Vianoce by bez Luskáčika neboli to pravé orechové
SITA
SITA

Vianoce by bez Luskáčika neboli to pravé orechové

Milovníci baletu si pripomínajú 120. výročie uvedenia rozprávkového predstavenia v dvoch dejstvách - slávneho Luskáčika.

BRATISLAVA 18. decembera - K Vianociam neodmysliteľne patrí aj baletné predstavenie Luskáčik od Piotra Iľjiča Čajkovského, ktoré malo premiéru 18. decembera 1892 v Mariinskom divadle v Petrohrade. Google si dnes pripomína jeho 120-ročné jubileum.

Luskáčik je rozprávkový balet v dvoch dejstvách a troch obrazoch. Základom pre libreto bola adaptácia rozprávkovej poviedky "Luskáčik a Myší kráľ" od E. T. A. Hoffmana. Čajkovskij na slávnom balete spolupracoval s Mariusom Petipom, ktorého neskôr pre chorobu nahradil jeho dlhoročný asistent Lev Ivanov.

Príbeh Luskáčika je o smelom dievčatku Kláre, ktoré si pod vianočným stromčekom nájde mužíčka vystrúhaného z luskáčika na orechy. Úderom polnoci sa Klára ocitne uprostred vojny perníkových vojakov a myší vedených Myším kráľom.

Vedenia vojska z perníkov sa ujme Luskáčik. Klára odvážne Luskáčika zachráni a zbaví sa Myšieho kráľa. Luskáčik sa čarovne zmení na princa a spolu s Klárou cestujú po cukrovej krajine, v ktorej ich korunovali za pánov krajiny. V tom sa Klára zobudí a zistí, že to celé bol iba sen, vedľa nej však leží koruna z cukrovej krajiny.

Na scéne Slovenského národného divadla uviedli Luskáčika po prvý raz pred osemdesiatimi rokmi a odvtedy sa na dosky divadla predstavenie mnohokrát vrátilo.

Piotr Iľjič Čajkovskij

Piotr Iľjič Čajkovskij (* 7. máj 1840 – † 6. november 1893) patrí medzi najznámejších ruských skladateľov. Jeho hudba sa preslávila vďaka jej výrazne ruskému charakteru - vzrušujúcim melódiám, rafinovanej harmónii a brilantnej, trochu pochmúrnej, ale vždy sviežej orchestrácii.

Čajkovskij celý život trpel depresiami a bol neurotickej povahy. Prvú pieseň skomponoval keď mal štyri roky, zložil ju spolu so sestrou a venovali ju matke. Jeho celoživotným vzorom bol Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý mal tiež vplyv na jeho tvorbu.

Medzi jeho najznámejšie diela patria balety Labutie jazero, Spiaca krásavica a už spomínaný Luskáčik, rovnako ako opery Eugen Onegin a Piková dáma. Čajkovského tvorbu dopĺňa šesť symfónií, klavírne koncerty a množstvo skladieb pre orchester či zbor.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…