Dobré noviny
5 mýtov o pitnom režime, ktorým by ste okamžite mali prestať veriť
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

5 mýtov o pitnom režime, ktorým by ste okamžite mali prestať veriť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Dodržiavanie správneho pitného režimu je pre ľudský organizmus nesmierne dôležité. Mali by sme si však dávať pozor na omyly, ktorým často veríme, no nie sú pravdivé.

Ľudský organizmus je približne z dvoch tretín tvorený vodou, no jej zásoby si musíme dopĺňať. Pitný režim je veľmi dôležitý, a to platí celoročne, no obzvlášť v letom období na to nesmieme zabúdať. Medzi ľuďmi je však rozšírených aj veľa mýtov, na ktorých nie je veľa pravdy a keď sa nimi riadime, môže nám to priviesť viac škody ako osohu. 

1. Musím vypiť minimálne 8 pohárov vody denne.

Neexistuje žiadne univerzálne číslo, ktoré by popisovalo, koľko pohárov vody je optimálne množstvo pre každého človeka. Niekto potrebuje viac, niekto menej. Závisí to od výšky a váhy človeka, pohlavia, namáhavosti činností, ktoré vykonáva, od stravy, ale aj od toho, aký je práve deň  či je teplo, alebo chladnejšie. Ak by sme to však naozaj chceli mierne zovšeobecniť, ak hovoríme o situácii iba miernej záťaže, pre ženy sú vhodné 2 litre vody, pre mužov 2 a pol litra tekutín za deň. Počas letných horúčav to však nestačí, vypité množstvo vody by sa malo vyšplhať asi na 3 litre. Intenzívnejšie by ste si mali dopĺňať tekutiny aj pri vysokom výdaji energie, napríklad pri športe.

2. Keď sa budem potrebovať napiť, telo si vodu samé vypýta.

Deti a starší ľudia majú problém s tým, že málokedy cítia pocit smädu, no to neznamená, že ich organizmus sa nepotrebuje zavlažiť. Nie je to však iba ich prípad. Ľudia vo všeobecnosti niekedy aj dlhší čas vôbec nepijú, pretože si myslia, že keď necítia smäd, piť nepotrebujú. Pravdou však je, že telo ohlási nedostatok tekutín smädom až trochu oneskorene, keď telo stratilo približne 2 až 4% tekutín. Smäd však nie je to isté ako dehydratácia, pretože tá sa prejavuje až o niečo neskôr. Keď sa množstvo vody vo vašom tele zníži až o 5 až 8%, človek začne cítiť sucho v ústach a vtedy dochádza k dehydratácii organizmu. Pre to to nie je veľmi prospešné, musí vtedy navyše vodu šetriť a zadržiavať. Tento stav môže viesť k únave, bolestiam hlavy, nesústredenosti, zápche alebo dokonca k závratom.

3. Aj káva sa počíta.

Veru nie. Potrebný pitný režim vám káva doplniť nepomôže, hoci najnovšie štúdie ukazujú, že telo priamo nedehydratuje. Rovnako je to aj v prípade iných nápojov s vyšším obsahom kofeínu, napríklad čierneho čaju, ale podobne je to aj pri alkohole. Tieto nápoje majú močopudný efekt a namiesto toho, aby telu dodali chýbajúce tekutiny, vodu z organizmu odčerpávajú. V tomto vám nepomôže ani mlieko, ktoré sa vo vašom tráviacom systéme prejavuje skôr ako potravina. Dopriať si tieto nápoje, samozrejme, môžete, ale nedostatok tekutín v tele musíte vykompenzovať inými tekutinami. Čo sa týka spomínaného alkoholu, pivo má vysoký obsah vody, takže správne hydratovanému organizmu nespôsobí v pitnom režime "škrt cez rozpočet". Záleží však, v akom množstve ho skonzumujete. 

4. Sladená minerálka je voda ako každá iná.

Najlepším zdrojom tekutín pre organizmus je obyčajná voda a sladené nápoje majú veru od pitného režimu ďaleko. Sladené minerálky ani limonády by sa doň nemali plnohodnotne započítavať, pretože voda sa z nich telu ťažšie vstrebáva a vysoký obsah cukru v nich nám v podstate spôsobuje smäd, a navyše aj chuť na sladké.

5. Keď budem piť príliš veľa, budem vyzerať tučnejšie.

Aj toto je iba mýtus. Ľudia majú občas mylnú predstavu, že keď budú piť veľa vody, spôsobí zavodenenie a opuchy. Funguje to však presne opačne. Keď bude telo dostatočne hydratované, nebude mať potrebu vytvárať si zásoby tekutín a prebytočnú vodu prefiltruje a vylúči z tela von. keď budete dodržiavať pitný režim, opuchy z vody vám teda rozhodne nehrozia.

Už ste čítali?