Košice sa stanú európskou metropolou kultúry
SITA
SITA

Košice sa stanú európskou metropolou kultúry

Otvárací ceremoniál Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 sa uskutoční počas víkendu 19. a 20. januára a bude poňatý ako jedinečný, dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto.

KOŠICE 15. decembra – Košice sa už o niekoľko týždňov stanú oficiálne spolu s francúzskym Marseille európskymi kultúrnymi metropolami roku 2013. 

Ako informoval vedúci sekcie tímu Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Tomáš Čižmár, predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška spolu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom, primátorom Košíc Richardom Rašim a tímom neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 ponúkli poslancom parlamentu malú kultúrnu pozvánku do Košíc. 

Umeleckým programom sa o ňu postarali hudobníci z Cluster ensemble s hosťami. Umelecký riaditeľ košického tímu organizátorov EHMK Vladimír Beskid zdôraznil, že koncepcia programovej štruktúry nie je postavená iba na jednorazových kultúrnych podujatiach v roku 2013. 

Jej hlavným cieľom je naštartovať proces dlhodobého rozvoja a stimulujúcich podmienok pre kultúrnych operátorov v celom regióne, podporovať medzinárodné partnerstvá a tvorivé, perspektívne iniciatívy. 

Košice umelecky ožijú už v januári

V tomto duchu sa ponesie aj otvárací ceremoniál EHMK 2013. Uskutoční sa počas víkendu 19. a 20. januára a bude poňatý ako jedinečný, dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto. 

Program bude rozložený na viacerých miestach a scénach, od Štátneho divadla, cez Steel Arénu, pódium na Hlavnej ulici až po mnohé kluby a reštaurácie tak, aby si každý prišiel na svoje. 

„Ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu, ktorá otvorí nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,“ povedal Vladimír Beskid.

„Vďaka projektu EHMK sa Košice stali najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom na Slovensku. Budujeme modernú európsku metropolu, kde sa oplatí nielen žiť, pracovať a tvoriť, ale kam sa aj turistom oplatí prísť. Verím, že keď Košice objavuje celý svet, cestu k nám si na budúci rok nájde aj zvyšok Slovenska,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši. 

Ako dodal, budúci rok je ideálnou príležitosťou spojiť poznávanie mesta a regiónu so zaujímavými, výnimočnými kultúrnymi zážitkami. 

Mesto dostalo prostriedky na obnovu z Únie

Na národný projekt Košice – EHMK 2013 schválila slovenská vláda v marci 2012 prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie v celkovej výške 60 miliónov eur. Sú určené na obnovu, rekonštrukciu, rozširovanie a modernizáciu stavebných objektov a na posilnenie vybavenosti verejných priestranstiev. 

„Dvadsať investičných projektov prinesie pozitívnu zmenu v možnostiach realizácie kultúrnych podujatí. Na ich základe vzniknú tri inštitúcie nového typu, ktoré doposiaľ nemajú obdobu ani v meste, ani v regióne. Dúfame, že svojim významom sa zaradia medzi podobné trendové európske ustanovizne,“ konštatoval riaditeľ tímu Košice – EHMK 2013 Ján Sudzina. 

Ako spresnil, mali by sa nimi stať Kasárne/Kulturpark, ako miesto pre kreatívny priemysel a nové trendy v umení, Kunsthalle, ako výstavný priestor novej generácie, a Výmenníky projektu SPOTs, ako miesta pre rozvoj komunitného života a sociálneho umenia. 

„Máme rozpracovaný rámcový plán pre kreatívny priemysel s výhľadom do roku 2020, do ktorého chceme zapojiť mesto, kraj a významných hráčov v celom regióne, počínajúc privátnym sektorom a končiac univerzitami,“ uviedol Sudzina. 

Podľa umeleckého riaditeľa n. o. Košice 2013 Vladimíra Beskida kultúrny a umelecký program roka 2013 bude silným impulzom pre Košice i región. Má ich nielen stimulovať, ale aj viesť k vytvoreniu komunikačnej siete minimálne stredoeurópskeho rozmeru. 

Pripravujú stovky akcií

Balík takmer 300 akcií od kľúčových, cez významné až po najpočetnejšie sprievodné, bude vytvárať širokospektrálny program. Okrem medzinárodnej, rozvojovej úrovne s európskou dimenziou, budú mať aj národný a lokálny kontext. 

„Architektúru programu sme postavili na piatich prioritných líniách a tiež na spolupráci s našim partnerom Marseille – Provence. Koncentrujeme sa na súčasné umenie a významnú pozornosť venujeme prezentácii slovenského umenia v zahraničí,“ konštatoval Beskid. 

Medzi extra podujatia bude podľa neho patriť najmä program, koncentrovaný v nových pilotných inštitúciách Kasárňach/Kultruparku a v Kunsthalle. 

Za také považuje pilotný projekt medzinárodnej prehliadky súčasného tanca Dni nového tanca/New Dance Day, Svetové dni novej hudby/ISCM World New Music Days, ktoré sa po prvýkrát vo svojej 90-ročnej histórii uskutočnia na Slovensku, trienále súčasného obrazu, vznik nových inscenácií či vystúpenie Tokijského metropolitného symfonického orchestra.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…