Dobré noviny
Nové infocentrum v Hnúšti má podporiť rozvoj turizmu v regióne
TASR
TASR

Nové infocentrum v Hnúšti má podporiť rozvoj turizmu v regióne

Hlavným cieľom by malo byť udržať turistu nielen pol dňa, ale vedieť mu ponúknuť širší program a presvedčiť ho, aby sa zdržal aj viac dní.

V Hnúšti a okolí sa nachádza viacero historických pamiatok, prírodných krás a iných turistických zaujímavosti. V mestskej časti Maša (na snímke) sa zase zachoval kamenný klenbový most, ktorý bol postavený zrejme v 19. storočí. Foto: TASR/Branislav Caban
 

Hnúšťa 25. júna (TASR) – Podporiť rozvoj turistického ruchu na severe Rimavskosobotského okresu je cieľom novozriadeného turistického informačného centra (TIC), ktoré funguje v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Hnúšti. TASR o infocentre a jeho zameraní informoval viceprimátor mesta Roman Lebeda, ktorý bol iniciátorom vytvorenia takéhoto zariadenia.

„Základnou ideou je ponúknuť turistom všetky služby a informácie na jednom mieste, aby nemuseli zháňať ubytovanie, pýtať sa ľudí na reštaurácie a mohli si kúpiť magnetky, mapy či publikácie o regióne,“ vysvetlil Lebeda s tým, že infocentrum nebude slúžiť iba návštevníkom mesta. „Chceme, aby poskytovalo dobrý servis aj domácim obyvateľom. Budú si môcť kúpiť suveníry, ak budú niekam cestovať a budú ich chcieť niekomu podarovať. Môžu si tiež požičať bicykle a týmto spôsobom ich chceme trochu pritiahnuť k športu a spoznávaniu regiónu,“ priblížil viceprimátor.

„Hlavným cieľom by malo byť udržať u nás turistu nielen pol dňa, ale vedieť mu ponúknuť širší program a presvedčiť ho, aby sa zdržal aj viac dní,“ povedal primátor Hnúšte Michal Bagačka, podľa ktorého doteraz v rámci mesta a širšieho regiónu nemali inštitúciu, v ktorej by tento plán mohli realizovať. V zriadení TIC však vidí aj ďalšie dva prínosy. „Okrem toho, že v ňom ľudia môžu získať komplexné informácie a materiály o Hnúšti, skrášlili sme a zmodernizovali časť MsKS, v čom chceme naďalej pokračovať,“ dodal.

V TIC Hnúšťa bude zamestnaný jeden študent v rámci absolventskej praxe a otvorené bude každý deň okrem pondelka. „Vtedy je zatvorená aj väčšina turistických atrakcií, preto sme sa rozhodli uprednostniť otváracie hodiny počas víkendov. V utorok až piatok bude infocentrum otvorené od 9.00 do 12.00 h a následne od 13.00 do 17.00 h. Počas víkendov bude fungovať od 8.00 do 11.00 h,“ priblížila riaditeľka MsKS Diana Vojenčiaková.

V Hnúšti a okolí sa nachádza viacero historických pamiatok, prírodných krás a iných turistických zaujímavosti. Turisti môžu v meste navštíviť Múzeum socialistických kuriozít či mestský park s unikátnym exemplárom katalpy bignóniovitej. Ide o strom, ktorý zaujme svojím netradičným, čiastočne poliehavým rastom a jeho vek sa odhaduje na 180 rokov. V mestskej časti Maša sa zase zachoval kamenný klenbový most, ktorý bol postavený zrejme v 19. storočí.

V okolitých obciach Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo a Kraskovo sa nachádzajú stredoveké kostoly so zachovanými nástennými maľbami a v dedine Kyjatice je okrem takéhoto kostolíka i pamätník archeologickej kyjatickej kultúry z doby bronzovej. Zaujímavou je i neďaleká obec Klenovec, ktorá sa vyznačuje bohatými folklórnymi tradíciami a je známa tým, že v nej zlapali legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. V širšom okolí Hnúšte je situovaný Národný park Muránska planina, Muránsky hrad a viaceré náučné chodníky.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…