Dobré noviny
Čo robia Slováci v Paríži, keď nehrajú futbal?
TASR
TASR

Čo robia Slováci v Paríži, keď nehrajú futbal?

Všetky myšlienky fanúšikov sa už upierajú na pondelok 20. júna a na očakávanú konfrontáciu s veľmocou z Anglicka.

Na snímke Ján Greguš hovorí s novinármi počas mediálneho termínu na majstrovstvách Európy vo futbale vo francúzskom Vichy, 17. júna 2016. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Vichy 17. júna (TASR) - Na šancu čaká, trénuje na sto percent a vo voľnom čase si zahrá playstation alebo stolný futbal. Stredopoliar futbalistov českého Jablonca Ján Greguš síce na EURO vo Francúzsku ešte neodohral ani minútu, ale intenzívne trénuje, aby ho šanca od trénera Jána Kozáka nezastihla nepripraveného.

Hoci podľa 25-ročného stredopoliara s dobrými fyzickými parametrami zatiaľ slovenský stroj na ME pracuje dobre. "Pripravujem sa stále na sto percent. Chcem byť pripravený, keď by náhodou tá šanca prišla. Trénujem s radosťou a chuťou. Ale myslím si, že zatiaľ ten stroj pracuje dobre," povedal 7-násobný reprezentant SR. Ten na otázku, či po avíze Kozáka o zmenách aj na najbližší duel s Anglickom necíti šancu nastúpiť, reagoval s úsmevom a skromne: "Tréner sa k tomuto ešte nevyjadroval. A ak, tak v prvom rade by som chcel pomôcť tímu. Tímový úspech je prvoradý."

Hoci reprezentanti majú program nahustený a rozpracovaný do poslednej minúty na tréningy, teoretickú prípravu, presuny na štadióny a samozrejme zápasy, voľný čas sa nájde. A nuda je pre Greguša neznáme slovo. "Nudiť sa? Tak to teda nie. Každý, kto sme tu, futbal milujeme. Voľno trávime ako kto. V skupinkách sa hrá playstation alebo stolný futbal. A vo voľnom čase je určite ešte aj možnosť regenerácie, poprípade nejaká práca s fyzioterapeutom," povedal hráč, ktorý je v kontakte aj s rodinou prostredníctvom internetu či mobilného telefónu a na zápas do St. Etienne ho príde povzbudiť priateľka.

Všetky myšlienky fanúšikov sa už upierajú na pondelok 20. júna a na očakávanú konfrontáciu s veľmocou z Anglicka. Greguš má na všetky postupové kalkulácie jasný názor: "Skupina je stále tak vyrovnaná, že cesta istoty pre nás je jediná. A to je vyhrať, čo samozrejme všetci chceme. Uvidíme, pre nás je priorita postúpiť zo skupiny. Verím, že sa nám to podarí tak či tak. Mali sme možnosť vidieť, akým štýlom hrajú. Ešte je čas. Verím, že to zvládneme."

Kucka oddychuje pri filmoch

Po prehratom zápase s Walesom cítil väčšiu únavu ako po víťaznom s Ruskom. Futbalový stredopoliar Juraj Kucka na piatkovom mediálnom termíne porozprával, ako a s kým prežíval eufóriu po triumfe v Lille (2:1), ako slovenskí "sokoli" trávia voľný čas a zamyslel sa aj nad najbližším, z hľadiska vytúženého postupu do osemfinále extrémne dôležitým duelom s Anglickom.

Na snímke Juraj Kucka hovorí s novinármi počas mediálneho termínu na majstrovstvách Európy vo futbale vo francúzskom Vichy, 17. júna 2016. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Slováci proti "zbornej" ustáli v závere silný tlak. Panika sa ale tímu kapitána Martina Škrtela nechytala. "Dali sme do toho naozaj všetko. Mali tam pár pološancí, ale tak to býva. Jedno mužstvo vedie, ale to druhé sa snaží dať gól, a toto ešte bolo za stavu 2:1. Bolo to veru zaujímavé," s úsmevom sa hráč AC Miláno ešte vrátil k historickému duelu tímu trénera Jána Kozáka v Lille a prezradil, že sa po konečnom hvizde radoval aj s jeho otcom. Ten nechýbal ani na finálovom turnaji MS 2010 v ďalekej JAR, kde Slováci ešte pod vedením kouča Vladimíra Weissa staršieho prenikli do osemfinále: "Veľa sme si nepovedali. Išlo o emócie, skôr o to objatie. Otec chodí na každý zápas, v tom prvom sme sa ani nestretli. Dúfam, že sa stretneme aj na tom treťom, tam príde celá rodina."

Oba slovenské súboje v B-skupine boli fyzicky veľmi náročné, "draci" aj Rusi vyznávajú behavý futbal s množstvom osobných súbojov. V závere preto slovenskí reprezentanti mleli z posledného, hoci práve Kucka sa necítil zle: "Ja som sa cítil po zápase s Walesom trošku viac unavený ako po tom s Ruskom. Ale každý zápas je iný. Pocity sú stále iné. Ťažko porovnávať." Reprezentanti majú vo Vichy k dispozícii dostatok priestoru na regeneráciu a voľný čas trávia najmä v hoteli a v pokojnom kúpeľnom centre na prechádzkach spojených s neodmysliteľnou kávičkou. "Ja najmä pozerám filmy a hrám videohry," špecifikoval bývalý hráč Sparty Praha a FC Janov.

Hráči si vo štvrtok pozreli dôležitý duel ostrovných rivalov Walesu a Anglicka (1:2). Logicky sa sústredili na Angličanov, keďže práve tím Roya Hodgsona im príde do cesty v pondelok v St. Étienne (21.00 SELČ). Čo videli? "Veľkú silu. Tlačili celý zápas. Musíme sa na to veľmi dobre pripraviť. Oni budú hrať a určite budú chcieť vyhrať. Budeme mať čo robiť," vyjadril sa 29-ročný štítový stredopoliar, ktorý je pred zápasom optimista: "Dúfam, že to zvládneme a potešíme fanúšikov. Je super, že ľudia si sem našli cestu, lebo hneď je to krajšie, keď vidíme naše farby na tribúnach."

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…