Mestečko túži po nových obyvateľoch. Ponúka prácu aj dom s pozemkom
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Mestečko túži po nových obyvateľoch. Ponúka prácu aj dom s pozemkom

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste to tu zabalili a išli žiť niekam inam, najlepšie poriadne ďaleko? Ale čo práca a bývanie? Tak o toto by ste sa vôbec nemuseli trápiť. Mestečko na Novom Zélande totiž ponúka jedno aj druhé. Jediné, čo potrebuje, sú noví obyvatelia.

Malebné mestečko Kaitangata. — Foto: Twitter/nzherald Business

KAITANGATA 6. júla - Je mnoho ľudí, ktorí by najradšej nechali všetko len tak a vybrali sa do sveta. Lenže peniaze sa raz minú a čo po návrate domov? Predstave si však, že by ste pocestovali kus sveta a prácu i bývanie našli na Novom Zélande, ktorý je veľmi atraktívnou a, mimochodom, ôsmou najšťastnejšou krajinou na svete. So zaujímavou ponukou prišlo malé mestečko Kaitangata na Južnom ostrove, ktorý je plný veľhôr či jazier.

Domy na noc nezamykajú

Mestečko má prebytok pracovných miest, ale málo obyvateľov – len 800. Preto začalo lov na nových obyvateľov. Vítaní sú pritom ľudia z celého sveta. Podľa starostu Bryana Cadogena tu existujú „stovky a stovky naozaj dobre platených pracovných miest“. Voľné sú najmä pracovné pozície v oblasti spracovania mlieka a mliečnych výrobkov, teda v potravinárskom priemysle.

Starosta vyzdvihol hlavne životný štýl miestnych obyvateľov. „Táto obec je staromódna, nezamykáme ani domy a deti nechávame behať po vonku. Máme prácu, máme domy, ale nemáme ľudí. Čakáme ich s otvorenou náručou, chceme, aby toto mesto znovu vibrovalo,“ cituje starostu The Telegraph. Podľa je v meste extrémne nízka nezamestnanosť, bez práce sú presne len 2 mladí ľudia. V meste sa nachádzajú aj škola, pizzeria či bar. Voľných pracovných miest má byť viac ako tisíc. Problémom je to, že z mesta odišlo veľa mladých ľudí a prevažujú starší obyvatelia. Navyše, pôrodnosť je tiež nízka.

Starostu bombardujú telefonátmi a správami

Pre toho, kto by mal záujem usadiť sa v malebnom a pokojnom novozélandskom domčeku, sú v ponuke balíčky s domom, pozemkom a prácou. Za takýto balíček však treba nechať istú finančnú čiastku, konkrétne 230-tisíc novozélandských dolárov, čo je necelých 150-tisíc eur. Táto suma je však logická, ak by totiž bola takáto ponuka zadarmo, možno by sa mesto stalo domovom rôznych špekulantov a prišlo by o svoj pokoj a idylku. 

Ale mesto myslelo aj na pomoc, čo sa týka finančného zabezpečenia nového života. Pri kúpe sú totiž nápomocné miestne banky a poisťovne. Aj napriek tejto sume je záujem o nový život na Novom Zélande obrovský. Starosta sa posťažoval, že denne si nájde 5000 zmeškaných hovorov čo správ a jeho e-mailová schránka je tiež zahltená. Kto by teda chcel žiť a pracovať na Novom Zélande, mal by sa poponáhľať. 

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…