Dobré noviny
Bratislavský One Day Jazz Fest bude po prvý raz pod holým nebom
TASR
TASR

Bratislavský One Day Jazz Fest bude po prvý raz pod holým nebom

Druhý festivalový deň bude v programe hudobná spomienka na Davida Bowieho.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 15. júna (TASR) – Fanúšikovia jazzovej hudby si opäť prídu na svoje, na západnej terase Bratislavského hradu rozloží už 16. a 17. júna svoj hlavný stan One Day Jazz festival. Prvý raz vo svojej histórii prichádza vo forme podujatia pod holým nebom.

Vo štvrtok 16. júna sa predstaví špičkový izraelský basgitarista, kontrabasista, spevák a skladateľ Avishai Cohen s novým triom v sprievode symfonického orchestra Brnianskej filharmónie. Aktuálny projekt s názvom An Evening with Avishai Cohen, počas ktorého vystupuje charizmatický kontrabasista so svojím novým triom a s hudobným supportom symfonického orchestra, odohral v sprievode Filharmónie Brno v Brne a vo Viedni. Po Česku a Rakúsku zaznie emotívna hudba Avishaia Cohena, inšpirovaná rôznymi etnikami v rozšírenom zvuku so symfonickým orchestrom, aj na Bratislavskom hrade a stane sa hlavným otváracím koncertom a zároveň jediným koncertom prvého festivalového dňa v Bratislave.

„Všetci sa na Avishaia veľmi tešíme. Tento umelec si totálne získal nielen návštevníkov festivalu, ale aj celý realizačný tím. Som veľmi rád, že týmto unikátnym číslom festival splní prianie celej mase komunity fanúšikov, ktorá sa vytvorila po jesennom One Day Jazz festivale 2014 po vystúpení Avishaia Cohena s triom. Majster kontrabasu predstaví svoje nové trio v zložení talentovaných izraelských hudobníkov Omri Mor (klavír) a Itamar Doari (perkusie). Symfonický orchester sa predstaví pod taktovkou francúzskeho dirigenta Bastiena Stilla,“ uviedol pre médiá organizátor festivalu Martin Valihora.

Druhý festivalový deň v piatok 17. júna bude v programe hudobná spomienka na Davida Bowieho. Legende vzdá hold newyorská formácia Donny McCaslin Group. Tá bola poslednou hudobnou zostavou, s ktorou David Bowie spolupracoval. Nahral s ňou svoj posledný album Blackstar, ktorý vyšiel len pár dní pred jeho smrťou. Kapela odohrá na Slovensku dva koncerty. Tie sú o to vzácnejšie, že zoskupenie priletí z New Yorku do Európy priamo na pozvanie Martina Valihoru iba pri príležitosti One Day Jazz festivalu. V kapele účinkujú štyri výrazné osobnosti súčasnej newyorskej i medzinárodnej scény. Skupina na Slovensku zrealizuje aj workshop, v rámci ktorého sa s ňou budú môcť v diskusii stretnúť študenti, hudobníci a priaznivci tohto žánru.

Fanúšikovia Davida Bowieho si budú môcť na vlastnej koži zažiť a vychutnať zvuk jeho poslednej tvorby, ako aj umenie uznávaných osobností súčasnej tvorivej newyorskej scény pod vedením Donny McCaslina. Mladí umelci sa tak môžu stretnúť s jedným z najžiadanejších bubeníkov súčasnosti Markom Giulianim, s progresívnym majstrom na klávesové nástroje Jasonom Lindnerom či basistom a bubeníkom Natenom Woodom a budú môcť vidieť ich umenie v silnej strhujúcej tvorbe saxofonistu Donnyho McCaslina.

Dlhoočakávaný a žiadaný comeback zostavy hudobníkov a spolužiakov z Berklee College of Music v Bostone – Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru – sa stane tretím pilierom line-upu One Day Jazz festivalu. Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, kedy si u nás získali veľa fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. Renesancia projektu je realizovaná priamo na podnet fanúšikov a One Day Jazz Festu, vďaka ktorému sa hudobníci stretnú na pódiu po viac ako siedmich rokoch.

Vstupenky na One Day Jazz Fest sú v predaji v sieti Ticketportal.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…