Na Pohodu prídu Kaiser Chiefs, Nick Cave a Amon Tobin
SITA
SITA

Na Pohodu prídu Kaiser Chiefs, Nick Cave a Amon Tobin

"Potvrdenie takých zásadných mien ako Nick Cave je pre nás sviatkom, jeho výlety mimo alternatívneho sveta a do iných druhov umenia sú v niečom podobné charakteru nášho festivalu," uviedol riaditeľ podujatia Michal Kaščák.

BRATISLAVA 17. decembra - Organizátori 17. ročníka multižánrového festivalu Pohoda, ktorý sa bude konať 11. až 13. júla, dnes ráno zverejnili účasť troch svetoznámych interpretov.

Na trenčianske letisko v lete zavítajú Nick Cave and The Bad Seeds, Kaiser Chiefs a Amon Tobin alias Two Fingers s dídžejským setom. Všetci traja interpreti sa na Slovensku predstavia po prvý raz.

“Veľmi sa tešíme, že môžeme s veľkým predstihom zverejniť viacero špičkových mien svetovej hudobnej scény. Potvrdenie takých zásadných mien ako Nick Cave je pre nás sviatkom, jeho výlety mimo alternatívneho sveta a do iných druhov umenia sú v niečom podobné charakteru nášho festivalu. Sme hrdí a veríme, že nadšení budú aj naši návštevníci,” uviedol riaditeľ podujatia Michal Kaščák.

Popri spomínaných troch interpretoch organizátori Pohody v uplynulých dňoch potvrdili aj účasť kapely Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny, českej formácie Zrní, slovenských zoskupení Para, Malalata, Kubo Ursiny a Provisorium a tiež americkej hudobníčky Maie Vidal.

Už skôr je známe, že na festivale sa v lete ukáže Orquesta Buena Vista Social Club v zostave s Omarou Portuondo, ďalej Justice (DJ set), Café Aman Istanbul, Bonga, Erol Alkan, Batida, Skip & Die, Kouyaté-Neerman, Anthony Joseph & The Spasm Band, O.Children a Cathy Davey. Permanentka na letné podujatie v súčasnosti stojí 69 eur. V ponuke sú aj lístky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S, lístky na parkovanie aj na parkovanie karavanov.

Austrálčan Nick Cave patrí k najvýznamnejším postavám rockovej hudby.

"Len málokto dokáže rovnako dobre zložiť silné balady a zasnené pesničky a zároveň punkové vypaľovačky a drsne temné skladby. Od znepokojujúcej From Her to Eternity, ktorá zaznela v kultovom filme Wima Wendersa Nebo nad Berlínom, cez pijanský cover Armstrongovej What a Wonderful World naspievaný so Shaneom MacGowanom, drsnú The Mercy Seat, rozšafnú Breathless, famózne našlapanú Dig Lazarus Dig!!! či jednu z najmrazivejších balád vôbec, duet s popovou hviezdou Kylie Minogue Where The Wild Roses Grow - to všetko sú skladby dokazujúce Caveovu všestrannosť a kvalitu," uviedli organizátori.

Nick Cave mal viacero projektov vrátane kapely Grinderman. S formáciou the Bad Seeds vydal už 14 štúdiových albumov, pätnástu nahrávku s názvom Push The Sky Away uvedie na trh 18. februára. Skupina ju nahrávala s dlhoročným spolupracovníkom Nickom Luanayom v La Fabrique studios, ktoré sa nachádzajú v rezidencii z 19. storočia na juhu Francúzska. Prvým singlom z albumu je skladba We No Who U R.

"Vstúpil som do štúdia s plnou hrsťou nedokončených myšlienok. Sú to The Bad Seeds, ktorí ich pretransformujú na zázračné veci. Spýtajte sa kohokoľvek, kto ich videl pri práci. Sú iní, ako ktorákoľvek kapela na svete - pre ich čistokrvnosť a inštinktívnu tvorivosť," uviedol 55-ročný Cave. Zostavu The Bad Seeds v januári 2009 po 25 rokoch opustil Mick Harvey, zostávajúcimi členmi sú: Warren Ellis (husle, flauta, gitara, syntetizátor), Martyn Casey (basgitara), Thomas Wydler (bicie nástroje), Jim Sclavunos (perkusie) a Conway Savage (vokály). Ellis, Casey a Sclavunos tvoria spolu s Caveom aj projekt Grinderman, ktorý má v súčasnosti prestávku.

Nick Cave je známy predovšetkým ako hudobník, no je tiež scenáristom, spisovateľom a príležitostným hercom. Svoju prvú knihu, kolekciu krátkych hier a textov King Ink, vydal v roku 1988. O niekoľko rokov vyšlo aj pokračovanie King Ink II (1997). Jeho debutový román And the Ass Saw the Angel (1989) vyšiel v českom preklade pod názvom A uzřela oslice anděla.

Svoje zatiaľ posledné literárne dielo The Death of Bunny Munro (v slovenskom preklade Smrť Bunnyho Munroa) vydal Cave v roku 2009. Ako scenárista je podpísaný pod filmami Ghosts... of the Civil Dead (1988), Vražedný návrh (2005) a Zem bez zákona (2012).

"Nick Cave nie je len jeden z umelcov, jeho hudba je soundtrackom k mnohým ľudským životom - aj k tomu môjmu. Je natoľko vťahujúca, že ak mu raz prepadnete, nemôžete uniknúť. Bez Nicka Cavea by svet znel inak, som šťastný, že u nás bude hrať,“ dodal Mário Gešvantner z festivalového tímu.

Kaiser Chiefs sú na scéne relatívne krátko, no patria medzi najznámejšie britské gitarovky.

Debutovali albumom Employment (2004), z ktorého pochádzajú single I Predict a Riot, Oh My God, Everyday I Love You Less and Less či Modern Way.

Nielenže ho vychválili kritici, ale dostal sa až na druhé miesto v britskej hitparáde. Kapela získala tri Brit Awards, NME Award a aj nomináciu na prestížnu Mercury Prize.

Po debute nasledovali štúdiovky Yours Truly, Angry Mob (2007), Off with Their Heads (2008) a The Future Is Medieval (2011) obsahujúce hity ako Ruby, Never Miss a Beat, The Angry Mob alebo Everything Is Average Nowadays. “Ideálna kapela na letný festival. Vyskákať sa, zaspievať si, to všetko na fantasticky zahratých a dobre fungujúcich indie gitarových vypaľovačkách. Festivalová kapela ako lusk,” poznamenal na margo skupiny Michal Kaščák.

Svoju audiovizuálnu šou na Pohode predvedie 40-ročný brazílsky producent Amon Tobin.

Na festivale vystúpi s dídžejským setom so svojim alter egom Two Fingers, s ktorým v októbri vydal album Stunt Rhytms. "Je to môj milostný list hip-hopu,“ povedal o albume.

Tobin, ktorý je vedúcou postavou rešpektovaného vydavateľstva Ninja Tune, vydal za 15 rokov osem autorských albumov (prvý ešte pod pseudonymom Cujo), z ktorých každý nejakým spôsobom šokoval - inovátorstvom, prelínaním žánrov, využívaním nových technológií a najmä svojským štýlom tvorby.

Tobin od začiatku svojej kariéry rád používal džezové a hip-hopové prvky, neskôr začal zbierať zvuky z bežného života, ktoré dokáže vrstviť neočakávanými spôsobmi.

Rád spája disharmóniu s melódiou a živé vystúpenia sprevádza spektakulárnymi audiovizualizáciami. Tento rok v júni mal producent vystúpiť v Prahe na Prague City Festivale, no podujatie dva týždne pred jeho začiatkom pre finančné problémy zrušili.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…