Dobré noviny
Filmový festival Trenčianske Teplice má objavovať nepovšimnuté
TASR
TASR

Filmový festival Trenčianske Teplice má objavovať nepovšimnuté

V Trenčianskych Tepliciach chcú dať dohromady tých, ktorí majú pocit, že kultúra a umenie sú ohrozené.

Umelecká riaditeľka festivalu Ľudmila Cviková (vľavo) a zakladateľ festivalu Peter Hledík počas slávnostného otvorenia Medzinárodného filmového festivalu Trenčianske Teplice 23. júna 2016. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 

Trenčianske Teplice 23. júna (TASR) – Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice (23. – 26. 6.) je festivalom, ktorého ctižiadosťou je objavovať. Pri príležitosti jeho dnešného otvorenia v kúpeľnom mestečku to povedal člen Prezídia Medzinárodného filmového festivalu Trenčianske Teplice Peter Hledík.

“Tak ako Cannes uvádza filmy, ktoré tam producent chce uviesť, my máme ctižiadosť byť festivalom, ktorý nájde tvorcu, ktorého si nepovšimli v Cannes. My sa snažíme hľadať niečo, čomu hovoríme dobrý film a snažíme sa nájsť iný spôsob prezentácie filmu divákom. Budeme premietať vonku – čo je bežné, ale budeme premietať aj v netradičných priestoroch, ale chceme vytvoriť aj multikulturálny priestor,” priblížil Hledík.

Ako dodal, v Trenčianskych Tepliciach chcú dať dohromady tých, ktorí majú pocit, že kultúra a umenie sú ohrozené. “Naša vízia je európsky kultúrny azyl. Máme pocit, že kultúru je treba chrániť. Pozvali sme sem mladé spisovateľky, mladých výtvarníkov. Zatiaľ je to pokus, je to cesta, ale ja si myslím, že je veľmi dôležité, aby sme našli ten správny cieľ a išli tou cestou,” zdôraznil Hledík.

Filmový festival v Tepliciach odovzdal prvú "Zlatú kameru"

Festival v Trenčianskych Tepliciach pokračuje aj v tomto roku v tradícii odovzdávaní ocenení významným osobnostiam slovenskej i svetovej kinematografie. Ocenenie Zlatá kamera odovzdajú na tohtoročnom festivale jednému z najvýznamnejších súčasných slovenských filmárov Marekovi Leščákovi a maďarskému režisérovi, držiteľovi Strieborného medveďa z festivalu Berlináre 2011 Bélovi Tarrovi. Ocenenie Umelcova misia za umelecký prínos si odnesie herečka Chiara Mastroiannni a slovenská herečka Zdena Studenková.

Maďarský režisér Béla Tarr po prevzatí ceny Zlatá kamera 23. júna 2016 počas prvého dňa Medzinárodného filmového festivalu Trenčianske Teplice. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 

Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice uvedie viac než 60 titulov, z ktorých je približne polovica celovečerných. Diváci sa môžu tešiť na filmy z rôznych krajín Európy, ale aj z Južnej Ameriky či Ázie.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…