Dobré noviny
Na tomto mieste pri Prešove nebola ľudská noha 300 rokov. Odteraz je prístupné verejnosti
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na tomto mieste pri Prešove nebola ľudská noha 300 rokov. Odteraz je prístupné verejnosti

Kapušiansky hrad pri Prešove
Kapušiansky hrad pri Prešove — Foto: Facebook/R. Kasák

Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku máme tajuplné a zabudnuté miesta. Konkrétne sem noha turistu nevkročila celé 3 storočia. Teraz sa turisti na toto vzácne miesto dostanú.

PREŠOV 15. júna - Obec Kapušany, ktorá sa nachádza v blízkosti Prešova, sa bude môcť tento týždeň pochváliť turistom neobyčajnou novinkou. Dominantou tejto oblasti je bezpochyby Kapušiansky hrad, ktorý sa vypína vysoko na skalnom výbežku vrchu zvaného Zámčisko. Stredoveká zrúcanina hradu po poslednej obnove v roku 1712 a následnom vypálení iba pustla, no presne o 300 rokov neskôr sa začalo s jej rekonštrukciou a konzerváciou. Teraz na hrade sprístupnia jedno výnimočné miesto, na ktoré bežní turisti nemohli vstúpiť celé tri storočia.

Opustený dlhých 300 rokov

Po úspešnej rekonštrukcii budú môcť turisti navštíviť vyhliadkovú vežu, ktorá bola pre bežných "smrteľníkov" 300 rokov neprístupná. Túto sobotu bude slávnostne prestrihnutá páska a návštevníci hradu sa budú môcť pozrieť do hradnej veže a vypočuť si zaujímavosti z jej histórie. Ide o západnú vežu hradu, kde sa podarilo vybudovať aj schodisko a terasu vo výške 504 m.n.m. Ani o výhľad z tohto miesta teda nie je núdza. Za pekného počasia odtiaľ vidno aj na okolité pamiatky, Šarišský hrad či hrad Šebeš, a samozrejme aj na majestátne Tatry.

Má za sebou ťažké časy

Hrad samotný bol postavený na tomto strmom kopci ešte v 13. storočí, aby chránil kráľovskú cestu vedúcu z mesta Prešov smerom na sever. Vrch je súčasťou pohoria Stráže, ktoré vzniklo z bývalých sopiek. V hrade sa prestriedalo veľa majiteľom, ktorým patril, a zažil aj ťažké časy. Bol podpálený, v roku 1712 provizórne opravený a o tri roky neskôr snem rozhodol, že bude definitívne zničený.

Prebudenie k životu

Po tristo rokoch sa v ňom začalo opäť niečo diať a hrad sa začal prebúdzať k životu. Prostredníctvom projektu Záchrana kultúrneho dedičstva začali práce na obnove hradu, ktorý začal prekvitať. Napriek tomu, že bol kedysi zničený, dodnes sa mnohé jeho časti zachovali a vďaka tomu, že sa opravuje, láka čoraz viac turistov. Otvorenie vyhliadkovej veže po niekoľkých storočiach je teda výnimočnou udalosťou a mal by o tom vedieť každý, koho láka stúpiť vlastnou nohou na miesto, kde turisti celé tie dlhé roky vstúpiť nemohli.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…