Dobré noviny
Záhadu Hubočanovho zranenia vyriešili na spôsob Arsena Lupina
TASR
TASR

Záhadu Hubočanovho zranenia vyriešili na spôsob Arsena Lupina

Lekár slovenských futbalistov Ján Baťalík priblížil priam detektívny príbeh liečby obrancu Dinama Moskva, ktorého zranenie päty limitovalo v príprave na ME vo Francúzsku.

Na snímke slovenský futbalový reprezentant Tomáš Hubočan počas brífingu s novinármi v slovenskom mediacentre na majstrovstvách Európy vo futbale vo francúzskom Vichy 13. júna 2016. Foto: TASR - Michal Svítok
 

Vichy 13. júna (TASR) - Záhada zranenia Tomáša Hubočana je vyriešená. Lekár slovenských futbalistov Ján Baťalík priblížil priam detektívny príbeh liečby obrancu Dinama Moskva, ktorého zranenie päty limitovalo v príprave na ME vo Francúzsku. A napokon bol za všetkým celkom iný dlhodobý problém - skryté ložisko infekcie pod zubom.

Ako Baťalík priznal na pondelňajšom stretnutí s médiami, najviac práce mali reprezentační lekári s 30-ročným obrancom výberu kouča Jána Kozáka. "Najviac roboty bolo s Hubočanom, celý problém bol v tom, že mal zranený úpon na plente nohy. My sme to po desiatich dňoch kontrolovali, urobili magnetickú rezonanciu a vykazoval 70-percentné zlepšenie, ale stále ho to bolelo. A to nemalo logiku, preto sme ho ešte poslali na ďalšie vyšetrenie. Od Rusov sme chceli, aby nám poslali zdroje infekcie. Poslali ich, ale ešte sme ho aj my poslali k zubárovi, ktorý urobil röntgen a našiel ešte jeden zdroj infekcie pod zubom. To je desať dní dozadu. A ten, keď sa vyvŕtal, vyčistil, nasadili sa mu antibiotiká na podporu, zlepšovanie sa rapídne urýchlilo," vysvetľoval lekár národného tímu.

Na snímke lekár slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Baťalík počas brífingu s novinármi v slovenskom mediacentre na majstrovstvách Európy vo futbale vo francúzskom Vichy 13. júna 2016. Foto: TASR - Michal Svítok
 

Všetko komplikovalo to, že "Huba" zuby vôbec neboleli a tak sa pátralo, pátralo, až sa vypátralo. "Zubný problém nevzniká za niekoľko dní. Možno, že to mal aj pol roka. Len to nepociťoval ako problém. Dlhodobý problém bol zub, potom vznikla trauma na nohe. Keď magnetická ukázala progres, Tomáš stále udával bolesť, museli sme hľadať aj iné zdroje. Nemal problém so zubami, neboleli ho. Takže sme museli ísť takto na to. Proste Arsene Lupin a spol.," opísal Baťalík riešenie "a la" literárneho hrdinu a hlavnej postavy detektívnych románov francúzskeho spisovateľa Maurice Leblanca. A príbeh dokončil: "Po kolektívnom úsilí sme teda našli problém, lebo všetci rozmýšľali, čo to je. Aj keď Tomáš bol v plnej tréningovej záťaži a toleroval ju. Nám nesedela bolesť a výrazné zlepšenie po magnetickej rezonancii. Preto sme hľadali ešte ďalší zdroj infekcie. Vďaka Bohu, že sme našli ten zdroj. V Trnave po zápase so Severným Írskom sme našli zubára, ten mu to urobil a včera sme vyberali stehy po deviatich dňoch."

Momentálne sa 30-ročný ľavý obranca cíti zdravotne v poriadku a naplno sa pripravuje s národným tímom na stredajší zápas B-skupiny EURO 2016 proti Rusku.

"Pred generálkovým zápasom na šampionát so Severným Írskom som absolvoval röntgenové vyšetrenie, ktoré odhalilo, že mám zapálené ložisko v zube. Išlo o skrytý nález. Zaujímavé je, že zub ma vôbec nebolel, ale musel ísť von. Zákrok vykonali v Trnave pred zápasom so Severným Írskom," vysvetlil Hubočan, ktorého problémy mali priamu súvislosť s jeho bolesťami v päte. Tie ho trápili od začiatku mája a neumožnili mu odohrať v príprave na šampionát čo i len minútu. "Nikdy by som neveril tomu, že zub môže spôsobiť niečo na päte. Lekár našej výpravy Ján Baťalík však o tom vie viac a poslal ma na röntgen. Zub mi vytiahli a verím, že to bude už len lepšie a nikdy sa mi niečo podobné neobjaví," uviedol Hubočan na pondelňajšom mediálnom termíne, pred ktorým mu odstránili stehy po chirurgickom zákroku na inkriminovanom zube.

Prvý zápas na finálovom turnaji EURO 2016 s Walesom (1:2) presedel Hubočan na lavičke náhradníkov, na jeho poste dostal šancu Dušan Švento. Proti Rusom by už mohol byť k dispozícii, trénerovi Jánovi Kozákovi sa tak rysujú príjemné starosti, akú jedenástku pošle na trávnik. "Všetko rieši tréner. Uvidíme, či nastúpim," poznamenal Hubočan, ktorý má bohaté skúsenosti s ruským futbalom, kde si "zarába" na chlebík od roku 2008. Najskôr pôsobil dlhý čas v Zenite Petrohrad, od roku 2014 je hráčom Dinama Moskva. Poznatkov o tíme Leonida Sluckého má teda dostatok. "Mentalita Rusov je taká, že vystupujú veľmi sebavedomo. Do každého zápasu idú s tým, že chcú vyhrať a veria si na každého súpera. Ja zasa verím v to, že ich dokážeme zdolať," sálalo z Hubočana presvedčenie o úspešnom výsledku druhého súboja Slovákov na šampionáte.

Zápas Rusko - Slovensko je na programe v stredu 15. júna o 15.00 SELČ v Lille. Zverenci trénera Jána Kozáka nastúpia v bielych dresoch, ktoré by im mohli priniesť šťastie. Predtým v modrých proti Walesu (1:2) Slováci neuspeli.

Lekári Baťalík a Pener sú zohratým tandemom: Vybehávanie si nedelíme

Tvoria spolu zohratý tandem fungujúci ako švajčiarske hodinky. Lekári Ján Baťalík a Vladimír Pener majú na starosti zdravotný stav výpravy slovenskej futbalovej reprezentácie na ME vo Francúzsku. Keďže ten aktuálny výberu trénera Jána Kozáka po prvom zápase na turnaji a prehre s Walesom (1:2) je výborný, resp. lekári nikomu nemusia venovať cielenú pozornosť, prišlo aj na otázky iného typu.

Lekár Pener je pri tíme o desať rokov dlhšie, s podelením kompetencií s kolegom Baťalíkom ale nemajú vôbec žiadne problémy. "Sme dohodnutí, že fungujeme presne pol na pol a všetko riešime spoločne. A aj keď sa vyskytne niečo, čo nie je úplne bežné, konzultujeme to spolu. Nemáme podelených hráčov, máme to tak, že ja väčšinou riešim pohybový systém a on rieši veci, čo sa týka injekcií alebo infekčných ochorení či vírusových záležitostí," priblížil na otázku TASR Baťalík.

Lekár musí byť v akcii aj priamo v zápase, keď je na lavičke pripravený na prvé akútne ošetrenia hráčov na ploche: "Aj to máme podelené, kto vybieha na plochu. Sme v jednom tandeme, nevyberáme si, že ja chcem vybiehať a ja chcem antidoping." Na pondelňajšom mediálnom termíne sa hovorilo aj o dopingu, resp. "prepadovkách" komisárov: "Dopingoví kontrolóri budú po každom zápase. Vyberajú vždy dvoch. Nič sa nezmenilo, klasicky hráčov musíme chytať na ihrisku. Mali sme už trikrát aj prepadovku. Dvakrát v Senci, keď sa robilo celé mužstvo, a jedna bola v Rakúsku ešte v kempe. Teraz už len pôjdu po zápase dvaja, ktorých UEFA vyžrebuje cez polčas. Mimochodom, chlapci to majú veľmi radi," s úsmevom objasňoval 52-ročný lekár so špecializáciou na chirurgiu, všeobecné aj telovýchovné lekárstvo.

Baťalík vyslovil aj veľkú spokojnosť s vybavením na hoteli, kde majú hráči skvelé podmienky na rehabilitáciu. "To, čo potrebujeme máme. Sú tam vírivky, sauny, máme tam kompletnú rehabilitáciu, máme magnet, laser, ultrazvuk, elektroliečbu, lymfodrenáž, kompletné vybavenie. Sme vybavení tak, že ak vôbec na Slovensku je taká klinika, tak my to máme tu."

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…