Dobré noviny
Ornitológovia budú sledovať mláďatá ohrozenej haje červenej
TASR
TASR

Ornitológovia budú sledovať mláďatá ohrozenej haje červenej

Úmrtnosť dravcov v prvom roku života je veľmi vysoká, dosahuje 50 až 70 percent. Okrem prirodzených nebezpečenstiev ich ohrozujú aj otrávené návnady.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 21. júna (TASR) - Ornitológovia budú prostredníctvom vysielačiek sledovať tri mláďatá vzácnej haje červenej. Ide o kriticky ohrozený druh, na Slovensku hniezdi iba desať až 15 párov. Vysielačky dostali dve haje aj vlani v lete, obe majú byť v poriadku. Úmrtnosť dravcov v prvom roku života je veľmi vysoká, dosahuje 50 až 70 percent. Okrem prirodzených nebezpečenstiev ich ohrozujú aj otrávené návnady.

"Haja červená patrí u nás k najviac ohrozeným druhom vôbec. Pre nízku početnosť jej populácie je tento druh veľmi zraniteľný a je ešte málo poznatkov o jej živote. Preto sme sa rozhodli, že označíme mláďatká vysielačkami aj tento rok," povedal Boris Maderič z Ochrany dravcov na Slovensku. Vysielačky od českých a rakúskych kolegov získali v rámci medzinárodnej spolupráce na ochranu tohto druhu.

Vysielačky dostali dve haje na Záhorí, ornitológovia ich nazvali Alex a Bony. Ďalšie mláďa vybavili vysielačkou v Ondavskej vrchovine, pomenovali ho Ondy. "Dve mláďatká hají, ktoré sme označili vysielačkami minulý rok, stále žijú. Jedna prezimovala v severovýchodnom Chorvátsku a druhá na veľké prekvapenie ornitológov pri Galante," priblížil Maderič.

Nie všetky označené haje však prežili. "Za posledných sedem mesiacov na území Rakúska, Česka a Slovenska zahynulo až šesť hají červených po konzumácií otrávených návnad. Z tohto sa počtu na Slovensku zistila otrava u troch jedincov. Všetky prípady stále vyšetruje polícia," upozornil Maderič. Otrávené dravce sa našli len vďaka vysielačkám. Podľa Maderiča je veľmi dôležité, aby sa prípady otráv už neopakovali a populácia tohto vzácneho a ohrozeného dravca dostala šancu na prežitie.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…