Vianoce by bez Luskáčika neboli to pravé orechové
SITA
SITA

Vianoce by bez Luskáčika neboli to pravé orechové

Milovníci baletu si pripomínajú 120. výročie uvedenia rozprávkového predstavenia v dvoch dejstvách - slávneho Luskáčika.

BRATISLAVA 18. decembera - K Vianociam neodmysliteľne patrí aj baletné predstavenie Luskáčik od Piotra Iľjiča Čajkovského, ktoré malo premiéru 18. decembera 1892 v Mariinskom divadle v Petrohrade. Google si dnes pripomína jeho 120-ročné jubileum.

Luskáčik je rozprávkový balet v dvoch dejstvách a troch obrazoch. Základom pre libreto bola adaptácia rozprávkovej poviedky "Luskáčik a Myší kráľ" od E. T. A. Hoffmana. Čajkovskij na slávnom balete spolupracoval s Mariusom Petipom, ktorého neskôr pre chorobu nahradil jeho dlhoročný asistent Lev Ivanov.

Príbeh Luskáčika je o smelom dievčatku Kláre, ktoré si pod vianočným stromčekom nájde mužíčka vystrúhaného z luskáčika na orechy. Úderom polnoci sa Klára ocitne uprostred vojny perníkových vojakov a myší vedených Myším kráľom.

Vedenia vojska z perníkov sa ujme Luskáčik. Klára odvážne Luskáčika zachráni a zbaví sa Myšieho kráľa. Luskáčik sa čarovne zmení na princa a spolu s Klárou cestujú po cukrovej krajine, v ktorej ich korunovali za pánov krajiny. V tom sa Klára zobudí a zistí, že to celé bol iba sen, vedľa nej však leží koruna z cukrovej krajiny.

Na scéne Slovenského národného divadla uviedli Luskáčika po prvý raz pred osemdesiatimi rokmi a odvtedy sa na dosky divadla predstavenie mnohokrát vrátilo.

Piotr Iľjič Čajkovskij

Piotr Iľjič Čajkovskij (* 7. máj 1840 – † 6. november 1893) patrí medzi najznámejších ruských skladateľov. Jeho hudba sa preslávila vďaka jej výrazne ruskému charakteru - vzrušujúcim melódiám, rafinovanej harmónii a brilantnej, trochu pochmúrnej, ale vždy sviežej orchestrácii.

Čajkovskij celý život trpel depresiami a bol neurotickej povahy. Prvú pieseň skomponoval keď mal štyri roky, zložil ju spolu so sestrou a venovali ju matke. Jeho celoživotným vzorom bol Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý mal tiež vplyv na jeho tvorbu.

Medzi jeho najznámejšie diela patria balety Labutie jazero, Spiaca krásavica a už spomínaný Luskáčik, rovnako ako opery Eugen Onegin a Piková dáma. Čajkovského tvorbu dopĺňa šesť symfónií, klavírne koncerty a množstvo skladieb pre orchester či zbor.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…