Video: Najvyšší gotický oltár z Levoče zreštaurujú
SITA
SITA

Video: Najvyšší gotický oltár z Levoče zreštaurujú

Okolo celého oltára, až do výšky 18 metrov, postavili lešenie, ktoré bude oltár zakrývať najbližšie dva roky.

LEVOČA 13. decembra – Levočskí reštaurátori začali s obnovou najvzácnejšej pamiatky v kostole sv. Jakuba, najvyššieho gotického oltára na svete od Majstra Pavla. 

Začali sme prípravné práce pred začatím komplexného reštaurátorského prieskumu. Na hlavnom oltári odstraňujeme prachové nečistoty, ktoré za viac ako 60 rokov priniesol čas,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Levoči vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč. 

Po očistení oltára bude nasledovať reštaurátorský prieskum, ktorý by mal určiť postup obnovy oltára. Prieskum by chceli reštaurátori ukončiť do apríla budúceho roku.

Všetky doterajšie práce financuje rímskokatolícky farský úrad ako vlastník oltára. Hneď prvou investíciou bolo postavenie približne 18 metrov vysokého lešenia okolo celého oltára, aby sa k nemu dalo dostať z každej strany. Podľa predbežnej obhliadky posledné reštaurátorské práce, ktoré tu v rokoch 1952 až 1954 urobili bratia Koterbovci, boli na veľmi vysokej úrovni tej doby. 

Oltár už raz reštaurovali

Hlavne vďaka nim majú podľa historičky umenia Evy Spalekovej, súčasní reštaurátori čo opravovať. Oltár bol vtedy vo veľmi zlom stave, napadnutý drevokazným hmyzom. Ich práca bola vtedy kvalitná, keďže zatiaľ sa nepotvrdilo, že by bol oltár napadnutý hmyzom. Súčasní reštaurátori tak budú mať oveľa menej práce. 

Presný rozsah prác, ako aj rozpočet celého projektu určí prieskum. Súčasťou prieskumu je aj presná fotodokumentácia a zameranie oltára, keďže doteraz sa nepodarilo nájsť zameranie oltára, ktoré sa robili počas posledného veľkého reštaurovania oltára na začiatku 50-tych rokov. 

Ivan Tkáč tak nevylúčil, že presná výška oltára, ktorá sa dnes uvádza 18,61 metra sa môže trochu zmeniť, keďže pred 60 rokmi reštaurátori celý oltár rozobrali a merali jednotlivé časti oltára, ktorých súčtom vyšla celková výška. Pri takomto spôsobe mohlo dôjsť k miernym odchýlkam. 

Oltár prekryli fotografiou

Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči by chcel všetky práce ukončiť najneskôr do Vianoc 2014. Podmienkou však je získanie finančných prostriedkov na obnovu oltára. Farský úrad v Levoči sa chce uchádzať o financie na obnovu oltára nielen z domácich, ale aj zahraničných zdrojov. Keďže zatiaľ nie je urobený prieskum a projekt celej obnovy, je podľa Tkáča ešte predčasné hovoriť o konkrétnej sume. 

Ivan Tkáč predpokladá, že vďaka práci súčasných levočských reštaurátorov by mohla ich práca vydržať aj 100 rokov, keďže dnes máme k dispozícii oveľa kvalitnejšie technologické postupy a materiály, aké mali na začiatku 50-tych rokov. 

Podľa dekana rímskokatolíckej farnosti v Levoči Františka Dlugoša je oltár poslednou časťou, ktorú treba dať do poriadku v sanktuáriu kostola. Reštaurátori tu postupne obnovili kamenné prvky, maľby, pastofórium a vitrážové okná. Návštevníci kostola sv. Jakuba neprídu úplne o pohľad na oltár zahalený v lešení. 

Farský úrad dal vyrobiť plachtu s fotografiou oltára v takmer pôvodnej veľkosti, ktorou prekryli lešenie. Dekan Dlugoš, ako aj reštaurátori veria, že lešenie bude v kostole len nevyhnutný čas potrebný na obnovu oltára.

 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…