Dobré noviny
Ako vyhrať kameň-papier-nožnice? Pomôže vedecky overený trik
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ako vyhrať kameň-papier-nožnice? Pomôže vedecky overený trik

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Public Domain Pictures

Hra, ktorú všetci poznáme pod názvom kameň-papier-nožnice, je odjakživa mimoriadne obľúbená. Ľudia ňou väčšinou súťažia o to, kto musí urobiť určitú činnosť. Ak patríte medzi tých, ktorí stále prehrávajú, tento jednoduchý trik z vás spraví permanentného víťaza. 

Obľúbená hra sa dostala do pozornosti vedcov, ktorí prišli na to, ako hru kameň-papier-nožnice zakaždým vyhrať. Tajomstvo úspechu spočíva podľa nich aj v tom, aké pohlavie hru hrá. Rozdielne sa treba zachovať, ak súťažia žena s mužom alebo rovnaké pohlavia. Sledovať treba pozorne aj svojho protivníka a jeho ťahy.

Skúste psychologický ťah

Muži si vraj najčastejšie v prvom z troch kôl vyberajú kameň, ktorý je synonymom sily. Preto by ženy mali zvoliť papier, ktorý kameň imaginárne obalí, čím vyhrajú prvé kolo. V druhom kole je potom pravdepodobné, že ak niekto prehral v prvom pri použití kameňa, v ďalšom kole použije papier, s ktorým v tomto prípade súper zvíťazil v prvom kole.

Naopak, víťazi zvyknú svoj prvotný spôsob zopakovať. Preto, ak vás súper porazil vďaka papieru, pravdepodobne tak urobí znovu, a tak by ste mali zvoliť nožnice, tvrdí čínsky výskum, ktorý prebehol na masívnom turnaji, na ktorom sa zúčastnilo až 360 študentov. 

Postupy šikovnejšieho protivníka ale netreba opakovať. Navyše, v treťom kole si ten, ktorý zopakuje dva ťahy po sebe, vyberie niečo celkom iné. Ak teda použil dvakrát po sebe papier, v treťom kole zvolí buď kameň, alebo nožnice. Ak už neviete „kam z konopí“ môžete skúsiť na protivníka psychologický ťah, a to, že mu oznámite, čo si vyberiete. Samozrejme, nebude vám veriť, že to naozaj urobíte a tým ho prekvapíte. Pomôckou je aj štatistický fakt, podľa ktorého si ľudia vyberajú najmenej často nožnice. 

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…