho menej, na to vedci nevedia zatiaľ poskytnúť dostatočné vysvetlenie.

7. Orientačný zmysel zvierat

Niektoré zvieratá každoročne prejdú tisícky kilometrov za teplejším počasím a keď sa vracajú domov, bez problémov sa dostanú na to isté miesto. Ako to dokážu bez mapy a GPS? Podľa National Geographic im na to slúžia ich vlastné inštinkty a na orientáciu používajú aj rôzne stopy v prostredí. vedci však stále nedokážu celkom dobre porozumieť tomtuo komplexu, ktorý tvorí ich orientačné schopnosti.

8. Taoský šum

Obyvatelia mesta Taos v juhozápadnej časti Ameriky počujú nízkofrekvenčné zvuky prichádzajúce z púšte, ktoré majú neznámy pôvod. Nazývajú sa "taos hum", teda taoský šum a pripomínajú zvuky ťažkých vozidiel pohybujúcich sa po diaľnici. Aj pre odborníkov sú však stále veľkou záhadou.

Už ste čítali?