Dobré noviny
OCENENIE: Toto sú najlepšie firmy Košického kraja
TASR
TASR

OCENENIE: Toto sú najlepšie firmy Košického kraja

Organizátori dúfajú, že ocenenie bude firmám pomáhať v rozvíjaní ich obchodných aktivít.

Na ilustračnej snímke Košice Foto: TASR/S. Písecký
 

Košice 15. júna (TASR) – TOP 10 firiem regiónu v piatich kategóriách v utorok vyhodnotili v Košiciach. Podujatie zorganizovali Hospodárske noviny v rámci podujatia zo série diskusných klubov HNregióny spolu s generálnym partnerom UniCredit Bank, odborným partnerom Deloitte a dátovým partnerom Bisnode.

"Odovzdali sme ocenenia spolu pre 50 malých a stredných firiem, či už obchodných, alebo výrobných. Sú to firmy, ktoré podnikajú čestne. Môžu byť inšpiráciou pre svojich obchodných partnerov. Zozbieravali sme dáta z ich účtovných závierok, veľmi sme ich verifikovali, či naozaj nemajú podlžnosti, alebo v minulosti nemali nejaké problémy," uviedla šéfredaktorka Hospodárskych novín Marcela Šimková, ktorá verí, že toto ocenenie bude firmám pomáhať v rozvíjaní ich obchodných aktivít.

V kategórii obchodných spoločností s ročným obratom od 2 do 9,99 milióna eur prvé miesto získala spoločnosť Potraviny FRESH, s. r. o. Medzi obchodnými spoločnosťami s obratom od 10 do 50 miliónov eur najvyššiu priečku obsadila spoločnosť Tempus – Trans, s. r. o. a prvé miesto v kategórii výrobné spoločnosti s obratom od 2 do 9,99 milióna eur získala strojárska spoločnosť Kuenz- SK, s. r. o. Jej konateľ Hynek Weiss tvrdí, že kľúčom k úspechu je slušnosť a dodržiavanie pravidiel hry. "S kolegom sme si povedali, že na to, aby sme dokázali fungovať ako dcérska spoločnosť rakúskej spoločnosti, nám netreba veľa. Je treba len dodržiavať pravidlá slušnosti a správať sa podľa toho," povedal Weiss.

V kategórii výrobných spoločností a obratom od 10 do 50 miliónov eur zvíťazila spoločnosti TES MI, s. r. o. a v kategórii obchodné a výrobné firmy s obratom od 500 tisíc do 1,99 milióna eur ocenili ako najlepšiu firmu spoločnosť AGROREÁL, a. s.

Účastníci zároveň diskutovali o tom, aké sú šance na podnikanie v Košickom kraji. "Z pohľadu legislatívy a prístupnosti k financiám sú tie podmienky identické. Keď sa pozrieme na infraštruktúru, alebo vzdialenosť k západným trhom, tak ten Košický kraj samozrejme trpí tým, že infraštruktúra je tu slabšie rozvinutejšia,“ povedal riaditeľ pre malé a stredné firmy UniCredit Bank František Doležal.

V Košickom kraji je podľa jeho slov vysoké zastúpenie priemyslu, trhových služieb a poľnohospodárstva. "Z pohľadu Košických okresov I a II je to určite IT sektor," dodal.

Problém o ktorom s podnikateľmi často hovoria je podľa jeho slov mobilita pracovnej sily. Ako uviedol, štát aj samospráva by mali pracovnú silu, alebo potenciálneho zamestnanca motivovať, aby v kraji zostal.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz hovoril o tom, aké nástroje má štát na riešenie zamestnanosti a znižovanie regionálnych rozdielov. "Vysvetlil som, čo vie štát ponúknuť, či už zahraničnému, ale aj domácemu investorovi. Hlavne som vysvetlil som strategické materiály, ktoré chce nové vedenie ministerstva hospodárstva riešiť v krátkom štáte. Ide o hospodársku politiku štátu, prípadne surovinovú politiku štátu, ale aj oblasť pomoci pre malé a stredné podniky," priblížil Ferencz.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…