Chudobní Bangladéšania vymysleli najlacnejšiu klimatizáciu na svete. Stačia fľaše a kus kartónu
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Chudobní Bangladéšania vymysleli najlacnejšiu klimatizáciu na svete. Stačia fľaše a kus kartónu

Na zhotovenie improvizovanej klimatizácie potrebujú obyvatelia len hrubšiu vrstvu kartónu alebo preglejku, plastové fľaše a vŕtačku (alebo ostrý nôž).

— Foto: Inhabitat.com

Pre ľudí žijúcich v civilizovanom svete je ťažké predstaviť si svet, v ktorom chýbajú veci, ktoré bežne využívame. Elektrická energia, voda, potraviny a pohodlný domov – to je svet, v ktorom žije viac ako miliarda ľudí našej planéty.

V južných krajinách je jedným z najväčších problémov zničujúce teplo. Nie je možné skryť sa pred ním a na klimatizáciu môžete rovno zabudnúť. Neúmerné teplo, ktoré sa šplhá až nad 40 stupňov Celzia je obrovským problémom chudobných obyvateľov Bangladéša. V dedine Daulatdia žije približne 28 000 ľudí, ktorí obývajú chudobné príbytky z trapézového plechu, ktorý sa pod vplyvom tepla prehrieva a vo vnútri tak vzniká takmer neobývateľné prostredie. Ľudia boli nútení nájsť spôsob, ako vychladiť interiér bez klimatizácie a z materiálov, ktoré majú k dispozícii. Pozrite, čo sa im poradilo vymyslieť!

Najlacnejšia klimatizácia na svete!

Na zhotovenie improvizovanej klimatizácie potrebujú obyvatelia len hrubšiu vrstvu kartónu alebo preglejku, plastové fľaše a vŕtačku (alebo ostrý nôž).

Do kartónu najskôr vyvŕtajú alebo vyrežú otvory v dostatočných rozostupoch tak, aby sa do nich zmestilo hrdlo fľaše. Potom sa plastové fľaše rozrežú na polovice, pričom sa používa len vrchnú polovica fľaše aj s uzáverom. Z uzáveru sa odreže vrchná časť.

Potom hrdlo fľaše vložia do otvoru a z druhej strany zatvoria uzáverom, vďaka čomu bude fľaša držať na mieste. Takto postupujú s ďalšími fľašami a otvormi, až kým nie je využitý celý priestor kartónu.

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-2-1020x610

Potom zariadenie vložia do otvoru v stene - napríklad okna - tak, aby širšia časť fliaš smerovala smerom von a užšia dovnútra. To je všetko!

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-3-1020x610

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-6-1020x610

Ako je možné, že to funguje?

Tento jednoduchý a lacný vynález získal vo svete označenie Eco-project a funguje na princípe ochladzovania vzduchu jeho prúdením. Je to podobné, ako keď fúknete teplý vzduch z úst do slamky a na konci slamky je vzduch omnoho chladnejší ako vo vašich ústach. Horúci vzduch, ktorý vchádza do fľaše, vychádza na jej užšom konci chladnejší.

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-1020x610

hot-cool-air

Jednoduchý nápad využíva v chudobných horúcich oblastiach čoraz viac ľudí a je to pre nich dostupný spôsob ako zmierniť zničujúce teplo. Pozrite sa, ako tento nápad funguje!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…