Na Pohodu prídu Kaiser Chiefs, Nick Cave a Amon Tobin
SITA
SITA

Na Pohodu prídu Kaiser Chiefs, Nick Cave a Amon Tobin

"Potvrdenie takých zásadných mien ako Nick Cave je pre nás sviatkom, jeho výlety mimo alternatívneho sveta a do iných druhov umenia sú v niečom podobné charakteru nášho festivalu," uviedol riaditeľ podujatia Michal Kaščák.

BRATISLAVA 17. decembra - Organizátori 17. ročníka multižánrového festivalu Pohoda, ktorý sa bude konať 11. až 13. júla, dnes ráno zverejnili účasť troch svetoznámych interpretov.

Na trenčianske letisko v lete zavítajú Nick Cave and The Bad Seeds, Kaiser Chiefs a Amon Tobin alias Two Fingers s dídžejským setom. Všetci traja interpreti sa na Slovensku predstavia po prvý raz.

“Veľmi sa tešíme, že môžeme s veľkým predstihom zverejniť viacero špičkových mien svetovej hudobnej scény. Potvrdenie takých zásadných mien ako Nick Cave je pre nás sviatkom, jeho výlety mimo alternatívneho sveta a do iných druhov umenia sú v niečom podobné charakteru nášho festivalu. Sme hrdí a veríme, že nadšení budú aj naši návštevníci,” uviedol riaditeľ podujatia Michal Kaščák.

Popri spomínaných troch interpretoch organizátori Pohody v uplynulých dňoch potvrdili aj účasť kapely Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny, českej formácie Zrní, slovenských zoskupení Para, Malalata, Kubo Ursiny a Provisorium a tiež americkej hudobníčky Maie Vidal.

Už skôr je známe, že na festivale sa v lete ukáže Orquesta Buena Vista Social Club v zostave s Omarou Portuondo, ďalej Justice (DJ set), Café Aman Istanbul, Bonga, Erol Alkan, Batida, Skip & Die, Kouyaté-Neerman, Anthony Joseph & The Spasm Band, O.Children a Cathy Davey. Permanentka na letné podujatie v súčasnosti stojí 69 eur. V ponuke sú aj lístky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S, lístky na parkovanie aj na parkovanie karavanov.

Austrálčan Nick Cave patrí k najvýznamnejším postavám rockovej hudby.

"Len málokto dokáže rovnako dobre zložiť silné balady a zasnené pesničky a zároveň punkové vypaľovačky a drsne temné skladby. Od znepokojujúcej From Her to Eternity, ktorá zaznela v kultovom filme Wima Wendersa Nebo nad Berlínom, cez pijanský cover Armstrongovej What a Wonderful World naspievaný so Shaneom MacGowanom, drsnú The Mercy Seat, rozšafnú Breathless, famózne našlapanú Dig Lazarus Dig!!! či jednu z najmrazivejších balád vôbec, duet s popovou hviezdou Kylie Minogue Where The Wild Roses Grow - to všetko sú skladby dokazujúce Caveovu všestrannosť a kvalitu," uviedli organizátori.

Nick Cave mal viacero projektov vrátane kapely Grinderman. S formáciou the Bad Seeds vydal už 14 štúdiových albumov, pätnástu nahrávku s názvom Push The Sky Away uvedie na trh 18. februára. Skupina ju nahrávala s dlhoročným spolupracovníkom Nickom Luanayom v La Fabrique studios, ktoré sa nachádzajú v rezidencii z 19. storočia na juhu Francúzska. Prvým singlom z albumu je skladba We No Who U R.

"Vstúpil som do štúdia s plnou hrsťou nedokončených myšlienok. Sú to The Bad Seeds, ktorí ich pretransformujú na zázračné veci. Spýtajte sa kohokoľvek, kto ich videl pri práci. Sú iní, ako ktorákoľvek kapela na svete - pre ich čistokrvnosť a inštinktívnu tvorivosť," uviedol 55-ročný Cave. Zostavu The Bad Seeds v januári 2009 po 25 rokoch opustil Mick Harvey, zostávajúcimi členmi sú: Warren Ellis (husle, flauta, gitara, syntetizátor), Martyn Casey (basgitara), Thomas Wydler (bicie nástroje), Jim Sclavunos (perkusie) a Conway Savage (vokály). Ellis, Casey a Sclavunos tvoria spolu s Caveom aj projekt Grinderman, ktorý má v súčasnosti prestávku.

Nick Cave je známy predovšetkým ako hudobník, no je tiež scenáristom, spisovateľom a príležitostným hercom. Svoju prvú knihu, kolekciu krátkych hier a textov King Ink, vydal v roku 1988. O niekoľko rokov vyšlo aj pokračovanie King Ink II (1997). Jeho debutový román And the Ass Saw the Angel (1989) vyšiel v českom preklade pod názvom A uzřela oslice anděla.

Svoje zatiaľ posledné literárne dielo The Death of Bunny Munro (v slovenskom preklade Smrť Bunnyho Munroa) vydal Cave v roku 2009. Ako scenárista je podpísaný pod filmami Ghosts... of the Civil Dead (1988), Vražedný návrh (2005) a Zem bez zákona (2012).

"Nick Cave nie je len jeden z umelcov, jeho hudba je soundtrackom k mnohým ľudským životom - aj k tomu môjmu. Je natoľko vťahujúca, že ak mu raz prepadnete, nemôžete uniknúť. Bez Nicka Cavea by svet znel inak, som šťastný, že u nás bude hrať,“ dodal Mário Gešvantner z festivalového tímu.

Kaiser Chiefs sú na scéne relatívne krátko, no patria medzi najznámejšie britské gitarovky.

Debutovali albumom Employment (2004), z ktorého pochádzajú single I Predict a Riot, Oh My God, Everyday I Love You Less and Less či Modern Way.

Nielenže ho vychválili kritici, ale dostal sa až na druhé miesto v britskej hitparáde. Kapela získala tri Brit Awards, NME Award a aj nomináciu na prestížnu Mercury Prize.

Po debute nasledovali štúdiovky Yours Truly, Angry Mob (2007), Off with Their Heads (2008) a The Future Is Medieval (2011) obsahujúce hity ako Ruby, Never Miss a Beat, The Angry Mob alebo Everything Is Average Nowadays. “Ideálna kapela na letný festival. Vyskákať sa, zaspievať si, to všetko na fantasticky zahratých a dobre fungujúcich indie gitarových vypaľovačkách. Festivalová kapela ako lusk,” poznamenal na margo skupiny Michal Kaščák.

Svoju audiovizuálnu šou na Pohode predvedie 40-ročný brazílsky producent Amon Tobin.

Na festivale vystúpi s dídžejským setom so svojim alter egom Two Fingers, s ktorým v októbri vydal album Stunt Rhytms. "Je to môj milostný list hip-hopu,“ povedal o albume.

Tobin, ktorý je vedúcou postavou rešpektovaného vydavateľstva Ninja Tune, vydal za 15 rokov osem autorských albumov (prvý ešte pod pseudonymom Cujo), z ktorých každý nejakým spôsobom šokoval - inovátorstvom, prelínaním žánrov, využívaním nových technológií a najmä svojským štýlom tvorby.

Tobin od začiatku svojej kariéry rád používal džezové a hip-hopové prvky, neskôr začal zbierať zvuky z bežného života, ktoré dokáže vrstviť neočakávanými spôsobmi.

Rád spája disharmóniu s melódiou a živé vystúpenia sprevádza spektakulárnymi audiovizualizáciami. Tento rok v júni mal producent vystúpiť v Prahe na Prague City Festivale, no podujatie dva týždne pred jeho začiatkom pre finančné problémy zrušili.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…