Dobré noviny
Svet kešu už nie je v móde: Švédsko možno bude prvou krajinou bez hotovosti
Dobré noviny
Dobré noviny

Svet kešu už nie je v móde: Švédsko možno bude prvou krajinou bez hotovosti

Ilustračné foto - švédske koruny.
Ilustračné foto - švédske koruny. — Foto: reprofoto Forbes

Švédsko má momentálne v obehu menej ako 80 miliárd korún, čo je približne 8 miliárd eur. A iba 40-60 percent z toho sa reálne využíva.

ŠTOKHOLM 20. júna - "Svet kešu" sa Švédska zrejme čoskoro vôbec nebude týkať. Je totiž na ceste k tomu, aby postupne úplne zrušila hotovosť. Revolúciu v tomto smere podporila najmä aplikácia Swish.

Hoci je hotovosť stále neodmysliteľnou súčasťou života vo väčšine krajín, vo Švédsku už hotovostné prostriedky používajú len zriedkavo a k bezhotovostným operáciám sa odvracia čoraz viac obyvateľov.

Švédsko má momentálne v obehu menej ako 80 miliárd korún, čo je približne 8 miliárd eur. A iba 40-60 percent z toho sa reálne využíva. Zvyšok odpočíva v pančuchách a trezoroch obyvateľov severskej krajiny alebo sa používa na trestnú činnosť, pre ktorú je naopak svet kešu každodennou realitou. Pre porovnanie, ešte pred niekoľkými rokmi bolo v obehu asi 106 miliárd korún.

Aplikácia, ktorá pochovala hotovosť

Vyššia miera využívania bezhotovostných platieb vo švédsku ovplyvňuje viacero faktorov. Zaradiť sem však musíme najmä aplikáciu Swish, ktorá je produktom viacerých švédskych a dánskych bánk a jej úlohou je poskytovať klientom moderný platobný systém fungujúci v reálnom čase, v akejkoľvek hodnote, kedykoľvek, kdekoľvek a bez hotovosti.

Funguje to jednoducho: používateľ sa rozhodne, že prevedie peniaze niekomu inému, alebo že chce zaplatiť v reštaurácii, taxíku či v obchode. Stačí použiť mobilnú aplikáciu a peniaze okamžite prijme druhá strana. O reálny prevod sa pritom postará banka, avšak príjemca ani odosielateľ na to nemusí čakať a zostatky sa im upravia ihneď.

Dá sa povedať, že aplikácia Swish vďaka svojej jednoduchosti a rýchlosti spôsobila revolúciu v bankovom systéme. Dokonca existujú banky, ktoré vo Švédsku odmietajú prijímať hotovosť. Minulý rok dokonca 80% nákupov v krajine bolo uhradených elektronicky.

Hoci by niekto mohol predpokladať, že tento trend nebudú prijímať s nadšením napríklad bezdomovci, vo Švédsku je to inak. Tuláci sa vo väčšine prípadov zhodujú v tom, že ich krajina ide dobrým smerom a že "svet bez kešu" bude výhodný aj pre nich. Aj im už totiž občas za predaj pouličného časopisu zákazníci zaplatia cez Swish.

Hotovosť je automaticky podozrivá

Vo švédsku je hotovosť vnímaná veľmi kontroverzne. V rámci prevencie financovania terorizmu a boja proti praniu špinavých peňazí totiž podľa zákona musí každý, kto chce za čokoľvek zaplatiť v hotovosti, poskytnúť vysvetlenie, odkiaľ hotovosť pochádza. Pokiaľ tak neurobí, predajca je povinný to oznámiť orgánom činným v trestnom konaní a ak sa im transakcia nebude pozdávať, musia na podozrivého podať trestné oznámenie.

Nielen vo Švédsku, ale prakticky v celej Škandinávii už totiž zľudovelo presvedčenie, že ak chce niekto za niečo platiť v hotovosti, pravdepodobne ide o niečo nekalé.

Švédsko sa však napriek trendom nechce koruny úplne vzdať. Okrem iného totiž ide o jej národný symbol. Podľa prieskumom ľudia potrebujú presvedčenie, že ich mena naozaj existuje, hoci ju reálne nepotrebujú využívať.

Už ste čítali?