Dobré noviny
Slovenská obrana ustála záverečný tlak ruského favorita
TASR
TASR

Slovenská obrana ustála záverečný tlak ruského favorita

Záverečné minúty po Glušakovovom góle boli naozaj náročné pre celú defenzívu slovenského mužstva na európskom šampionáte.

Na snímke slovenský brankár Matúš Kozáčik (vľavo) inkasuje gól z kopačky Rusa Denisa Glušakova (nie je na snímke) v zápase B-skupiny na majstrovstvách Európy 2016 vo futbale medzi Ruskom a Slovenskom v stredu 15. júna 2016 vo francúzskom Lille. Vpravo sa prizerá hráč Ruska Fiodor Smolov. Foto: TASR - Michal Svítok
 

Lille 16. júna (TASR) - Defenzíva slovenskej futbalovej reprezentácie v stredajšom zápase EURO 2016 odolala záverečnému tlaku favorizovaného Ruska, ktoré za stavu 1:2 vrhlo všetky sily do útoku s cieľom vyrovnať. Obranná línia slovenského mužstva debutujúceho na šampionáte sa však nepoddala a po kontaktnom góle Denisa Glušakova v 80. minúte už "zbornej" ďalší nedovolila, hoci z niektorých situácií vyviazla podľa Petra Pekaríka bez ujmy aj s dávkou šťastia.

Na pravom obrancovi slovenského tímu bolo v mixzóne vidieť, že mu po konečnom hvizde spadol zo srdca veľký kameň. Slováci totiž odčinili výsledkové zaváhanie s Walesom (1:2) a získali na európskom šampionáte historické tri body, ktoré im umožňujú pomýšľať na postup do osemfinále. "Pre nás to bol možno kľúčový zápas na turnaji. Som rád, že sme ho zvládli, lebo po víťazstve nad Ruskom naše šance v skupine žijú. Rusi mali v závere obrovský tlak, ktorý sme aj s trochou šťastia ustáli. Získali sme premiérové tri body a tešíme sa z nich," povedal Pekarík.

Hráč berlínskej Herthy považoval za kľúčové ujať sa vedenia. Slovákom sa to podarilo, keď po polhodine hry otvoril skóre Vladimír Weiss a v závere úvodného dejstva exportnou strelou Marek Hamšík zvýšil na 2:0. "Proti Walesu sme inkasovali ako prví, súper to potom vzadu zavrel a nám sa ťažko presadzovalo proti zhustenej obrane. Zápas s Ruskom mal iný priebeh. Za stavu 2:0 museli Rusi viac otvoriť hru a tým vznikal priestor na naše protiútoky. Z tohto pohľadu bol zápas s Ruskom ľahší ako ten s Walesom," porovnal Pekarík dve doterajšie vystúpenia slovenského tímu na šampionáte.

Záverečné minúty po Glušakovovom zásahu boli naozaj náročné pre celú defenzívu slovenského mužstva, priznal "Peky": "Rusi to skúšali z každej strany, snažili sa niečo vymyslieť. Pre nás bolo dôležité vyviezť loptu a udržať sa na polovici súpera, aby si preťažená obrana trochu oddýchla. Podarilo sa, máme tri body a sme za ne radi." Pekaríka uchvátila atmosféra, ktorá vládla v Lille a súčasne vyzval fanúšikov, aby sa zmobilizovali aj na rozhodujúci súboj v skupine proti Anglicku (pondelok 20. júna v Saint-Étienne). "Fanúšikovia boli fantastickí a patrí im obrovská vďaka. Vytvorili nám domáce prostredie a touto cestou sa im chceme poďakovať. Verím, že aj proti Anglicku ich bude počuť."

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…