Dobré noviny
Takmer 90-ročný muž stavia katedrálu vlastnými rukami
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Takmer 90-ročný muž stavia katedrálu vlastnými rukami

Takmer 90-ročný Španiel Justo Gallego Martínez stavia katedrálu celkom sám
Takmer 90-ročný Španiel Justo Gallego Martínez stavia katedrálu celkom sám — Foto: reprofoto/editionCNN/E.Macguire

Bez akýchkoľvek nákresov a plánov od architekta či projektantov, bez finančnej podpory z miestneho kostola, bez moderných technológií, teda takmer bez ničoho. Muž sa stavbe katedrály venuje už dlhých 50 rokov a na stavbe doslova žije. Zdá sa neuveriteľné, že toto dokázal postaviť jeden človek sám.

MADRID 13. júna - Keď niekto o svojom dome prehlási, že ho postavil vlastnými rukami, väčšinou to znamená, že ho síce staval on osobne, ale okrem toho mu pomáhala polovica rodiny, kamaráti a niekoľko odborníkov z povolania, pričom stavali podľa nákresu architekta. Tento obdivuhodný 88-ročný muž Justo Gallego Martínez však naozaj sám vlastnoručne stavia vlastnú katedrálu.

Čo ho viedlo k tomuto nápadu?

Muž sa narodil v Španielsku, kde v malom meste Mejorada del Campo stavia túto katedrálu. Už od detstva mal silný vzťah k Bohu a jedného dňa sa rozhodol svoju oddanosť Bohu prejaviť tým, že vstúpil do kláštora, čím sa mu chcel ešte viac priblížiť. Žiaľ, niekoľko rokov potom ochorel na tuberkulózu, kvôli čomu musel odísť, aby nenakazil ostatných. Po opustení kláštora však cítil vo svojom prázdnotu, ktorá pominula keď začal so svojím výnimočným dielom, ktoré nemá obdobu. Na vlastné náklady a na vlastnú päsť sa pustil do stavby katedrály, ktorou chcel osláviť Boha. Napriek tomu, že nemohol zostať v kláštore, stále chcel svoj život zasvätiť Bohu.

Vlastné peniaze a nájdený materiál

S výstavbou začal pred 50 rokmi a hoci je na stavbe ešte stále čo dokončovať, v súčasnosti už je z nej 40-metrová stavba s vežami, nádvorím a kláštorom. Už niekoľko desiatok rokov žije priamo vo vnútri rozostavanej katedrály, vstáva o pol štvrtej ráno a celý deň pracuje na stavbe. Napriek tomu, že nikdy neštudoval architektúru ani stavebníctvo, stavba je prekvapivo impozantná. Námety čerpá z nákresov stredovekých náboženských budov a peniaze na začiatku výstavby získal z vlastných zdrojov a rodinného dedičstva – tým, že predal alebo prenajal svoj majetok. Na zvyšnej pôde potom začal stavať majestátnu budovu a pri jej stavbe využiť všetko, čo našiel. Ako základ stĺporadia využil prázdne kanistre z benzínu, ale pri stavbe využil aj rôzne drôty, kusy železa alebo kartónové krabice, ale tiež tehly, ktoré zachránil z blízkych stavebných firiem.

Návštevíkom sú dvere otvorené

Vstupná brána do katedrály je od rána do večera otvorená a kto chce, môže do nej vstúpiť. Muž za to nevyberá vstupné, ale je tam krabica, do ktorej mu návštevníci môžu prispieť dobrovoľným príspevkom, čo mnohí s nadšením robia. Napriek tomu, že žiadna časť v budove ešte nie je kompletne hotová, už teraz je stavba na pohľad famózna. Sám tvrdí, že na katedrále bude pracovať až do smrti najintenzívnejšie, ako sa to bude dať.

Dennodenne vytrvalo pracuje na stavbe, na ktorej ho čaká ešte veľa práce. — Foto: reprofoto/sobify
— Foto: reprofoto/CNNphotos
— Foto: reprofoto/archdaily
— Foto: reprofoto/thousandwonders
— Foto: reprofoto/editionCNN
— Foto: reprofoto/latimes
Katedrála je počas dňa otvorená návštevníkom, ktorí môžu dobrovoľným príspevkom podporiť jej výstavbu — Foto: reprofoto/latimes
— Foto: reprofoto/CNNphotos
Napriek tomu, že je ešte v procese výstavby, v súčasnosti už katedrála vyzerá veľkolepo. — Foto: reprofoto/flickr/Espartosa

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…